Czy dermarollery zastapią mezoterapię igłowa?

34
03.12.2012

Ewa Mielcarek

Nowością w salonach kosmetycznych są coraz bardziej popularne zabiegi mezoterapii mikroigłogowej, czyli mikronakłuwania naskórka za pomocą specjalnych dermarollerów, które stymulują produkcję kolagenu w skórze oraz zwielokrotniają przenikanie substancji odżywczych zawartych w preparatach kosmetycznych. Czy dermarollery zastąpią tradycyjną mezoterapię igłową?  

Interwencja lekarza chirurga w nasz wygląd nie jest już koniecznością, jeśli chodzi o poprawienie konturów twarzy, redukcję zmarszczek, cellulitu czy rozstępów. Na naszym rynku kosmetycznym pojawiło się bowiem wiele zabiegów, które pozwalają na uzyskanie pożądanego efektu estetycznego bez użycia lasera czy skalpela. Jedną z terapii, która budzi coraz większe zainteresowanie klientów, jest mezoterapia mikroigłowa, która polega na masowaniu skóry specjalnym wałeczkiem (zwanym dermarollerem, mezorollerem lub skin rollerem) pokrytym cienkimi mikro-igiełkami o dużym zagęszczeniu. Takie mikronakłuwanie zmusza skórę do samodzielnej, bardzo intensywnej odnowy i regeneracji poprzez wzmożoną produkcję kolagenu. Dzięki temu skóra staje się grubsza, bardziej napięta i elastyczna, zmarszczki i rozstępy spłycają się, poprawia się też mikrokrążenie. Wraz z terapią można stosować specjalne kosmetyki w postaci wysoko oczyszczonych i skoncentrowanych preparatów, zawierających w zależności od potrzeb: witaminy (np. A, C i E), kwas hialuronowy, elastynę, kolagen, ekstrakty roślinne, olejki. Powstające w wyniku masażu mikrokanaliki w warstwie rogowej naskórka umożliwiają wniknięcie składników aktywnych w głąb skóry, które normalnie nie mogą penetrować skóry tak głęboko, ponieważ pozostają w wierzchniej strefie naskórka. 

Rodzaje dermarollerów i ich zastosowanie 

Dermarollery dedykowane są nie tylko defektom estetycznym, takim jak np. rozstępy, blizny (pooperacyjne, potrądzikowe), cellulit, zmarszczki, plamy i przebarwienia skórne czy utrata napięcia i elastyczności skóry, ale jest to rozwiązanie, które wspomaga leczenie bardzo wielu problemów dermatologicznych, jak np. łojotok, łysienie plackowate, nadmierne wypadanie włosów, zaskórniki, rozszerzone pory, czy przetłuszczanie skóry. W zależności od dolegliwości należy dobrać odpowiedni rozmiar igieł (dostępne są modele o długości igieł od 0,2 mm do 3 mm), dopasowany zarówno do leczenia wybranego rodzaju skóry oraz partii ciała, jak i do fazy rozwoju danej przypadłości (w tabeli poniżej pokazano przykład zastosowania dermarollerów Eviala). Urządzenie dostępne jest również w formie „stempelka” z mikro-igłami, które umożliwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. 

""


   Źródło: Eviala 


Przeciwwskazania do zabiegu 

Zabieg mikronakłuwania skóry jest minimalnie inwazyjny, a reakcje alergiczne i efekty uboczne są mało prawdopodobne, co jednak nie jest jednoznaczne z tym, że mogą go stosować wszyscy. W niektórych przypadkach nie jest on wskazany. I tak, z terapii z użyciem dermarollerów powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące, osoby, które przeszły operację w ciągu ostatnich 6 miesięcy, pacjenci z cukrzycą, epilepsją lub rozrusznikiem serca albo osoby, które w ciągu dwóch tygodni przed planowanym zabiegiem stosowały leki przeciwzakrzepowe lub immunosupresyjne. Ponadto przeciwwskazaniami do zabiegu są: choroby i stany zapalne lub alergiczne skóry, trądzik, nadmierna ilość brodawek i znamion, otwarte rany lub skaleczenia oraz choroby związane z układem krwionośnym (np. problemy z krzepliwością krwi, nieprawidłowości naczyń lub serca). 

""Derma roller DTS

System terapii igłowej (bazujący na opatentowanej technologii DTS – Diskneedle Therapy System) to innowacyjny system przezskórnego transportu składników aktywnych, które penetrują głęboko do warstw skóry i naturalnie ją regenerują. Poprzez celowo wywołany miejscowy stan zapalny w skórze uruchamiają się naturalne mechanizmy naprawcze, stymulujące proces produkcji kolagenu, a także naturalnych czynników wzrostu, kluczowych w terapii przeciwstarzeniowej. System terapii igłowej powoduje, że substancje aktywne efektywnie docierają do głębokich warstw skóry, działając bez porównania skuteczniej niż zwykłe kremy.


Przebieg zabiegu 

Zabieg z użyciem dermarollera jest prosty, ale musi nad nim czuwać doświadczony specjalista. Skóra jest niezwykle delikatna i nakłuwanie jej musi być prowadzone z wyczuciem. Zabieg rozpoczyna się zwykle od nałożenia kremu znieczulającego, który sprawi, że mikronakłucia nie będą odczuwalne. Po upływie około godziny krem jest zmywany, a na suchą i dokładnie oczyszczoną skórę przykłada się dermaroller i masuje wybraną partię ciała tak, aby cała powierzchnia poddawana kuracji uległa jednolitemu kontrolowanemu uszkodzeniu (wałek prowadzi się delikatnie we wszystkich kierunkach: pionowo, poziomo i po skosie w prawo oraz w lewo, powtarzając czynność około 10 razy na każdym fragmencie skóry). W trakcie zabiegu może pojawić się lekki obrzęk i zaczerwienienie skóry, jednak objawy te ustępują zwykle po kilku godzinach. Po nakłuciu wszystkich miejsc, skóra jest ponownie dokładnie oczyszczana i nakłada się specjalny preparat z substancjami aktywnymi dobranymi w zależności od dolegliwości, który zwiększa efektywność zabiegu. Na koniec całą partię ciała poddawaną terapii smaruje się kremem, mającym na celu przyspieszenie gojenia mikrouszkodzeń. By przekonać się, że dermaroller jest skuteczną bronią likwidującą wybrany defekt, trzeba poddać się serii kilku zabiegów (w zależności od przypadłości od 5 do 10 zabiegów wykonywanych co 3-10 dni), a po zakończeniu terapii dla podtrzymania efektów – od 1 do 2 razów w miesiącu. Cena jednego zabiegu wynosi od 130 zł do 350 zł, przy czym rozpoczynając kurację należy doliczyć jeszcze koszt dermarollera – od 90 do 150 zł. Terapię z użyciem dermarollera można połączyć także z innymi zabiegami, np. masażami, galwanizacją, zabiegami laserowymi, IPL, RF. Zwiększy to korzyści tych zabiegów i maksymalizuje ich efekty estetyczne. 

Mezoroller DMN Yonelle

""Składa się z wałka, na którym umieszczono 9 tytanowych dysków z 60 wypustkami w postaci igieł (w sumie 540 igieł). Długość igieł (0,50 mm, 0,30 mm oraz 0,20 mm) dopasowana jest do stanu i typu skóry oraz sposobu użycia. Urządzenie dedykowane jest przede wszystkim do zabiegów kosmetycznych odmładzających wygląd każdej zdrowej cery. Szczególnie polecane jest do skóry dojrzałej z wyraźnymi objawami starzenia się, jak zmarszczcki, pogorszenie owalu twarzy, utrata młodzieńczej jędrności, elastyczności i kolorytu. Ma zastosowanie zarówno do zabiegów profesjonalnych w gabinecie kosmetycznych jak i do stosowania w domu.
Dla najlepszych efektów zabiegi z mikronakłuwaniem powinny być wykonywane w seriach 6-8 zabiegów 1 raz w tygodniu oraz dodatkowo w domu po konsultacji z kosmetyczką. Rezultaty terapii są szybkie i spektakularne: świeży, promienny wygląd cery, wygładzenie zmarszczek i bruzd, poprawa jędrności, struktury skóry i owalu twarzy, zmniejszenie widoczności blizn, m.in.: potrądzikowych oraz rozstępów skórnych.
Cena urządzenia (dla profesjonalistów): 79 zł


Rezultaty i korzyści z terapii 

Według niektórych badań skuteczność terapii z użyciem dermarollerów wynosi aż 80% (np. średnia zaniku blizn, źródło: Eviala). Kuracja daje trwałe efekty, które widoczne są już po kilku zabiegach. Regularne stosowanie dermarollera wygładza zmarszczki głębokie, a drobne całkowicie niweluje, podnosi skórę wokół powiek, w kącikach ust i na policzkach, redukuje przebarwienia skóry i rozszerzone naczynka oraz zmniejsza pory. Mikronakłuwanie redukuje też cellulit i wszelkie nierówności podskórne, wizualnie zmniejsza blizny i rozstępy, ujędrnia luźną skórę ciała po odchudzaniu i po ciąży, modeluje twarz i sylwetkę, przeciwdziała wypadaniu włosów i leczy wiele innych dolegliwości dermatologicznych. Poza tym niewątpliwymi zaletami zabiegu jest niemal całkowity brak efektów ubocznych, możliwość stosowania zabiegu na różne typy skóry, krótki czas rekonwalescencji oraz stosunkowo niewielki koszt terapii. Co więcej, ze względu na niewielką inwazyjność samego zabiegu, a także funkcjonalność i prostotę obsługi, z dermarollerów o długości igieł do 0,5 mm można korzystać także w warunkach domowych. Nic więc dziwnego, że terapia mikronakłuwania zyskała duże grono sympatyków i odniosła spektakularny sukces. 

""ETANI MT ROLLER

To wałek naszpikowany gęsto ułożonymi igłami ze stali chirurgicznej o długości 0,2 mm, przeznaczony do użytku domowego. Wspomaga walkę ze zmarszczkami, cellulitem oraz trądzikiem. Wygładza skórę nadając jej młody, promienny wygląd. Może być stosowany także na skórę głowy do stymulowania wzrostu włosów. Rezultaty terapii: mocniejsza, bardziej elastyczna i zdrowsza skóra, wygładzenie zmarszczek i blizn, redukcja cellulitu, poprawa pigmentacji skóry, rozjaśnienie plam skórnych widoczne są po 40 dniach regularnego stosowania (minimum 2-3 razy w tygodniu). 
Cena urządzenia: 99 złZDANIEM EKSPERTA 
Czy dermarollery zastąpią tradycyjną mezoterapię igłową? 

""dr Monika Kuźmińska 

Dyrektor medyczny Yonelle Zwolińska Beauty Institute. Zdobyła rozległe doświadczenie w zakresie laseroterapii estetycznej, m.in. w Dermatology Associates i Wydziale Dermatologicznym University of California San Diego. Autorka i uczestniczka wielu szkoleń z dziedziny laseroterapii. Jest członkiem Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anti-Aging. 

Mikronakłuwanie mezorollerami to znakomita metoda pobudzania produkcji kolagenu i elastyny oraz zwiększania przenikania przez skórę preparatów kosmetycznych, poprzez tworzenie uszkodzenia oraz mikrokanałów w miejscu nakłucia. Odkąd udowodniono skuteczność i opracowano bezpieczne procedury stosowania tej techniki z wykorzystaniem igieł krótszych, do długości 0,5 mm, możliwe stało się wykonywanie tych zabiegów w gabinetach kosmetycznych. Stosowanie mezorollerów kosmetycznych stanowi znakomitą, bezpieczną alternatywę dla mezoterapii igłowej, która lege artis może być wykonywana wyłącznie przez lekarzy i jest metodą zarezerwowaną, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo wykonywania, dla medycyny estetycznej. Zakres działania, stosowane preparaty i dawki wprowadzanych składników są inne w obydwu metodach, trudno je nawet ze sobą porównywać. Dlatego mikronakłuwanie należy traktować jako zupełnie nową metodę dla kosmetyczek, rozwijającą się równolegle z innymi technikami, m.in.: mezoterapią igłową.

Eviala Derma Roller

""To wałek do pielęgnacji skóry w salonach kosmetycznych oraz warunkach domowych ze 192 tytanowymi mikroigłami o długości: 0,25 mm, 0,35 mm, 0,5 mm, 0,75 mm, 1,0 mm, 1,5 mm, 2,0 mm, 2,5 mm lub 3,0 mm. Urządzenia dostępne są również w formie "stempelka" (Eviala Derma Stamp), który ułatwia dotarcie do trudno dostępnych miejsc. Oba urządzenia doskonale uzupełniają się i sprawdzają w leczeniu blizn pooperacyjnych, zmarszczek, przebarwień skórnych, rozstępów, cellulitu a nawet zaawansowanych chorób dermatologicznych jak np.: łojotok czy łysienie plackowate. Pierwsze efekty są widoczne już po kilku zabiegach. Skóra staje się jędrniejsza, gładsza, dzięki stymulacji komórek szybciej się regeneruje. Przyrost kolagenu i elastyny sprawia, że naskórek nabiera witalności i promienieje. Jednak największa efektywność zabiegów widoczna jest po około 6 tygodniach regularnego stosowania. 
Eviala Derma Roller i Derma Stamp zostały uznane jako NR1 Rankingu najlepszych sposób na zmarszczki (www.nazmarszczki.pl). Produkty posiadają dożywotnią gwarancję.
Cena urządzenia: 137,57 zł (roller) lub 119,57 zł (stamp)


DSD de Luxe