Pielęgnacja domowa i gabinetowa skóry wokół oczu

26
fot. Shiny Diamond z Pexels

Skóra wokół oczu jest szczególnym miejscem na twarzy w kontekście pielęgnacji domowej, gabinetowej jak i postępujących procesów starzenia.

Odmienny sposób pielęgnacji skóry wokół oczu wynika przede wszystkim ze znaczących różnic w jej budowie:

 • skóra wokół oczu ma zdecydowanie cieńszą warstwę rogową naskórka, przez co nie wymaga tak częstego złuszczania jak pozostała część twarzy,
 • grubość skóry w okolicy oczodołowej wynosi 0,33-0,36 mm,
 • granica skórno-naskórkowa w okolicy powiek górnych i dolnych jest znacznie mniej pofałdowana, co wpływa na szybsze powstawanie zmarszczek, ilość brodawek skórno-naskórkowych wpływa znacząco również na grubość naskórka, im mniej brodawek tym cieńszy naskórek,
 • skóra w okolicy oczu jest bardzo uboga w podściółkę tłuszczową oraz w gruczoły łojowe i potowe, co bezpośrednio przekłada się na brak odpowiedniego nawilżenia i natłuszczenia,
 • w okolicy oczu znajduje się zdecydowanie więcej aniżeli na pozostałej części twarzy mastocytów – komórek odpowiedzialnych za powstawanie stanów alergicznych,
 • obecność w tej okolicy mięśnia okrężnego oka, który należy do mięśni wyrazowych i odpowiada za bogatą mimikę tej części twarzy sprawia, że to właśnie w okolicy oczu pojawią się pierwsze oznaki starzenia w postaci zmarszczek mimicznych.

Powyższa charakterystyka skóry wokół oczu wyraźnie pokazuje jak odmienna i delikatna jest ta część ludzkiej twarzy. Dlatego też zarówno pielęgnacja domowa jak i gabinetowa powinna być przeprowadzona ze szczególna starannością i uważnością.

Pielęgnacja domowa skóry wokół oczu oparta na kremach i serum, powinna rozpocząć się już od 25 roku życia, ze względu na bogatą mimikę tej części twarzy i stosunkowo szybko pojawiające się pierwsze oznaki starzenia.

Kluczowym etapem zarówno w pielęgnacji domowej jak i gabinetowej skóry wokół oczu jest demakijaż. To ważny krok, którego efektywność wykonania wpływa na skuteczność dalszych etapów pielęgnacji. To od skuteczności demakijażu zależy penetracja substancji aktywnych aplikowanych w następnej kolejności. Do najbardziej popularnych produktów do demakijażu oczu należą: oleje myjące, płyny micelarne, mleczka, żele myjące, płyny dwufazowe będące zawiesiną fazy wodnej i olejowej. Bardzo dużą i wciąż rosnącą popularnością cieszą się olejki do demakijażu oczu. Faza olejowa jest w stanie skutecznie usunąć nawet wodoodporny makijaż bez zbędnego pocierania i rozciągania skóry. Ponadto olejki można zaaplikować na opuszki palców i bez pomocy wacików wykonać skuteczny demakijaż. Brak płatków kosmetycznych w tym kroku pielęgnacyjnym sprawia, że nie podrażniamy i nie rozciągamy nadmiernie cienkiej skóry wokół oczu a także nie osłabiamy i nie kruszymy rzęs. Dzięki czemu zyskujemy piękne lśniące i wypielęgnowane rzęsy już w pierwszym kroku pielęgnacyjnym.

Produktem niezbędnym w pielęgnacji skóry wokół oczu jest krem po oczy. Ważne jest, aby był to produkt dedykowany specjalnie tej okolicy twarzy. Wówczas tylko wtedy mamy pewność, iż dany krem dostarczy nam odpowiednich substancji aktywnych dla skóry wokół oczu w określonej dawce i stężeniu. Do skutecznych i bezpiecznych składników aktywnych można zaliczyć:

 • witaminę C – w różnych formach i stężeniach, dostępna zarówno w serum jak i kremach, silny przeciwutleniacz, niweluje drobne zmarszczki, rozświetla skórę, stymuluje syntezę kolagenu i elastyny,
 • kwas hialuronowy – humektant, wiąże wodę w naskórku dając chwilowy efekt wypełnienia, nawilża,
 • flawonoidy – najsilniej działające substancje przeciwrodnikowe i przeciwutleniające. Zmniejszają stan zapalny, poprawiają ukrwienie skóry,
 • DMAE-dimetyloaminoetanol – składnik przeciwutleniający i przeciwzmarszczkowy, uelastycznia, napina i wygładza skórę niwelując drobne zmarszczki „kurze łapki”,
 • hydrolizowane białka pszenicy i soi – stymulują syntezę kolagenu i hamują proces jego enzymatycznego rozpadu,
 • glikozaminoglikany – zwiększają jędrność i elastyczność skóry, utrzymują prawidłową geometrię cząsteczkową kolagenu,
 • tripeptyd miedzi – czynnik wzrostu ukierunkowujący i poprawiający wzrost i rozwój komórek,
 • retinol – poprawia syntezę kolagenu, stymuluje pracę fibroblastów, wspomaga proces gojenia się ran,
 • aloes – łagodzi powierzchowne podrażnienia, wspomaga proces gojenia ran, wspomaga syntezę kolagenu,
 • witamina E – silny przeciwutleniacz, hamuje uszkodzenia DNA,
 • miłorząb japoński – poprawia mikrokrążenie skóry, zmniejsza obrzęki i zastoje limfatyczne,
 • gliceryna – nawilża, łagodzi podrażnienia, niweluje drobne zmarszczki,
 • wyciąg ze świetlika lekarskiego – zmniejsza zmęczenie oczu, opuchliznę i obrzęki, łagodzi reakcje alergiczne,
 • ekstrakt z kasztanowca – wzmacnia naczynia krwionośne, pojędrnia skórę.

Powyższe substancje aktywne stanowią tylko odłamek wszystkich substancji dostępnych w kremach i serum pod oczy. Należy również pamiętać, że w przypadku pielęgnacji skóry wokół oczu ważne są nie tylko składniki aktywne nakładane na skórę, ale również sposób ich aplikacji. Zarówno serum jak i krem pod oczy należy aplikować palcami serdecznymi, ponieważ mają one najmniejszą siłę nacisku spośród wszystkich palców ręki. Preparaty na okolice oczu należy nakładać ruchem wklepującym od kącika zewnętrznego do wewnętrznego tuż pod powieką dolną zataczając koło na powiekę górną i tutaj lekkie przemasowanie od kącika wewnętrznego do zewnętrznego. Czynność należy powtórzyć 5 razy. Ważne jest, aby ruch był delikatny i nie powodował rozciągnięcia skóry. Nie wszystkie preparaty powinno się aplikować pod samą linie rzęs na powiece dolnej, ponieważ substancje aktywne mogą migrować i dostać się do oka powodując łzawienie, pieczenie i szczypanie. Kwestią bardzo indywidualną jest również nakładanie kremów czy serum na powiekę górną. Przy bardzo wrażliwych oczach pomija się ten krok w pielęgnacji.

Pielęgnacja domowa skóry wokół oczu ma kluczowe znaczenie w przeciwdziałaniu pierwszym oznakom starzenia. Nie mniej jednak to synergia działań gabinetowych połączonych z pielęgnacją domową dale sto procent efektów. W gabinecie kosmetologicznym mamy szereg narzędzi, mechanizmów, urządzeń, aby zregenerować skórę i zabezpieczyć ją przed skutkami upływu lat.

 • Infuzja tlenowa – zabieg polega na wtłoczeniu substancji aktywnej w postaci serum za pomocą tlenu w głąb skóry. Dobroczynne działanie zabiegu polega po pierwsze na składnikach aktywnych zawartych w serum, dobranym do potrzeb i kondycji skóry, po drugie na działaniu samego tlenu, który dotlenia, odżywia skórę i wypełnia drobne zmarszczki. Zabieg jest w pełni higieniczny, ponieważ głowica rozpylająca serum za pomocą tlenu nie ma kontaktu ze skórą klienta. Jest to jeden z niewielu zabiegów, który całkowicie bezpiecznie można wykonać zarówno na powiece górnej jak i dolnej. W efekcie uzyskuje się poprawę mikrokrążenia, redukcję zasinień i worków pod oczami, zniwelowanie drobnych zmarszczek mimicznych, lekkie uniesienie powieki górnej, nawilżenie, wygładzenie i rozświetlenie skóry Zabieg jest bezpieczny również dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia piersią.
 • Mezoterapia mikroigłowa – zabieg bardzo mocno rewitalizujący skórę, który polega na wykonaniu szeregu mikronakłuć derma penem ze sterylną głowicą z cienkimi krótkimi igłami. Celem zabiegu jest wywołanie kontrolowanego stanu zapalnego w skórze, dzięki czemu aktywacji ulegają procesy naprawcze w niej istniejące. Perforacja naskórka bardzo skutecznie zwiększa również penetrację substancji aktywnych aplikowanych w trakcie wykonywania mezoterapii mikroigłowej i tuż po jej zakończeniu. Zabieg można wykonać na powiece dolnej a także tuż pod łukiem brwiowym. Efekt działania polega na aktywacji czynników wzrostu poprzez wytworzenie kontrolowanego stanu zapalnego, pobudzenie fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, rewitalizacja skóry. Zabieg mezoterapii mikroigłowej idealnie sprawdza się w procesie zagęszczenia skóry pod oczami, co w konsekwencji ukryje prześwitujące przez skórę naczynia krwionośne dające efekt zasinienia.
 • Peelingi chemiczne – skóra wokół oczu jest niezwykle delikatna, dlatego też stymulację proliferacji naskórka za pomocą peelingów chemicznych należy wykonywać niezwykle ostrożnie. Wiele firm kosmetologicznych ma w swojej ofercie produkty dedykowane specjalnie na okolice oczu. Jednym z nich jest mieszanka kwasów migdałowego 20%, tioglikolowego 5% i fitynowego 2,5%, które w bardzo skuteczny sposób niwelują przebarwienia na skórze wokół oczu, zmniejszają cienie pod oczami a także ujędrniają skórę. Produkt dedykowany głównie na okolice oczu.
 • Mezoterapia igłowa – metoda polega na miejscowej podaży substancji aktywnej za pomocą iniekcji śródskórnej lub podskórnej. W zależności od metody podania preparatu możemy uzyskać efekt, całościowej rewitalizacji, wypełnienia drobnych zmarszczek, zagęszczenia skóry, rozświetlenia. Substancja aktywna użyta do iniekcji stanowi zazwyczaj mieszaninę różnych koktajli. Ważna w przypadku mezoterapii igłowej jest precyzja pracy i to właśnie dzięki niej możemy dotrzeć w delikatnie obszary okolicy wokół oczu a szczególnie w zmarszczki i defekty skóry tuż pod powieką dolną.

Pielęgnacja domowa i gabinetowa skóry wokół oczu jest tematem bardzo ważnym zarówno dla kosmetologów jak i ich klientów. Możliwości, metod, narzędzi jest wiele, począwszy od masek algowych aplikowanych na oczy, poprzez substancje kwasowe na mezoterapii igłowej skończywszy. Ważne jest, aby pamiętać o tym jak bardzo ważnym narządem jest nasz wzrok i jak bardzo delikatna jest skóra go okalająca. Należy pamiętać również, że tylko synergia działań odpowiednio dobranej pielęgnacji domowej i pielęgnacji gabinetowej przyniesie wymierne efekty w postaci świetlistego spojrzenia i pięknej jędrnej skóry wokół oczu.

Kamila Domżalska
Kosmetolog z wykształcenia, zawodu i pasji. Absolwentka Wyższej Szkoły Zdrowia w Gdańsku. Nauczyciel kosmetologii w policealnej szkole kosmetycznej.
Autorka bloga www.kosmetologpogodzinach.pl