Philips opublikował wyniki swojego światowego badania „Globalny stan piękna”. Celem badania było sprawdzenie, czym dla kobiet jest uroda, jaką rolę odgrywa w ich życiu oraz jak zmieniły się zabiegi pielęgnacyjne i postrzeganie branży kosmetycznej na przestrzeni lat.

W związku z sukcesem badania w 2015 r. firma Philips postanowiła poszerzyć jego zakres w 2016 r., włączając do udziału ponad 11 000 kobiet z jedenastu różnych rynków: Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Polski, Rosji, Japonii, Korei, Chin, Indii, Turcji i Stanów Zjednoczonych.

Cele badania

 • Zbadanie, czym jest dla kobiet uroda, jaką rolę odgrywa w ich życiu oraz jak zmieniły się zabiegi pielęgnacyjne i postrzeganie branży kosmetycznej.
 • Analiza podejścia kobiet do tematów związanych z urodą, oraz roli, jaką pełni ona w ich życiu, ze szczególnym uwzględnieniem roli urody w miejscu pracy i jej wpływu na karierę zawodową.
 • Zrozumienie różnych perspektyw kulturowych i ich wpływu na postrzeganie piękna.
 • Zbadanie najważniejszych czynników wpływających na zmianę zachowań, w tym m.in. wpływu cyfryzacji i mediów społecznościach na branżę urodową.
 • Szczegółowa analiza zapotrzebowania na trend personalizacji w branży urodowej.

Obecnie kobiety na całym świecie coraz częściej odważnie definiują urodę według własnych wytycznych. Nie próbują wpisać się w tradycyjne stereotypy, podejmują nowe role, wyzwania prywatne i zawodowe, jednocześnie zaś coraz bardziej świadomie celebrują złożoność kobiecej natury. W swoim badaniu Philips chciał sprawdzić, czy branża pielęgnacji kobiecej odpowiada na te zmieniające się trendy i potrzeby.

Naszym zdaniem najbardziej interesującym wnioskiem z opublikowanego badania jest to, że na całym świecie dzisiejsze postrzeganie urody jest pełne sprzeczności. Na poziomie intelektualnym kobiety odrzucają potrzebę bycia postrzeganą jako atrakcyjna przez osoby z zewnątrz. Jednak w rzeczywistości standardy, definicje i oczekiwania co do tego, czym jest oraz czym powinno być piękno są nadal określane przez czynniki zewnętrzne, które trudno zignorować – komentuje uczestnicząca w spotkaniu Iza Rogulska, Communication Manager Philips Personal Health. – W firmie Philips wierzymy, że kobiety powinny doskonalić swoje nawyki pielęgnacyjne dzięki inteligentnym rozwiązaniom, najnowszym technologiom i innowacjom – dlatego koncentrujemy się na tworzeniu takich rozwiązań – dodaje.

Biorąc pod uwagę konkretne grupy danych zebranych dla Polski na szczególną uwagę zasługują następujące informacje:

Związek między zdrowiem, urodą a pewnością siebie – czym jest uroda dla kobiet na świecie i jak wpływa na ich codzienne życie:

 • Polki należą do kobiet, które najrzadziej uważają się za piękne (!) – ze stwierdzeniem „jestem piękna” zgadza się zaledwie 41% ankietowanych. Cztery na pięć kobiet (78%) odczuwa taką samą lub większą presję, by atrakcyjnie wyglądać w porównaniu do sytuacji sprzed pięciu lat. Wynik ten plasuje się na równi ze światową średnią.
 • Ponad połowa kobiet w Polsce uważa, że aby wyglądać pięknie powinna farbować włosy (56%), a dwie trzecie pań są skłonne to robić (66%). Polki najchętniej ze wszystkich respondentek na świecie nakładają mocny makijaż, aby atrakcyjnie wyglądać (22%), mimo iż zaledwie, co dziesiąta kobieta w Polsce uważa makijaż za najważniejszy aspekt dbania o urodę (11%).
 • Ponad jedna trzecia kobiet w Polsce (37%) stosuje codzienne zabiegi pielęgnacyjne, by zachować zdrowy wygląd skóry (najwyższy odsetek na świecie!), a większość respondentek z tej grupy wskazała dobry stan zdrowia, jako czynnik najbardziej dodający im pewności siebie (27%). Zaledwie 16% badanych było zainteresowanych stosowaniem codziennej pielęgnacji, by wyglądać młodziej.
 • Jeśli chodzi o wpływ wyglądu zewnętrznego na sukcesy zawodowe, odpowiedzi Polek pokrywały się z globalną średnią (59%) – zdaniem 61% respondentek ważne jest, by nasi współpracownicy postrzegali nas, jako osoby atrakcyjne. Blisko połowa ankietowanych (46%) zadeklarowała, że nie zmieniła nigdy nic w swoim wyglądzie z myślą o zwiększeniu swoich szans na sukces zawodowy, a 37% przyznało, że ich wygląd ma wpływ na rozwój kariery.

Czynniki wpływające na nawyki pielęgnacyjne kobiet na całym świecie z uwzględnieniem czynników powodujących zmiany w ich zachowaniu:

 • Kobiety w Polsce zasadniczo nie odczuwają potrzeby zmiany nawyków pielęgnacyjnych w przełomowych momentach swojego życia. 17% Polek odczuwało taką potrzebę po „okrągłych” urodzinach, przy czym ogółem 41% ankietowanych nigdy nie uznało, że dany etap życia wymaga od nich zmiany nawyków pielęgnacyjnych. Co dziesiąta badana odczuwała potrzebę zmiany nawyków pielęgnacyjnych po podjęciu nowej pracy (11%).
 • W porównaniu z sytuacją sprzed pięciu lat Polki deklarują, że obecnie poświęcają więcej czasu na sprawdzanie opinii na temat produktów przed zakupem (32%). Trend ten potwierdza także duża liczba respondentek, które czytają recenzje produktów w magazynach (40%) i na blogach (22%). Co trzecia kobieta w Polsce (32%) zaczęła stosować dodatkowe produkty kosmetyczne w ramach codziennej pielęgnacji.
 • 37% respondentek czerpie informacje o nowych produktach kosmetycznych z magazynów, a 17% Polek korzysta z blogów. Co ciekawe, kobiety w Polsce chętnie udostępniają informacje dotyczące urody swoim koleżankom z pracy – 17% ankietowanych odkrywa za ich pośrednictwem nowe produkty kosmetyczne, a 15% prezentuje im własne pomysły.
 • Polki plasują się poniżej średniej, jeśli chodzi o robienie sobie selfies: dwie trzecie kobiet w Polsce (66%) nigdy ich sobie nie robi, a zaledwie 4% robi je sobie, co najmniej raz w tygodniu. Spośród respondentek, które robią sobie selfies, Polki zaliczają się do grupy kobiet, które zdecydowanie bardziej wolą otrzymywać komplementy w realnym życiu, niż pod zamieszczanymi przez siebie zdjęciami (32%).

Ewolucja spersonalizowanego podejścia do tematu urody i zapotrzebowanie na indywidualizację rozwiązań oferowanych przez branżę kosmetyczną:

 • 7 na 10 (70%) ankietowanych w Polsce uważa, że dzięki innowacjom technologicznym produkty i rozwiązania oferowane przez branżę kosmetyczną sprawiają, że życie kobiet jest łatwiejsze – wynik ten plasuje się o 14 punktów powyżej światowej średniej. Polska zajmuje także wyższe miejsce w światowym rankingu, jeśli chodzi o oczekiwania wobec branży dotyczące możliwości personalizacji produktów dla każdej kobiety (62%).
 • Mimo iż kobiety w Polsce oczekują, że branża będzie im oferować spersonalizowane produkty, zaledwie 8% ankietowanych wybrałoby produkty kosmetyczne dostosowane do ich potrzeb zamiast przystępnych cenowo produktów (odpowiednio 54% i 46%). Zaledwie 38% respondentek zgadza się ze stwierdzeniem, że spersonalizowana pielęgnacja jest jedynie chwytem marketingowym mającym na celu zwiększenie sprzedaży (średni wynik na świecie to 44%), ale tylko co piąta ankietowana Polka uważa, że spersonalizowane produkty kosmetyczne są nieocenione i warte zakupu niezależnie od ceny (20%).

Badanie zaprezentowane w czerwcu w Amsterdamie jest potwierdzeniem wagi, jaką Philips nadaje głosom i potrzebom swoich konsumentek na każdym etapie tworzenia nowych produktów. Najlepszym dowodem tego może być sama skala badania – z reguły, kiedy firmy prezentują wyniki ankiet lub testów konsumenckich obejmują one grupę kilkudziesięciu, maksymalnie kilkuset kobiet w wybranym państwie. Jako Philips zadaliśmy sobie trud, aby porozmawiać z grupą ponad 11 000 kobiet na całym świecie. To niespotykana skala badania, która dostarczyła nam jednak złożonej wiedzy o współczesnych kobietach i ich potrzebach. Jesteśmy gotowi, aby wnioski wyciągnięte z badania wdrożyć podczas naszych nowych projektów tak, aby jeszcze lepiej adresować potrzeby kobiet – powiedziała Małgorzata Gołębiewska, Jr. Marketing Manager Personal Care w Philips.

www.philips.com

DSD de Luxe