Światowy trend anti-aging

27
17.12.2012

dr Monika Kuźmińska
YONELLE Zwolińska Beauty Institute 

Skuteczne techniki, które cieszą się coraz większym powodzeniem w terapii anti-aging to mikronakłuwanie za pomocą mezorollerów i światło LED.

Techniki anti-aging stosowane w gabinecie kosmetycznym rozwijają się w ostatnich latach bardzo prężnie. Najlepsze efekty uzyskuje się przy łączeniu różnych metod wykorzystując synergiczny efekt ich działania. Zwiększanie skuteczności zabiegów stosowanych w gabinecie kosmetycznym musi być jednak obwarowane pełnym bezpieczeństwem wykonywanych zabiegów, o czym zawsze należy pamiętać. 

Do technik, które spełniają warunki dużej skuteczności, nowoczesności i bezpieczeństwa w szeroko pojętej terapii anti-aging, należą mikronakłuwanie za pomocą mezorollerów kosmetycznych i światło LED. 

Mikronakłuwanie znane jest od początku zeszłego wieku, ale jego skuteczność potwierdzono naukowo dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Początkowo znalazło zastosowanie w medycynie estetycznej, ale szybko, po odpowiednim opracowaniu metody związanej ze skróceniem używanych igieł, z powodzeniem wkroczyło do gabinetów kosmetycznych. 

W gabinecie kosmetycznym stosuje się urządzenia – mezorollery – o długości igieł 0,2 mm, 0,3 mm lub 0,5 mm. Dzięki zastosowaniu dużej ilości cienkich igiełek rolka przebija warstwę rogową naskórka tworząc bardzo gęstą sieć mikrouszkodzeń – badania naukowe dowodzą, że w ciągu 5-10 minut zabiegu może powstać nawet ok. 500 000 mikrokanalików! Tworzenie mikrokanalików działa wielokierunkowo. Po pierwsze zastosowanie DMN Dermal-Micro-Needling, bo tak nazywa się ta technika, przez wywoływanie lokalnych mikrouszkodzeń inicjuje reakcje gojenia, w którą zaangażowane są uwolnione czynniki wzrostu i zaktywowane fibroblasty odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny czy kwasu hialuronowego. Efektem tego jest poprawa struktury i ujędrnienie skóry, a także spłycenie zmarszczek. Pierwsze efekty widoczne są już kilka dni po zabiegu, rezultaty trwałe zaczynają być widoczne po 2-3 miesiącach a sam proces regeneracji i spłycania się zmarszczek może trwać nawet do 12 miesięcy (utworzenie nowych włókien kolagenowych zajmuje od kilku miesięcy do roku). 

Drugim kierunkiem działania mezorollerów jest zwiększanie przenikania składników aktywnych zawartych w preparatach kosmetycznych. Mikronakłuwanie powoduje powstawanie w naskórku mikrokanalików, przez które składniki aktywne penetrują głębiej. Daje to w rezultacie spektakularne efekty działania nieosiągalne przy tradycyjnym stosowaniu kosmetyków. Dzięki dużej ilości bardzo cienkich igiełek zastosowanie Mezorollera DMN zwiększa przenikanie składników aktywnych nawet 400-1000 krotnie. W tej technologii należy aplikować preparaty najwyższej jakości, z jak najmniejszą zawartością składników konserwujących, nie zawierające kompozycji zapachowej, pamiętając przy tym, by były bezpieczne i jak najbardziej biozgodne ze skórą. 

Stosowanie mezorollerów kosmetycznych stanowi znakomitą, bezpieczną alternatywę dla mezoterapii igłowej, która lege artis powinna być wykonywana przez lekarzy i jest metodą zarezerwowaną, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo wykonywania, dla medycyny estetycznej. Bezpieczne wykonywanie zabiegów mikronakłuwania w gabinecie kosmetycznym oznacza przestrzeganie wielu żelaznych zasad. Po pierwsze mikronakłuwanie wykonuje się wyłącznie na zdrowej skórze. Przeciwskazaniem do zabiegów są wszystkie stany chorobowe – podrażnienia i stany zapalne skóry, stany alergiczne, tendencja do powstawania włókniaków, aktywny trądzik młodzieńczy, aktywny trądzik różowaty, łuszczyca czy nowotwory skóry. Po drugie w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa należy stosować jedno urządzenie tylko dla jednej osoby i stosować się do wskazówek producenta dotyczących dezynfekcji oraz okresu stosowania urządzenia. 

Prawidłowo i bezpiecznie wykonane mikronakłuwanie w gabinecie kosmetycznym daje spektakularne efekty na skórze, dodatkowo możemy je zintensyfikować stosując drugą nowoczesną technologię jaką jest wykorzystanie właściwości światła czerwonego i podczerwonego emitowanego przez LED. LED (Light Emitting Diode) to stosunkowo nowy instrument stosowany w medycynie estetycznej jak i w kosmetologii wytwarzający energię ”blisko” laserowej, czyli quasi-monochromatic. Cechą charakterystyczną LED jest to, że energia świetlna emitowana przez to urządzenie ma niską intensywność (0,00001J/msek) co w przeciwieństwie do lasera czy IPL nie wywołuje uszkodzenia tkanki (fototermoliza selektywna) a oddziałuje na różne sposoby (zależnie od zastosowanej długości fali świetlnej) na metabolizm komórkowy. Pominięta zostaje więc wymagająca procesów gojenia faza zranienia tkanki a działanie LED skupia się na: remodulacji tkanki na poziomie komórkowym poprzez wzmożenie wewnątrzkomórkowych procesów metabolicznych; zwiększone wytwarzanie energii wewnątrzkomórkowej ATP; zwiększenie produkcji substancji przebudowy tkankowej tj. kolagen, elastyna; zwiększenie efektywności wchłaniania substancji aktywnych przez błonę komórkową co owocuje lepszym przyswajaniem tlenu i substancji odżywczych przez komórkę. Działanie LED związane jest z kumulacją dawki energii. Skumulowana dawka energii wynosi tu 60-130J/cm2 dla porównania IPL lub laser dostarczają 10-200J w 0,3-30msek. Niezbędne więc dla uzyskania dobrego rezultatu jest zastosowanie serii naświetleń najczęściej jest to 10-12 sesji po 15-20 minut dwa razy w tygodniu. W szeroko pojętych procesach odmładzania skóry wykorzystywane jest przede wszystkim światło czerwone i podczerwień. 

LED daje pełne bezpieczeństwo stosowania i nawet silniej działający LED medyczny może być wykorzystywany w gabinecie kosmetycznym. Jak wynika z mechanizmów działania, techniki mikronakłuwania i LED znakomicie się uzupełniają , wpływając równocześnie na procesy naprawcze i stymulacyjne w skórze, mogą być też łączone w celu intensyfikacji działania substancji aktywnych zawartych w kosmetykach. Dodatkowo LED łagodzi wszelkie objawy podrażnień jakie mogą zdarzyć się po każdym nawet najłagodniejszym zabiegu kosmetycznym. 

Równoczesne zastosowanie Mezorollerów DMN i technologii LED z użyciem odpowiednio dobranych preparatów daje spektakularne efekty odmładzania skóry, poprawy jej kolorytu, jędrności, spłycenia zmarszczek i zmniejszenia blizn potrądzikowych. Są to metody nowoczesne, bardzo skuteczne i równocześnie w pełni bezpieczne do stosowania w gabinecie kosmetycznym.


DSD de Luxe