fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
porady
Salon trychologiczny


Biorąc pod uwagę skalę problemów z jakimi spotykamy się wśród klientów trychologicznych, miejsce przeznaczone na gabinet trychologiczny powinno być miejscem wyjątkowym.

Salon trychologiczny powinien być miejscem, gdzie klient będzie czuł się bezpiecznie, gdzie swobodnie może zdjąć perukę (co jest niezwykle istotne zwłaszcza dla pań) i opowiedzieć o swoim problemie bez strachu, że ktoś wejdzie lub będzie słyszał rozmowę.

Nie dopuszczalnym jest przyjmowanie klientów w kącie salonu fryzjerskiego czy gabinetu kosmetycznego, np. za parawanem, gdzie w tym samym momencie w drugiej części salonu są wykonywane usługi dla innych klientów. Wobec powyższego, gabinet trychologiczny powinien być integralnym pomieszczeniem z własną myjką oraz niezależnym sprzętem. Dzięki temu, klient czując się u nas bezpiecznie będzie do nas wracał.

Jak w takim razie zorganizować gabinet od podstaw?
Na chwilę obecną zawód o nazwie trycholog nie istnieje, nie ma również ustawowo określonych warunków jakie powinny spełniać gabinety trychologiczne. Nie mniej jednak, rozpoczynając prowadzenie takiej działalności, naszym obowiązkiem będzie zgłoszenie tego faktu w Sanepidzie. Zwykle nasza działalność, ze względu na powinowactwo, zostaje ujęta w ramy działalności kosmetyczno-fryzjerskiej.

Obecnie brak aktu prawnego, który określałby szczegółowe wymogi dla obiektów świadczących usługi z zakresu kosmetyki i fryzjerstwa. Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 lutego 2004 r. w sprawie szczegółowych wymagań sanitarnych, jakim powinny odpowiadać zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, tatuażu i odnowy biologicznej (Dz. U. 2004 r. Nr 31, poz. 273) zostało w 2012 r. uchylone i tym samym straciło swoją moc prawną. Nie ma również informacji o terminie wprowadzenia w życie nowego rozporządzenia. Istnieje natomiast projekt, który można znaleźć na stronach internetowych.

Rozpoczęcie działalności usługowej w zakresie kosmetyki lub fryzjerstwa, tym samym w zakresie trychologii, wiąże się z dostosowaniem lokalu użytkowego do wytycznych zawartych w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 1422), które określa m.in. wysokość pomieszczeń, oświetlenie, rodzaj wentylacji.

Jeżeli nasz gabinet nie będzie zlokalizowany w pomieszczeniach przeznaczonych na działalność usługową, wówczas naszym obowiązkiem jest uzyskanie zgody Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego na zmianę sposobu użytkowania pomieszczeń przeznaczonych na ten cel.

Wyżej wymienionym obowiązkom nie podlega działalność już istniejąca, gdzie trychologia będzie wyłącznie poszerzeniem wachlarza usług.

Kolejnym zadaniem dla osoby chcącej zajmować się trychologią będzie wyposażenie gabinetu trychologicznego w odpowiedni sprzęt. Najważniejszym elementem wyposażenia w tym wypadku jest stanowisko diagnostyczne z mikrokamerą oraz stanowisko do przeprowadzenia wywiadu.

Wybór mikrokamery stanowi nie lada wyzwanie. Obecnie na rynku można znaleźć wiele tego typu urządzeń, niestety nie zawsze posiadających wszystkie funkcje.
Mikrokamera cyfrowa wykorzystywana do trychoskopii powinna posiadać minimum:
• wysokiej jakości szklaną optykę
• powiększenie w zakresie co najmniej 50-200x
• możliwość obserwacji skóry w świetle UV (światło Wooda)
• możliwość wykonywania wyraźnych zdjęć w kolorze
• program, który umożliwia archiwizację zdjęć, prowadzenie kartoteki klienta, prowadzenie wywiadu, raportu trychoskopowego, posiadający bazę zdjęć porównawczych (atlas przypadków trychologicznych). Ceny urządzeń wahają się w przedziale od 1500 zł do 25 000 zł.

Kolejnym zadaniem będzie wyposażenie gabinetu w myjnię fryzjerska oraz drobny sprzęt, taki jak:
• suszarka z szerokim zakresem temperatur
• grzebienie, szczotki
• darsonval
• mikromist
• sprzęt do galwanizacji
• laser w technologii LLLT.

Istotnym elementem jest również wybór linii kosmetyków trychologicznych, które zostaną wykorzystane do trychoterapii gabinetowej oraz trychoterapii domowej. Oferta w tym zakresie jest bardzo szeroka. Podczas wyboru preparatów kierujmy się przede wszystkim ich wysoką jakością. Dobre preparaty trychologiczne powinny być:
• wolne od agresywnych detergentów
• wolne od silikonów
• wolne od nadmiaru konserwantów, zwłaszcza parabenów
• o wysokim stężeniu aktywnych składników
• o odpowiednim pH oznaczonym na opakowaniu.

Podsumowując, dobrze wyposażony gabinet jest miejscem, w którym znajdą pomoc najbardziej potrzebujący klienci. Trzeba jednak pamiętać o tym, że zasadniczym warunkiem powodzenia przedsięwzięcia jest wiedza posiadana przez trychologa, który będzie w tym gabinecie pracował.

 

 

 

Ilona Junga
Trycholog z wieloletnim doświadczeniem, szkoleniowiec. Inicjatorka, założycielka oraz prezes Polskiego Stowarzyszenia Trychologicznego. Właścicielka firmy Dermaprof.

Serwis komputerowy wawer
Po
Wt
Śr
Cz
Pi
So
Nd
Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień