Starzenie się skóry

27
fot. Pexels
fot. Pexels

Starzenie się skóry jest procesem złożonym, który dotyczy zarówno warstwy zewnętrznej (naskórka), jak i głębszych struktur skóry właściwej oraz tkanki podskórnej. Z biegiem czasu skóra traci swoje właściwości regeneracyjne i staje się mniej elastyczna.

Proces starzenia się skóry jest wynikiem współdziałania czynników wewnętrznych (endogennych) i zewnętrznych (egzogennych). W dzisiejszym artykule opiszemy jego przyczyny, oznaki kliniczne oraz czynniki wpływające na jego tempo.

Mechanizmy starzenia się skóry

Musimy pamiętać, ze starzenie się skóry jest procesem wieloczynnikowym, w którym kluczową rolę odgrywają mechanizmy endogenne (naturalne) oraz egzogenne (zewnętrzne).

Starzenie endogenne jest wynikiem genetycznie zaprogramowanego procesu biologicznego. Czyli skóra traci zdolność do regeneracji na skutek zmniejszenia liczby fibroblastów oraz spadku produkcji kolagenu i elastyny, białek odpowiedzialnych za jędrność oraz elastyczność skóry. Proces ten obejmuje także zmniejszenie ilości kwasu hialuronowego, który jest odpowiedzialny za odpowiednie nawilżenie skóry, oraz spadek aktywności enzymów antyoksydacyjnych, które chronią skórę przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

Starzenie egzogenne jest związane z działaniem czynników środowiskowych. Czyli głównym mechanizmem jest stres oksydacyjny wywołany przez wolne rodniki, które uszkadzają białka, lipidy oraz DNA komórek skóry. Do najważniejszych czynników egzogennych należą promieniowanie UV, zanieczyszczenia środowiska, palenie tytoniu, niezdrowa dieta i stres.

Przyczyny starzenia się skóry

Starzenie endogenne wynika z naturalnych zmian zachodzących w organizmie wraz z wiekiem. Na poziomie komórkowym proces ten obejmuje skracanie telomerów, które ogranicza zdolność komórek do podziału. Równocześnie zmniejsza się liczba fibroblastów, co prowadzi do spadku produkcji kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Hormonalne zmiany, zwłaszcza spadek poziomu estrogenów u kobiet w okresie menopauzy, również odgrywają istotną rolę, powodując utratę nawilżenia i gęstości skóry.

Starzenie egzogenne, czynniki egzogenne przyspieszające starzenie skóry to przede wszystkim promieniowanie UV, które prowadzi do fotostarzenia. Promieniowanie UVB uszkadza naskórek, podczas gdy UVA przenika głębiej, niszcząc włókna kolagenowe i elastynowe w skórze właściwej. Inne przyczyny to zanieczyszczenia powietrza, które indukują stres oksydacyjny, oraz palenie tytoniu, które zmniejsza dopływ tlenu do komórek skóry i obniża poziom witaminy C. Dieta bogata w cukry proste przyczynia się do procesu glikacji, podczas którego dochodzi do trwałego uszkodzenia włókien kolagenowych. Stres i brak snu również wpływają negatywnie na funkcjonowanie skóry, osłabiając jej barierę ochronną. pozostało 66,12% tekstu

Beata Werys
Technik Usług Kosmetycznych, absolwentka Policealnej Szkoły Kosmetycznej w Gdyni, ukończyła Level 5 jako Beauty Therapist w UK. Międzynarodowy trener kosmetologii, Specjalista odnowy biologicznej, ekspert terapii łączonych. Autorka książek branży beauty oraz licznych artykułów w czasopismach branży kosmetycznej. Właścicielka gabinetu kosmetycznego w Newport w Walii.

JEŚLI CHCESZ PRZECZYTAĆ CAŁY ARTYKUŁ
zamów egzemplarz lub prenumeratę
art of BEAUTY >>>

artykuł ukazał się w art of BEAUTY 1/2025