twarz
Tlenoterapia kosmetyczna
Patryk Szczechowicz 
ekspert, szkoleniowiec marki Oxynergy Paris 

Tlen jest niezbędnym składnikiem dla prawidłowego funkcjonowania żywych organizmów. Przez lata trwały badania nad właściwościami tego pierwiastka. W medycynie znalazł zastosowanie już wcześniej, szczególnie w leczeniu gruźlicy oraz jako środek odkażający. Stopniowo także zaczęto go wykorzystywać w kuracjach chorób naczyniowych. Z czasem stał się popularny również w kosmetologii i medycynie estetycznej. Najpierw pojawiły się bary tlenowe, a niedawno również innowacyjne kosmetyki zawierające jego odżywcze cząsteczki. 

Niedotlenienie skóry jest wyjątkowo niekorzystne dla zdrowia, a także samego wyglądu cery. Z biegiem czasu, skóra „oddycha” coraz słabiej, tracąc przez to elastyczność i dawne napięcie. Staje się szara i matowa. Pogarsza się bowiem funkcjonowanie sieci naczyń krwionośnych, ich mikrokrążenie znacząco się osłabia i znajdujące się tuż pod skórą komórki nie otrzymują odpowiedniej ilości tlenu. Naczynka osłabiają się pod wpływem wielu czynników zewnętrznych, jak wszelkie zanieczyszczenia, papierosy, alkohol czy brak ruchu i niewłaściwa dieta. W rezultacie krew nie krąży prawidłowo i niemożliwe jest właściwe natlenienie komórek. Proces ten osłabia się także za sprawą innych czynników, które zaburzają dostarczanie tlenu, a czasem powodują nawet jego deficyt w organizmie. Oprócz wieku, wpływ na to mają też siedzący tryb życia, nadwaga, długotrwały stres, ale także zanieczyszczone powietrze, wolne rodniki i brak snu. Dostarczanie tlenu do organizmu może odbywać się na trzy sposoby; pierwszym z nich są inhalacje, kolejnym - zabiegi dotleniające związane np. z opryskiwaniem twarzy. Trzecią, najbardziej innowacyjną metodę, stanowią aplikowane miejscowo kosmetyki z czynnikiem natleniającym. 

Formuła kluczowego czynnika natlenienia umożliwia intensywną terapię odmładzającą skóry. Sam proces wytwarzania czynnika natleniającego zachodzi poprzez łagodną hydrolizę białek sojowych. Zawiera on peptydy, aminokwasy i składniki mineralne o niezbędnych właściwościach odżywczych. Wysokocząsteczkowe peptydy zapewniają długotrwałe odrodzenie funkcji życiowych komórki, ponieważ wykazują aktywność podobną do czynników wzrostu. Aminokwasy natomiast, zaopatrują skórę w substancje odżywcze, odpowiedzialne za utrzymanie równowagi biologicznej. Wykorzystywane są m.in. do syntezy ważnych białek, takich jak kolagen i elastyna. Składniki mineralne, takie jak potas, sód i wapń spełniają rolę katalizatorów biologicznych reakcji zachodzących w skórze. Posiadają zdolność wiązania wody, co odgrywa istotną rolę w utrzymywaniu wilgotności warstw powierzchniowych naskórka. Dzięki temu, że czynnik natlenienia stymuluje przemianę materii w komórkach, przyswajają one o wiele lepiej substancje odżywcze. Umożliwia to im pobieranie większej ilości tlenu z powietrza i naczyń krwionośnych. Biostymulujące właściwości pozwalają na odnowę niedotlenionej, poszarzałej oraz zmęczonej skóry. Zdolność czynnika do przyspieszenia regeneracji komórek naskórkowych sprawia, że skóra nabiera znowu świeżości i zdrowego wyglądu. 

Kosmetyki natleniające widocznie poprawiają kondycję skóry, regenerują ją i uelastyczniają. Dzięki ich właściwościom łatwiej jest uzyskać piękny wygląd. Produkty z aktywnymi cząsteczkami tlenu zawsze powinny być dopasowane to typu skóry, ponieważ tylko wtedy zapewnią jej najlepszą i najskuteczniejszą pielęgnację. Przy doborze preparatów warto skompletować odpowiedni zestaw, w którym znajdą się kosmetyki przeznaczone do kompleksowej kuracji. Aktywne cząsteczki tlenu znajdziemy w kremach, maseczkach, jak i pod postacią serum.

polecamy artykuły
Joga twarzy
Joga twarzy
Prawie każdy z nas wie, co to jest joga, ale mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że ćwiczyć można także twarz!
więcej »
Czytaj etykiety kosmetyków
Czytaj etykiety kosmetyków
Podobno tylko 17% Polaków czyta etykiety na opakowaniu o składnikach zawartych w stosowanych kosmetykach....
więcej »
Tajemnica zgrabnej sylwetki
Tajemnica zgrabnej sylwetki
Decydujesz się zrzucić dodatkowe kilogramy. Usuwasz ze spiżarni wszystkie niezdrowe, tłuste i słodkie pokarmy, jesz pełne ziarno, chude białko, owoce i warzywa. W pocie czoła ćwiczysz pięć razy w tygodniu. Wreszcie z nadzieją stajesz na wadze i… nic. Starasz się nie zniechęcać.
więcej »
Pomoc w walce z trądzikiem różowatym
Pomoc w walce z trądzikiem różowatym
Utrzymujący się rumień twarzy może być spowodowany pierwszym stadium trądziku różowatego. Schorzenie bywa uciążliwe zwłaszcza latem, z uwagi na nadmierne nasłonecznienie skóry, które zaostrza nieprzyjemne objawy. Jak pozbyć się problemu?
więcej »
Serwis komputerowy wawer
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Nd
Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień