fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
ciało
Pielęgnacja skóry nocą

Skóra, podobnie jak inne ograny i my sami, podlega dobowemu rytmowi, w trakcie którego się regeneruje. Rytm ten jest co prawda indywidualny, ale pewne jest, że w każdym z nich zarezerwowany jest czas na rewitalizację i odpoczynek.

 

Po uszkodzeniach wynikających z działalności wolnych rodników i zanieczyszczeń środowiska, podczas snu następuje wiele procesów naprawczych, w zależności od pory nocy. Stosowanie kosmetyków do pielęgnacji nocnej dodatkowo potęguje i wspomaga te procesy.

Najważniejsza czynność skóry wynika z jej właściwości ochronnych na bodźce zewnętrzne, w tym na czynniki chemiczne, biologiczne i mechaniczne. Funkcja obronna spełniana jest przede wszystkim poprzez warstwę rogową i lipidową. Ale także poprzez lekko kwaśny odczyn powierzchni skóry, obecność rezydującej flory bakteryjnej i termoregulację, które nie pozwalają na rozwój niepożądanych mikroorganizmów.
Aby ochrona została w pełni zachowana, niezbędne jest właściwe wsparcie dla skóry w postaci zdrowego stylu życia odpowiedniej ilości snu i zapewnienia pielęgnacji preparatami kosmetycznymi. Niestety wraz z wiekiem siła regeneracji zmniejsza się i wymaga większego wspomagania.

Pielęgnacja nocna i wieczorna cery powinna zaczynać się od zapewnienia odpowiednich warunków do snu: optymalna temperatura pomieszczenia to około 18-20°C, najlepiej gdy przed wypoczynkiem zostanie ono przewietrzone. Pościel powinna być wykonana z naturalnych i przewiewnych włókien. Istotne jest także przygotowanie skóry celem nałożenia kosmetyków do pielęgnacji na noc, a najważniejsze jest jej oczyszczenie z pozostałości makijażu, kurzu i innych zanieczyszczeń powstałych w ciągu całego dnia. Do demakijażu warto stosować mleczka, płyny micelarne, toniki i żele do mycia twarzy, szyi oraz dekoltu. Co do techniki wykonywania, istotne jest stosowanie powolnych i kolistych ruchów na skórze twarzy oraz kolejność oczyszczania tj. oczy, usta i twarz. Delikatne postępowanie pozwoli uniknąć podrażnień i zaczerwienień. Im dokładniejsze oczyszczenie, tym lepsze wchłanianie składników aktywnych, zawartych w kolejnych preparatach. Następnym krokiem będzie nałożenie kremu lub serum, dostosowanego składem do pory dnia jaką jest noc i do wymogów danego rodzaju cery. Z pewnością kosmetyki te będą różniły się konsystencją i zawartością składników aktywnych, od tych stosowanych za dnia. Kremy na noc są zdecydowanie bardziej gęste i cięższe, jednak nie należy przesadzać z ich ilością i różnorodnością, ze względu na możliwość wystąpienia komedogenezy zwłaszcza w okolicy nosa, czoła i brody.

Poza warunkami jakie powinny panować w miejscu wypoczynku i doborem preparatów pielęgnacyjnych bardzo ważny jest czas regeneracji. Po pierwsze pora - najlepiej jest chodzić spać przed północą, po drugie długość snu, ważne aby nasz wypoczynek trwał nieprzerwanie około 6-8 godzin. Nieprzespana noc powoduje depresję, niemożność skupienia się, obniża zdolności percepcyjne naszego umysłu. W kwestii wyglądu skutkuje obrzękiem i zasinieniem w okolicach oczu, a także matowym i szarym wyglądem skóry. Dodatkowo wzrasta poziom kortyzolu, którego nadmiar niszczy włókna kolagenowe, a to skutkuje wiotkością skóry i pojawianiem się zmarszczek.
Około godziny 22 i krótko potem wchłanianie substancji przez skórę jest najsilniejsze. Wtedy też warto dostarczyć skórze substancji nawilżających i odżywczych, doskonale sprawdzi się retinol, kwasy owocowe AHA, BHA i PHA, witaminy E i C. W składzie warto poszukiwać aloesu, miodu, ceramidów czy ekstraktu w soi. Z punktu dermatologicznego i kosmetycznego zależy nam na tym, aby jak największa ilość składnika aktywnego została zaabsorbowana przez skórę. Przenikanie przez rogową warstwę naskórka możliwe jest, gdy cząstki substancji aktywnych mają niezbyt dużą masę cząsteczkową, kiedy ich stężenie w preparacie jest dość wysokie oraz gdy występują w odpowiedniej do przyswojenia formie tj. są niepolarne, obdarzone ładunkiem lub zdolne są do dysocjacji. W okolicach północy rozpoczyna się oczyszczanie organizmu i wydalanie toksyn do układu limfatycznego. Proces detoksykacji ma dwa etapy, pierwszy, w którym toksyny są przekształcane do związków rozpuszczalnych w wodzie. Oraz drugi, kiedy produkty są neutralizowane i wydalane wraz z moczem, żółcią oraz przez jelito grube. Około godziny 3 w nocy przebiegają najintensywniejsze procesy regeneracyjne polegające m. in. na odbudowywaniu płaszcza hydrolipidowego i uzupełnianiu składników NMF. Warstwa rogowa natomiast uszczelnia się nieco, zapewniając stałe nawilżenie.
Przy codziennym wieczornym rytuale należy wyrobić w sobie kilka pozytywnych nawyków, można także śmiało poruszać temat wieczornej pielęgnacji z klientkami w salonie kosmetycznym. Do dobrych przyzwyczajeń będą należały:
• dokładny i regularnie wykonywany demakijaż
• stosowanie preparatów nawilżających, złuszczających
• dodatkowe używanie kremu pod oczy
• częste zmiany pościeli nocnej - zwłaszcza poszewek na poduszki
• zawsze świeży ręcznik toaletowego do twarzy
• spanie w suchych i lekko związanych włosach

Czy można zainspirować się pielęgnacją wieczorną w gabinecie kosmetycznym? Oczywiście, można posiłkować się na zabiegach relaksujących, nakierowywać pacjentki podczas rozmowy na właściwą pielęgnację, którą same mogą stosować w domu. Można również stworzyć pakiety zabiegów w porach późno popołudniowych lub nawet w okolicach wieczoru, które mają na celu rozluźnienie i przygotowanie skóry do snu. Niekoniecznie należy wykorzystywać wyszukane produkty, wystarczą te proste i sprawdzone, ważne jest aby stworzyć relaksującą osnowę zabiegu.

Co do upiększających właściwości snu jesteśmy pewni. Warto jednak wspomagać się odpowiednią pielęgnacją polegającą nie tylko na używaniu preparatów kosmetycznych na przykład w postaci kremów, czy produktów do demakijażu, ale także na zapewnieniu odpowiednich warunków do snu i regeneracji. Całokształt powinien spowodować dobre samopoczucie i promienny wygląd.

 

 


Anna Szymanowska 

Absolwentka Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, kierunek kosmetologia oraz Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, gdzie uzyskała tytuł technologa chemii, specjalność chemia kosmetyków. Pracuje jako analityk laboratoryjny. Z zamiłowania autorka tekstów.


polecamy artykuły
Tlenoterapia kosmetyczna
Tlenoterapia kosmetyczna
Współczesna kosmetologia pokazuje, że lekarstwem na zmęczoną i starzejącą się skórę z powodzeniem może być tlen. W specjalnej formule, jako komponent kosmetyków, doskonale pielęgnuje i regeneruje skórę.
więcej »
Tajemnica zgrabnej sylwetki
Tajemnica zgrabnej sylwetki
Decydujesz się zrzucić dodatkowe kilogramy. Usuwasz ze spiżarni wszystkie niezdrowe, tłuste i słodkie pokarmy, jesz pełne ziarno, chude białko, owoce i warzywa. W pocie czoła ćwiczysz pięć razy w tygodniu. Wreszcie z nadzieją stajesz na wadze i… nic. Starasz się nie zniechęcać.
więcej »
Czas na wiosenną rewitalizację
Czas na wiosenną rewitalizację
Czy wiesz, że w ciągu zaledwie sześciu ostatnich miesięcy spożyłaś wraz z żywnością ok. 3,5 kg dodatków chemicznych (konserwantów, barwników, zagęstników, substancji wzmacniających smak i zapach, metali ciężkich, pestycydów, leków)?
więcej »
Czytaj etykiety kosmetyków
Czytaj etykiety kosmetyków
Podobno tylko 17% Polaków czyta etykiety na opakowaniu o składnikach zawartych w stosowanych kosmetykach....
więcej »
Serwis komputerowy wawer
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Nd
Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień