fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
twarz
Badanie cery i jej dignoza

W gabinecie w pierwszej kolejności zwykle oglądamy skórę pacjentów pod kątem diagnostyki, dobrania zabiegów lub leczenia. Często dokonujemy niejako diagnozy dermatologicznej, stwierdzając rodzaj typu skóry u klientki lub podejrzewamy daną jednostkę chorobową.

 

Warto na stałe wprowadzić w gabinecie zwyczaj przeprowadzania szczegółowego wywiadu, połączonego z dokładnym badaniem wizualnym.

Z racji wysokiej częstotliwości wykonywania zabiegów na twarz i dekolt istotne jest określenie typu cery jaką ma nasza pacjentka. Wyróżnia się cztery podstawowe typy skóry: normalna, sucha, tłusta i mieszana. Podział ten jest wciąż aktualny, jednak stale poszerzany o skórę problematyczną tj. trądzikową, naczyniową czy wrażliwą. Bierze się także pod uwagę czynniki takie jak wiek i płeć.

Diagnoza powinna odbywać się w gabinecie, gdzie jest dostęp do światła naturalnego i sztucznego. Skóra powinna być poddana demakijażowi około dwóch godzin przed wizytą w salonie kosmetycznym. Jeśli pacjentka przyjdzie z makijażem, zmywamy go na miejscu. Urządzeniami, które można wykorzystać do badania skóry są: lampa - lupa z powiększeniem, okulary powiększające, dermatoskopy. Bardzo praktyczna i pomocna jest Lampa Wooda przepuszczająca fale promieniowania o długości od 313 do 405 nm. W zależności od rodzaju skóry, jej światło daje różny efekt fluorescencyjny. Można wykorzystać także aparaty typu sebumetr czy pHmetr, ale najważniejszymi narzędziami do diagnostyki skóry będą wzrok i dotyk, za pomocą którego ocenimy elastyczność skóry, jej szorstkość i grubość.
W trakcie tych czynności, lub jeszcze przed ich rozpoczęciem należy zadać klientce kilka pytań odnośnie jej stanu zdrowia, sposobu pielęgnacji w domu, wieku, zawodu, przebytych chorób, alergii i przyjmowanych leków. Niezbędne jest pytanie o to czy kobieta jest w ciąży, dobrze też aby podała nam swoje dane personalne i kontaktowe. Może się to odbyć w formie rozmowy lub jako gotowy formularz do wypełnienia. Pierwsza wizyta w nowym salonie może być dłuższa z racji przeprowadzanego wywiadu, warto więc zarezerwować nieco więcej czasu dla nowej klientki.

Cera normalna występuje z zasady bez żadnych dolegliwości i bez wykwitów. Przy ocenie wzrokowej jest matowa i lekko różowa, przy ocenie fizykalnej natomiast jędrna i napięta, oraz gładka. Jej pielęgnacja nie jest skomplikowana, ponieważ skóra ta dobrze reaguje na zabiegi chemiczne i mechaniczne. Dobór kosmetyków powinien opierać się na składnikach nawilżających, uzupełniających składniki płaszcza hydrolipidowego i ochronnych przed czynnikami zewnętrznymi, przede wszystkim zawierających filtry UV.
Głównym problemem cery suchej jest niedomiar wyprodukowanych przez skórę substancji natłuszczających, co jest powodem utraty wody przez skórę. Często pojęcie to dotyczy suchości uogólnionej całego ciała. Towarzyszy temu kilka nieprzyjemnych objawów takich jak zła tolerancja na wodę i mydło, przedwczesne starzenie, rozwój cery naczyniowej i świąd. Dodatkowo skóra jest cienka, mało elastyczna i ma skłonność do łuszczenia się. Trzeba zwrócić nieco więcej uwagi na pielęgnację gabinetową i domową. Zalecane są jedynie peelingi enzymatyczne oraz maski nawilżające conajmniej dwa razy w tygodniu. Demakijaż i oczyszczanie powinny się odbywać preparatami nawilżającymi typu gęste mleczka oraz takimi, które nie zawierają w swoim składzie mydła. Używanie silnie odżywczego kremu jest obowiązkowe, aplikacja nie powinna być rzadsza niż dwukrotnie w ciągu dnia, mając szczególnie na uwagę okolicę skóry oczu.

Cera tłusta jest wynikiem nadmiernej pracy gruczołów łojowych umieszczonych w skórze twarzy i owłosionej skóry głowy a także skóry pleców i klatki piersiowej. W ocenie wizualnej jest błyszcząca, ma zaskórniki i rozszerzone ujścia gruczołów łojowych. Kolor lekko żółtawy z odcieniem ziemistym, szarym. W badaniu przedmiotowym, cera wydaje się być gruba i szorstka. W wywiadzie ogólnym osoba z taką skórą poda zapewne, że dobrze znosi warunki atmosferyczne oraz mycie wodą i mydłem, chociaż jego stosowanie nigdy nie jest wskazanie do pielęgnacji skóry twarzy. Kierując się wyborem preparatów do skóry tłustej należy przede wszystkim wybierać takie, które zapewnią regulację wydzielania sebum oraz ścieńczenie grubego naskórka, a także poprawę ukrwienia i nawilżenia.

Skóra mieszana oznacza, że część twarzy ma cechy cery tłustej zlokalizowane najczęściej na czole, nosie i brodzie, a pozostała część skóry to cera sucha albo normalna. Osoby z taką skórą często cierpią na nadwrażliwość na preparaty kosmetyczne i zabiegi fizykalne. Przy pielęgnacji należy połączyć jej dwa rodzaje.

Cera naczynkowa łatwo ulega zaczerwienieniu i podrażnieniu w skutek stosowania kosmetyków, mycia twarzy czy emocji, nawet słońce czy zmiana temperatur jest w stanie wywołać rumień i pieczenie. Szczególnymi cechami skóry naczyniowej są teleangiektazje, rumień pojawiający się z reguły na skórze policzków, brody i niekiedy nosa, o czasowym lub trwałym występowaniu. Osoby z takim rodzajem cery powinny wystrzegać się nadmiernej ekspozycji na promieniowanie ultrafioletowe, sauny, skrajnych temperatur, alkoholu i papierosów. Pielęgnacja powinna skupiać się wokół ochrony przeciwsłonecznej i stosowaniu środków o łagodnych właściwościach myjących. Zdarza się, ze praktykowane jest okresowe stosowanie preparatów doustnych, zawierających substancje uszczelniające naczynia krwionośne, zmniejszające stan zapalny i przepuszczalność.

Skóra wrażliwa jest wyjątkowo reaktywna na bodźce zewnętrzne, wystarczy zmiana temperatur, użycie środków i detergentów do sprzątania, aby jej przepuszczalność została zaburzona i żeby zaobserwować uwalnianie się mediatorów zapalnych i histaminowych, wynikiem czego jest zaczerwienienie, uczucie kłucia, pieczenia i ściągania. Zalecenia pielęgnacyjne pokrywają się z wymienionymi dla skóry suchej i częściowo dla cery naczyniowej.

Przeprowadzenie wywiadu i wstępnej diagnostyki to niezbędny element przynależący do każdego prawidłowo wykonanego zabiegu kosmetycznego. Reakcja w postaci odmowy zabiegu lub propozycji udania się do lekarza, może się tylko przysłużyć naszym klientkom, a nas uchronić przed konsekwencjami prawnymi i zdrowotnymi dla osoby. Wywiad powinien dostarczyć głównie informacji na temat nawyków pielęgnacyjnych i stylu życia klientki oraz czy ma ona przeciwwskazania do wykonania zabiegów. Trudno jednoznacznie ocenić czy diagnozy powinno dokonywać się wyłącznie manualnie, czy tylko w wykorzystaniem aparatury. Najlepiej połączyć obie te metody wraz z odrobiną doświadczenia zawodowego.

 

 

 

Anna Szymanowska 
Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, kierunek kosmetologia oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, gdzie uzyskała tytuł technologa chemii, specjalność chemia kosmetyków. Pracuje jako analityk laboratoryjny. Z zamiłowania autorka tekstów.

 

 


polecamy artykuły
Pomoc w walce z trądzikiem różowatym
Pomoc w walce z trądzikiem różowatym
Utrzymujący się rumień twarzy może być spowodowany pierwszym stadium trądziku różowatego. Schorzenie bywa uciążliwe zwłaszcza latem, z uwagi na nadmierne nasłonecznienie skóry, które zaostrza nieprzyjemne objawy. Jak pozbyć się problemu?
więcej »
Joga twarzy
Joga twarzy
Prawie każdy z nas wie, co to jest joga, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ćwiczyć można także twarz!
więcej »
Tajemnica zgrabnej sylwetki
Tajemnica zgrabnej sylwetki
Decydujesz się zrzucić dodatkowe kilogramy. Usuwasz ze spiżarni wszystkie niezdrowe, tłuste i słodkie pokarmy, jesz pełne ziarno, chude białko, owoce i warzywa. W pocie czoła ćwiczysz pięć razy w tygodniu. Wreszcie z nadzieją stajesz na wadze i… nic. Starasz się nie zniechęcać.
więcej »
Czytaj etykiety kosmetyków
Czytaj etykiety kosmetyków
Podobno tylko 17% Polaków czyta etykiety na opakowaniu o składnikach zawartych w stosowanych kosmetykach....
więcej »
Serwis komputerowy wawer
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Nd
Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień