fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
porady
Aparatura trychologiczna

W trychologii kosmetycznej niezwykle ważne jest holistyczne podejście i łącznie różnych metod pracy.

Gdy znana jest już przyczyna problemów ze skórą głowy oraz włosami trycholog jest w stanie zaproponować odpowiednią terapię, która często składa się z kilku części, tak aby dała najlepsze rezultaty.


Sprzęt trychologiczny wykorzystywany jest w wielu etapach pracy trychologa: diagnostyce, zabiegach, a także do pielęgnacji włosów.
Diagnozę trychologiczną można wykonać z wykorzystaniem: trichokamery, analizera trychologicznego, lampy Wooda.

Trichokamera (mikrokamera) umożliwia wykonanie trichoskopii, to urządzenie elektroniczne działające na zasadzie mikroskopu przenoszącego powiększony kilkaset razy obraz skóry głowy i włosa na ekran monitora. Służy do analizy skóry głowy i włosów. Dzięki powiększeniu x60; x200 możemy precyzyjnie ocenić stan skóry głowy, jej rodzaj, unaczynienie, keratynizację, stan mieszka włosowego, obecność czopów rogowych w mieszku. Diagnoza z użyciem mikrokamery dostarcza wielu niezbędnych informacji oraz pomaga w identyfikacji różnych schorzeń skóry głowy, wnikliwej ocenie stanu cebulek i mieszków włosowych. Dzięki niej można profesjonalnie przygotować program kuracji odpowiadający indywidualnym potrzebom i dostosowany do aktualnych potrzeb. Mikrokamera jest niezbędnym urządzeniem w pracy trychologa.

Bardziej precyzyjne jest badanie z użyciem analizera trychologicznego ze specjalnm programem komputerowym. Pozwala na precyzyjną, porównawczą analizę skóry głowy i włosów. Możemy diagnozować cebulki włosów, grubość, ilość. Do wykonania tej analizy używa się bardzo precyzyjnej kamery, która ma aż 4 różne obiektywy dające możliwość zajrzenia w głąb skóry głowy i łodygi włosa. Istotne jest również to, że kolorystyka skóry głowy w analizerze jest całkowicie rzeczywista i odzwierciedla realny wygląd skóry głowy.

Trichoskan - nowoczesna metoda diagnostyczna, umożliwia nie tylko ocenę gęstości włosów, ich wymiaru, dynamiki wzrostu, procentowego stosunku włosów w anagenie do katagenu. Umożliwia również precyzyjne określenie procesu miniaturyzacji mieszka. Jest to szybka nieinwazyjna metoda oceny charakteru wypadania włosów i skuteczności zastosowanego leczenia zachowawczego. Etapy badania: na 3 dni przed badaniem należy wygolić małe pole w obrębie owłosionej skóry głowy, po 3 dniach zostaje nałożony specjalny barwnik, który po 12 minutach staje się aktywny. Po zmyciu barwnika wykonuje się zdjęcie specjalną kamerą video, potem następuje analiza komputerowa.

Lampa Wooda to przenośna lampa kwarcowa, w której dzięki zastosowaniu specjalnego czarnego filtru (filtr Wooda zbudowany jest krzemianu baru), emitowane jest długofalowe promieniowanie nadfioletowe. Składa się ona z 4 źródeł światła, które eksponują promienie nadfioletowe przez szklany filtr. Emitowane promieniowanie UV powoduje fluorescencję skóry. Na podstawie zjawisk fluoroscencyjnych możemy postawić diagnozę, ponieważ każde z miejsc na skórze charakteryzuje się innym odbiciem.
Skóra głowy i włosy odbijają światło w odpowiednim kolorze, co jest uzależnione od schorzenia skóry. Połączenie badania mikrokamerą i lampą Wooda daje bardzo dobry obraz diagnostyczny. Analiza kolorów, które pojawiają się podczas badania, umożliwa szybką diagnozę. Obserwację należy prowadzić w zaciemnionym pomieszczeniu, ze względu na słabą intensywność świecenia.

Aparatura do fizykoterapii kosmetyczno-trychologicznej to: darsonval grzebieniowy i iskrowy, szczotki i grzebienie laserowe, galwan grzebieniowy, lampy grzebieniowe UVA i UVB; aparaty do tlenoterapii, karboksyterapii, chromoterapii.

Darsonval grzebieniowy umożliwia zabiegi tzw. darsonvalizacji. Zabiegi te wykorzystują prądy o wysokim napięciu, lecz niskim natężeniu (do mA). Wytwarzane jest słabe ciepło, które powoduje niewielkie ogrzanie tkanek układu nerwowego. W obrębie tkanek poddawanych zabiegowi naczynia krwionośne ulegają rozszerzeniu. Dodatkowo wytwarzający się ozon posiada silne właściwości dezynfekujące, bakteriobójcze i wysuszające, przeciwświądowe. Darsonvalizacja powoduje lepsze ukrwienie skóry głowy, wzmocnienie i regenerację cebulek włosowych, dezynfekcję skóry. Ponadto ma działanie tonizujące na skórę głowy, zwalcza łupież i przetłuszczanie się skóry głowy. Efektywniej wchłaniają się preparaty, skóra stymulowana jest do powstawania nowych komórek. Podczas zabiegu wykorzystujemy elektrodę szklaną grzebieniową lub iskrową, wypełnioną gazem szlachetnym –neonem. Powierzchnia ciała lub skóry musi być sucha. Podczas zabiegu przesuwa się wolno elektrodę po skórze głowy. Moc dostosowujemy do rozwiązywanego problemu i komfortu. Darsonwalizację wykonujemy na suchej skórze głowy, bez użycia płynów i preparatów uwodnionych (może to spowodować pęknięcie peloty).

Galwan grzebieniowy. Prądy galwaniczne to prądy stałe, które podczas przepływu wywołują przekrwienie skóry i wzmożoną przemianę materii w skórze. Wykorzystywane są głównie przy problemach łysienia i wypadania włosów. Działanie prądu stałego na organizm to również działanie przeciwzapalne, tonizujące, umożliwia lepszą absorpcję preparatów. Przy użyciu przystawki w kształcie grzebienia, wykonujemy zabieg. Elektrodę należy wolno przesuwać po mokrej skórze głowy. Można wcześniej użyć preparatu (w formie zjonizowanej), którego składniki aktywne przenikają do skóry dzięki prądom galwanicznym. Galwanizacja może być również wykorzystana do kondycjonowania włosów.

Lampa UV grzebieniowa jest to poręczna i lekka lampa do fototerapii, umożliwia bardzo krótkie czasy naświetlania dzięki wysokiemu natężeniu promieniowania UV. W rezultacie, urządzenie to idealnie nadaje się do leczenia skóry głowy. Emituje promieniowanie UV w różnych spektrach: UVA, UVB, UVB 311 nm, który jest unikalnym pasmem do leczenia bielactwa i łuszczycy. Zabieg trwa od kilku sekund do kilku minut, czas promieniowania ustala lekarz. Charakterystyczną cechą promieni UV są ich właściwości biologiczne, fotochemiczne, bakteriobójcze. Na powierzchni skóry poddawanej naświetlaniu występuje odczyn w postaci rumienia, tzw. odczyn rumieniowy. Służy on do dawkowania promieni nadfioletowych.

Światło LED - jest biologicznie aktywne, dzięki czemu możliwe jest jego stosowanie w pielęgnacji skóry a także wspomaganiu leczenia dolegliwości skórnych. Światło widzialne odpowiada długością fali w zakresie od 400nm do 800nm. Długość fali wiąże się z odpowiednią barwą wiązki. Zabieg polega na stymulowaniu ukrwienia skóry głowy, a w tym cebulek włosów. Czas naświetlania trwa od 5 do 10 minut w serii od 10 do 15, najlepiej co drugi dzień. Zabieg jest bezbolesny i bezpieczny. Terapia z wykorzystaniem światła LED jest indywidualnie dobierana do występującego problemu i potrzeb. Światło emitowane przez lampy wnika w głąb skóry przyśpieszając jej regenerację, gdzie przyspiesza metabolizm komórek, czyli przyspiesza syntezę białek i pobudza mitochondria w komórkach. Terapię światłem LED stosuje się w celu przeciwdziałania efektom starzenia, leczenia zmian skórnych oraz coraz szerzej w leczeniu różnych rodzajów łysienia.

LLLT - Low Level Laser Therapy (niskopoziomowe zimne światło lasera o małej mocy) Urządzenia LLLT umożliwia dotarcie delikatnego i odżywczego światła do mieszków włosowych, co stymuluje uwalnianie energii i tworzy zdrowsze warunki wzrostu włosów. W trychologii wykorzystujemy światło o zakresie fali 600-700 nm. Zabiegi laseroterapii prowadzone są za pomocą urządzeń stacjonarnych, hełmów laserowych, grzebieni laserowych. Zabiegi powinny być wykonywane 3 razy w tygodniu po 20 minut. Wiele badań klinicznych wykazało, że światło lasera działa korzystnie w leczeniu wypadania włosów. Pobudzenie energią lasera stymuluje wzrost włosów poprzez podwyższenie poziomu energii komórkowej za pomocą zwiększonej produkcji ATP, wzmaga przepływ krwi do mieszków, zwiększa doprowadzaną ilość tlenu i substancji odżywczych, aktywizuje ochronę za pomocą oksydantów, a także przyspiesza usuwanie takich niekorzystnych substancji jak DHT, ponadto wspiera przywrócenie naturalnego cyklu wzrostu włosa.

Mezopen pozwala na wprowadzenie substancji czynnych w głąb skóry, które oparte jest na zasadzie automatycznego nakłuwania skóry przy pomocy pulsujących igieł. Nakłuwają one skórę w określonych odstępach, tworząc w niej mikrokanaliki, którymi dana substancja aktywna może wnikać w głąb skóry. Nakłucia powyżej 1 mm pobudza naturalne procesy fizjologiczne skóry, prowadząc do intensywnej regeneracji, a powyżej 1,5 mm zwiększa czynniki wzrostu, działając bezpośrednio poprzez płytki krwi. W wyniku zabiegów mezoterapii mikroigłowej następuje widoczna regeneracja struktury włosów, proces wypadania zostaje zahamowany, a włosy odrastają.
1. Urządzenie do karboksyterapii umożliwia wprowadzenie dwutlenku węgla śródskórnie i podskórnie. Po wstrzyknięciu gazu w miejsce zabiegu, rozszerzają się małe naczynia krwionośne. Zwiększa się przepływ krwi, wzmaga się mikrokrążenie, następuje odbudowa i odżywienie komórek. Dzięki zabiegowi karboksyterapii owłosiona skóra głowy zostaje silnie dotleniona oraz odżywiona, poprawiają się zmiany łuszczycowe, dochodzi do redukcji łysienia.
2. Zabieg infuzjii tlenowej polega na jednoczesnym wtłaczaniu w skórę głowy wysoko sprężonego tlenu cząsteczkowego, a także składników aktywnych. Zabieg prowadzony jest przy pomocy specjalnego urządzenia, które posiada dwie dysze, co umożliwia wykonanie 2 typów zabiegów tj oksybrazji (rodzaj redukcji naskórkowej), abrazji tlenowej (mające na celu usunięcia zalegających złogów keratolitycznych).
Terapeutyczne zabiegi tlenowe polecane są w szczególności osobom, które borykają się z wypadaniem włosów, ich osłabieniem, problemami łojotokowymi lub różnego rodzaju schorzeniami z podłożem nadmiernej keratynizacji. Ponadto skóra głowy po zabiegu ma tendencję do zwiększonej absorbcji czynników aktywnych z preparatów trychologicznych (np. z ampułek, toników, lotionów). Aplikacja tlenu przyspiesza metabolizm komórkowy i krążenie krwi, dzięki czemu następuje przyspieszony porost włosów zmniejszenie procesu wypadania. Ogromną zaletą infuzji tlenowej skóry głowy jest bezinwazyjna procedura zabiegowa, brak przerwania ciągłości naskórka, brak powikłań i skutków ubocznych. Zabiegi .nie wymagają rekonwalescencji i mogą być wykonywane przez cały rok (nie są zależne od wysokich/niskich temperatur oraz fotoprotekcji UV).

W pracy trychologa warto wykorzystać sprzęt fryzjerski, który umożliwia pielęgnację włosów.
Micro mist - urządzenie, które wykorzystuje mgłę wodną, która jest wytwarzana za pomocą fal ultradźwiękowych do kuracji nawilżającej na włosach. Fale ultradźwiękowe powodują, że woda zostaje podgrzana do temperatury niższej niż 100 st., dzięki czemu powstaje mgła a nie para wodna (co bardzo korzystnie wpływa na strukturę włosów). Posiada również system chłodzący, który w ostatniej części zabiegu umożliwia zamknięcie łuski i sprawia, że produkt użyty do zabiegu będzie dłużej aktywny. Ponadto urządzenie posiada funkcję ozonoterapii, którą można wykorzystać w terapii skóry łojotokowej i trądzikowej.
Roller Ball to promiennik, który wytwarza ciepło za pomocą promieniowania podczerwonego, powodując lepsze wnikanie aktywnych składników w strukturę włosów.

Umiejętne wykorzystanie dostępnych na rynku urządzeń podczas diagnozy, a także zabiegów na skórę głowy i włosy, daje bardzo dobre efekty terapeutyczne. Ważne, by aparatura trychologiczna i stosowane podczas zabiegów preparaty były indywidualnie dobrane do istniejącego problemu.

 

 

 

Izabella Pietruszka-Kluska
Biolog, make up&hair artist, specjalista ds. wizerunku ślubnego, pasjonat trychologii. Zajmuje się profesjonalną metamorfozą wizerunku, doborem makijażu i fryzury. Zapewnia stylizację podczas sesji zdjęciowych.

Serwis komputerowy wawer
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Nd
Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień