Savoir-vivre w SPA

31

W Polsce przybywa hoteli SPA, usługi SPA stają się coraz bardziej dostępne i z roku na rok zyskują coraz większą popularność. Dobrze wiedzieć jaka etykieta obowiązuje w tych przybytkach relaksu, jak się w nich zachowywać i o czym warto pamiętać wybierając się do SPA.

Eksperci Biowitalnego SPA kompleksu Manor House, które jest także najlepszym od lat holistycznym SPA w Polsce i najlepszym polskim Health & Anti-aging SPA radzą: co zabrać ze sobą na wyjazd do SPA, jaki strój obowiązuje w SPA, jak się przygotować do pierwszej wizyty w SPA, jak zachowywać się w mokrej strefie SPA , a jak w gabinetach zabiegowych.

Niektórym z nas poniższe reguły wydają się oczywiste, dla innych kodeks postępowania w SPA jest nowością,  jednak – niezależnie od wiedzy na ten temat – warto przypomnieć obowiązującą w SPA etykietę, bo zawsze w dobrym tonie jest się do niej stosować.

Tak jak idąc w gości szanujemy zwyczaje gospodarzy, tak analogicznie wybierając się do SPA zapoznajemy się z regulaminem (każde SPA powinno mieć opracowany własny). Są oczywiście ogólnie przyjęte zasady, które zarówno odwiedzający SPA, jak i jego personel powinien respektować. Skupia je Kodeks Postępowania w SPA opracowany przez International SPA Association (ISPA) – organizacja skupiająca najlepsze ośrodki SPA na całym świecie. Według wytycznych powinien on obowiązywać we wszystkich centrach SPA niezależnie od położenia geograficznego.

7 zasad, którymi powinien kierować się klient:

 • komunikowanie swoich potrzeb, oczekiwań i wątpliwości;
 • właściwe przekazanie informacji na temat swojego zdrowia i powodu wizyty;
 • odnoszenie się z szacunkiem wobec personelu i innych gości;
 • używanie produktów, sprzętu i terapii zgodnie z zaleceniami;
 • zadawanie pytań personelowi w przypadku jakichkolwiek niejasności;
 • angażowanie się w działania przyjazne środowisku;
 • przestrzeganie procedur i zalecanego postępowania w SPA.

7 najważniejszych praw klienta SPA:

 • do czystego, bezpiecznego i wygodnego otoczenia;
 • możliwości zaprzestania zabiegu w każdym momencie z jakiejkolwiek przyczyny;
 • bycia traktowanym z szacunkiem;
 • poufnego traktowania informacji dotyczących zdrowia;
 • wyszkolonego personelu, który będzie przeprowadzał zabiegi zgodnie z protokołami oraz procedurami;
 • zadawania pytań dotyczących odczuć;
 • informacji na temat szkoleń personelu, licencji i certyfikatów.

 „Są zasady, o których warto pamiętać ze względu na własny i innych komfort. Zawsze na początku pobytu informujemy naszych Gości, by zapoznali się z godzinami pracy Gabinetów Bioodnowy oraz basenu i Łaźni Rzymskich. Dobrze jest też wcześniej zarezerwować zabieg i przybyć na 10 minut przed nim, by oddać się w ręce terapeuty bez niepotrzebnego napięcia i pośpiechu. Do SPA przychodzimy przecież po to, by się zrelaksować.” – mówi Magda Głowacka kierująca Biowitalnym SPA hotelu Manor House SPA i dodaje: „Goście hotelowi mogą przyjść do gabinetów w szlafroku, mogą też przebrać się na miejscu. W Gabinetach Bioodnowy ręczniki, jednorazowa bielizna i jednorazowe obuwie oraz napoje SPA pozostają do ich dyspozycji. Na zabiegi najlepiej zgłaszać się bez biżuterii i bez makijażu, nie powinny ich też poprzedzać ciężkie posiłki  i alkohol. Należy także poinformować personel SPA o wszelkich problemach zdrowotnych, alergiach czy urazach oraz dolegliwościach, które mogą stanowić przeciwwskazanie do przeprowadzenia zabiegu”.  

Ponadto SPA to strefa ciszy, rozmowy powinny więc być prowadzone przyciszonym głosem, warto zostawić telefon komórkowy w pokoju lub go wyłączyć. Po zabiegach warto jeszcze chwilę odpocząć delektując się herbatką wellness. Pamiętajmy też, że w SPA zwyczajowo nie robi się zdjęć.

„Na naszym bezchlorowym basenie Goście poruszają się w strojach kąpielowych i kąpielówkach, zaś w kompleksie Łaźni Rzymskich obowiązują płótna saunowe, bowiem według zaleceń saunuje się nago lub w bawełnianych strojach. W obu strefach chodzi się jedynie boso. Jak w każdym publicznym miejscu korzystanie z kąpieli rozpoczynamy i kończymy prysznicem, spłukujemy ciało pomiędzy seansami saunowymi, pamiętamy o piciu wody, nie spożywamy natomiast alkoholu i innych używek. Z dobrodziejstw SPA nie korzystamy również, gdy jesteśmy chorzy. Zawsze zachowujemy ogólne zasady bezpieczeństwa, np. nie biegamy po mokrej posadzce. Dobrą praktyką jest pytanie o rzeczy, których nie wiemy lub nie jesteśmy pewni”. – tłumaczy Magdalena Głowacka.

W SPA, jak we wszystkich sferach życia, sprawdza się zasada, że najlepiej zachowywać się tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.

Więcej na ten temat: www.manorhouse.pl

Manor House SPA – tu historia łączy się z luksusem i energią

Mazowiecki kompleks pałacowo-parkowy Manor House SPA z pięciogwiazdkowym Pałacem Odrowążów, klimatycznym, czterogwiazdkowym hotelem w zabytkowej Stajni Platera i Termach Zamkowych to enklawa spokoju i dobrej energii. To jedna najstarszych rezydencji ziemiańskich w Polsce. Św. Jacek Odrowąż, właściciel Chlewisk w XII w., jako jedyny Polak został wyróżniony posągiem na placu przed Katedrą św. Piotra w Rzymie. Dziś w stylowych wnętrzach można zaznać prawdziwie królewskich snów, a urzekające piękno natury
i ponadczasowa elegancja arystokratycznych tradycji sprawiają, że czas tu zwalnia. Manor House SPA – hotel dla dorosłych, przyjazny weganom i alergikom – to urokliwe miejsce dla ciała, duszy i umysłu. Można skorzystać tu z energetycznych zabiegów w Gabinetach Bioodnowy z najlepszym od lat holistycznym SPA w kraju i Akademią Holistyczną Alchemia Zdrowia®, zrelaksować się w Łaźniach Rzymskich oraz w pierwszym w Polsce bezchlorowym basenie z plazmatyczną wodą ożywioną metodami Grandera i dr. Keshego. Wspaniałym dopełnieniem luksusowego wypoczynku są wyśmienite dania tradycyjnej kuchni polskiej i wegańskiej oraz autorska „Dieta Życia”. Kompleks w Chlewiskach otoczony jest zabytkowym parkiem z pomnikami przyrody z energetycznym Ogrodem Medytacji i Witalną Wioską® SPA. Jest to także Polskie Centrum Biowitalności o potwierdzonym oddziaływaniu energetycznym do 30.000 jednostek w skali Bovisa.

DSD de Luxe