Urządzenia i technologie w salonach kosmetycznych

207
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
Fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Zabiegi z urządzeniami dzięki nowoczesnym rozwiązaniom technologicznym pozwalają na uzyskanie często lepszych i trwalszych efektów terapeutycznych niż zabiegi tradycyjne. Jakie urządzenia najchętniej wybierają kosmetolodzy do swojego gabinetu?

Na podstawie badań salonów, które przeprowadziliśmy w 2018* roku najbardziej popularnymi urządzeniami w salonach są urządzenia do: fal radiowych, elektrostymulacj, IPL i lasery kosmetyczne, liposukcji, mezoterapii bezigłowej, mikrodermabrazji, peelingu kawitacyjnego, ultradźwięków, masażu podciśnieniowego. Szczegółowy udział poszczególnych typów urządzeń przedstawia wykres.

Oczywiście w różnych województwach sytuacja się różni. Bardzo często zabiegi z urządzeniami są łączone z technikami manualnymi. Zabiegi hi-tech na twarz i ciało wykorzystujące nowoczesne technologie są popularnym elementem oferty zabiegowej badanych salonów kosmetycznych. Rezultaty terapeutyczne po ich zastosowaniu są często spektakularne. Badanie wykazało, że ich ceny były zróżnicowane nawet do 50%, różniły się w zależności od rodzaju zabiegu oraz województwa.

Jakie urządzenia preferują kosmetolodzy? O opinie zapytaliśmy Menedżerów i Właścicieli salonów.

Procentowy udział poszczególnych usług kosmetycznych z wykorzystaniem urządzeń w ofercie salonów kosmetycznych w Polsce (% badanych salonów)

Źródło: badanie Beauty Business Partner „Rynek profesjonalnych produktów i usług kosmetycznych 2018”, N=397

* Raport Beauty Business Partner „Rynek profesjonalnych usług i produktów kosmetycznych 2017/2018”, N=397

Beata AdamczykBEATA ADAMCZYK
Międzynarodowy konsultant rynku spa & beauty, szkoleniowiec, wykładowca
Wybierając nowy sprzęt do salonu beauty zawsze analizuję kilka bardzo istotnych aspektów. Po pierwsze sprawdzam czy nowa technologia, którą zamierzamy zakupić, będzie uzupełniała obecne menu zabiegowe, czy będzie pasowała do koncepcji
salonu i czy będzie współdziałała z wiodącą marką kosmetyków.
Kierowanie się w tym przypadku własnym gustem czy też tym, co w danym momencie jest modne może nie sprawdzić się w salonie, dlatego robię analizę, a potem wybieram. Owszem liczy się to co nowe i modne, jednak najistotniejszy jest wybór tego, co skuteczne oraz wygodne w użytkowaniu i przynoszące dobre efekty zabiegowe. Jedną z takich technologii jest radiofrekwencja mikroigłowa dająca dobre efekty i idealnie sprawdzająca się w salonie gdzie w koncepcję jest wpisany slow aging. W dalszym ciągu jest na nią zapotrzebowanie, jednak zawsze przed zakupem warto sprawdzić czy takowe zainteresowani będzie wśród naszych klientów, czy będą skłonni zapłacić np.: wyższą kwotę w porównaniu do obecnych zabiegów. Przy wyborze sprzętu w miarę możliwości stawiam na najwyższą jakość, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów i wysoki standard oferowanej usługi.

ANNA BOHDANOWICZ
Kosmetolog, Salon SPAandGO
Przy wyborze sprzętu kosmetycznego do swojego gabinetu
kieruję się przede wszystkim zasadą, że sprzęt ma być bezpieczny
oraz skuteczny. Bezpieczeństwo dla mnie ma trzy wymiary:
bezpieczeństwo pacjenta, bezpieczeństwo pracownika oraz bezpieczeństwo moje jako pracodawcy i usługodawcy. Dlatego stawiam na sprawdzone technologie oraz sprzęty już obecne na rynku, raczej z dystansem podchodzę do niesprawdzonych jeszcze przez rynek nowości. Ponadto przy wyborze biorę pod uwagę tylko urządzenia od znanych i sprawdzonych producentów, posiadających certyfikaty potwierdzające bezpieczeństwo urządzeń. Technologie wykorzystywane w urządzeniach w moim salonie spa muszą mieć potwierdzoną skuteczność w likwidowaniu / niwelowaniu konkretnego problemu kosmetycznego / estetycznego skóry. Dodatkowo istotne jest dla mnie, aby pacjenci po skorzystaniu z usług naszego salonu mogli swobodnie wrócić do swoich codziennych zajęć. Dlatego wybieram urządzenia bezinwazyjne. Biorąc pod uwagę powyższe czynniki w ofercie pielęgnacji ciała stawiam na urządzenia wykorzystujące endomasaż; niezwykle skuteczny, bezpieczny i na dodatek przyjemny w usuwaniu cellulitu, lokalnych otłuszczeń i zastojów wodnych. Kolejnym urządzeniem świetnie modelującym sylwetkę jest urządzenie wykorzystujące zjawisko fali uderzeniowej (wykorzystywane też w medycynie). Innym urządzeniem, które stosuję w codziennej praktyce jest takie, które daje możliwość jednoczesnego zastosowania (w jednym zabiegu) fal ultradźwiękowych i kontrolowanego nagrzewania tkanki. Daje to doskonałe rezultaty przy zmniejszaniu tkanki tłuszczowej, poprawie napięcia skóry oraz redukcji cellulitu.
W urządzeniach przeznaczonych do poprawy kondycji skóry twarzy stawiam na te, które skutecznie oczyszczą skórę oraz utorują drogę wejścia substancjom aktywnym oraz urządzenia do naturalnej stymulacji mającej na celu przeciwdziałanie starzeniu oraz niwelowanie jego oznak (zmarszczki, spadek napięcia, zmiana owalu twarzy itp.).
Hitem jest dla mnie jest urządzenie oczyszczania wodorowego. Wykorzystuje ono wodór jako czynnik dogłębnego oczyszczania skóry na poziomie komórkowym jak również do walki z wolnymi rodnikami co ma niebagatelne znaczenie w prewencji przedwczesnego starzenia skóry. Innym ważnym jest urządzenie do infuzji tlenowej (bezpieczne również dla kobiet w ciąży), które swoje działanie opiera na wtłaczaniu preparatów aktywnych do głębokich warstw skóry za pomocą czystego tlenu jak i terapii czystym tlenem. Mówimy tu o odmładzaniu skóry, nawilżaniu na poziomie komórkowym oraz redukcji zmarszczek. Z bardziej zaawansowanych technologii przeznaczonych do walki ze starzeniem skóry, poprawą owalu twarzy, zwiększeniem napięcia oraz stymulacji skóry wykorzystuję urządzenie stosujące technologię re-modellingu kolagenu (CRT) za pomocą ultradźwięków i kontrolowanego nagrzewania tkanki. Z prostszych urządzeń, a właściwie akcesoriów do naturalnej stymulacji skóry mającej na celu zwiększenie syntezy kolagenu i elastyny, a co za tym idzie poprawę napięcia i zagęszczenia skóry stosuję urządzenia do mikronakłuć (microneedling) z jednoczesnym wprowadzaniem substancji aktywnych w głąb skóry. Nie sposób tu nie wspomnieć o obecnej od wielu lat technologii krioliftu stosowanej w urządzeniach kosmetycznych mających zastosowanie z zabiegach naturalnego liftingu skóry twarzy jak również w zabiegach bankietowych stawiających na szybki efekt nie wymagający czasu rekonwalescencji. Taki dobór urządzeń daje mi możliwość oferowania pacjentom terapii skojarzonych opartych na działaniu różnych urządzeń. Jest to najskuteczniejsze działanie w leczeniu defektów skórnych ciała, dające szybkie i długotrwałe rezultaty.

mgr HANNA DOLECKA
Kosmetolog i wizażystka, Akademia Stylizacji i Urody Kosmetologia XXI wieku stawia przed nami coraz wyższe wymagania zarówno znajomości wiedzy z wielu dziedzin medycyny, psychologii, jak również stosowania nowoczesnej aparatury. Od wielu lat pasjonuję się zabiegami usuwania metodą koagulacji bezpiecznych zmian skórnych, takich jak włókniaki miękkie, brodawki pospolite, kurzajki,
brodawki mozaikowe stóp, łojotokowe, przerosty gruczołów łojowych
i inne. Aparat do koagulacji daje wiele możliwości i jest w moim gabinecie niezbędny do rewitalizacji skóry. W profilaktyce przeciw starzeniu się skóry i utrzymaniu jej w dobrej kondycji korzystne są zabiegi mikronakłuwania, ja stawiam na turbo roler i osocze bogatopłytkowe w skojarzonych zabiegach z karboksyterapią.
Tu oczywiście potrzebny jest aparat do karbo i wirówka do uzyskania osocza. Cenię sobie także IPL, głównie do usuwania zmian nadmiernej pigmentacji i zmniejszania oznak
trądzików młodzieńczych i wieku dojrzałego. Oto moje propozycje w rewitalizacjach skóry.
Aparatura powinna posiadać certyfikaty, a korzystający z niej odpowiednie, profesjonalne szkolenie.

JOANNA WOLSKA
Saska Clinic
Nowoczesne urządzenia kosmetyczne są podstawą działania
współczesnych gabinetów oraz klinik urody. W swojej pracy
ze sprzętem stawiam przede wszystkim na bezpieczeństwo,
skuteczność oraz innowacyjność w działaniu. Urządzeniem, które
spełnia oczekiwania moje oraz moich klientów jest przyrząd do
mezoterapii mikroiglowej i nanokłuwania. Dzięki systemowi pulsujących igieł ułatwia dostarczanie substancji czynnych do naskórka i skóry właściwej, równocześnie stymulując fibroblasty. Metoda mikronakłuć jest bezbolesna, odpowiednia dla osób, które nie mogą lub nie chcą mezoterapii igłowej oraz gwarantuje krótki czas gojenia i powrotu do codziennych zajęć. Kolejną zaletą mikronakłuwania jest możliwość łączenia z peelingami chemicznymi, preparatami odżywczymi czy napinającymi. Kolejnym urządzeniem, które cenię jest sprzęt do zabiegu infuzji tlenowej. Procedura polega na dostarczeniu w głąb skóry hiperbarycznego tlenu z wykorzystaniem preparatów z witaminą C oraz kwasem hialuronowym. Efektem jest rozświetlona, nawilżona i dotleniona skóra, niczym po powrocie z urlopu. Bezinwazyjny, doskonały przed wielkimi wyjściami, bezpieczny dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Dużym plusem urządzenia jest również możliwość łączenia z innymi procedurami zabiegowymi. Fala uderzeniowa, jest technologią, którą często wykorzystuję u swoich klientów w walce o lepsze ciało. Doskonale sprawdza się w przypadku modelowania miejsc newralgicznych, z których trudno pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Głowica do drenażu limfatycznego świetnie uzupełnia się z głowicą rozbijającą komórki tłuszczowe oraz cellulit. Zabieg z wykorzystaniem fali uderzeniowej nie ogranicza codziennych aktywności, dobrze „współpracuje” z innymi procedurami, np. lipolizą iniekcyjną czy masażem antycellulitowym bańką chińską.
Mnogość urządzeń kosmetycznych pozwala nam, operatorom niemalże „w uszyciu na miarę” programu zabiegowego dla danego klienta. Jednak najważniejsze, by wszystkie sprzęty były atestowane, regularnie serwisowane oraz używane zgodnie
z przeznaczeniem.

Agata Dawidczyk, Irmina Kopeć-Piasecka
Centrum Kosmetyki Profesjonalnej IMAGO
W ostatnich latach obserwujemy ogromne zainteresowanie kosmetyką zarówno w świecie kobiet, jak i mężczyzn. Chcemy wyglądać
coraz młodziej i piękniej, dlatego w naszym gabinecie, stawiamy na profilaktykę, regularność i różnorodność zabiegów indywidualnie dopasowanych do potrzeb Klienta. Podstawą dobrze przeprowadzonej terapii jest dokładne oczyszczenie skóry. Do tego celu używamy oczyszczania wodorowego. Wodór oczyszcza skórę na poziomie komórkowym z wolnych rodników, łącząc się z tymi najmocniej reaktywnymi i przekształcając je w wodę. W ten sposób hamuje procesy starzenia. Teraz możemy zająć się pobudzaniem skóry do intensywnej odnowy, stosując zabiegi mikroigłowe. Naszym ulubionym urządzeniem jest pen, którym bardzo precyzyjnie nakłuwamy skórę. Dla osób bojących się igieł mamy propozycję peelingu z mikroigiełkami z krzemionki, które delikatnie wcieramy w naskórek. W celu uzupełnienia składników aktywnych używamy urządzenia do transdermalporacji, które dostarcza aż do 70 ml koktajlu w głębokie partie skóry. Polecamy także jonoforezę oraz infuzję tlenową i wodorową, zwłaszcza do cer naczyniowych i wrażliwych. A to wszystko po to, by przywrócić prawidłowy stan cery i zobaczyć uśmiech na twarzy zadowolonych Klientów. Mnogość urządzeń kosmetycznych pozwala nam, operatorom niemalże „w uszyciu na miarę” programu zabiegowego dla danego klienta.

KATARZYNA URTNOWSKA-JOPPEK
mgr kosmetologii, doktorantka Collegium Medicum im. L.Rydygiera w Bydgoszczy i wykładowca kosmetologii Wyższej Szkoły Nauk o Zdrowiu w Bydgoszczy
W mojej opinii nieprzemijającym hitem ostatnich lat są zabiegi laserowe. Klientki gabinetów kosmetologicznych w głównej mierze szukają pomocy w trapiących je problemach i niedoskonałościach
skórnych, takich jak blizny, hiperpigmentacje, teleangiektazje,
nadmierne owłosienie czy niechciany już tatuaż i źle wykonany
makijaż permanentny. Aparatura laserowa daje nam wiele możliwości zabiegowych,
mniej lub bardziej inwazyjnych, wykorzystywana w prawidłowy sposób przez wykształconego terapeutę skutkuje poprawą wyglądu skóry, a nawet całkowitym zniwelowaniem problemu. W przypadku bardziej podstawowej pielęgnacji gabinetowej skóry nieposiadającej znacznych defektów stawiam na nowoczesne wykorzystanie tlenu.
Oxybrazja i infuzja tlenowa to zabiegi, które w sposób nieagresywny wpływają pozytywnie na wygląd naszej skóry, delikatnie złuszczając martwe komórki warstwy rogowej naskórka,
dotleniając żywe komórki, pobudzając procesy regeneracyjne i wzmacniając oddziaływanie stosowanych w zabiegu substancji aktywnych. Są to jedne z niewielu zabiegów, które można wykonać w sposób bezpieczny nawet kobietom w ciąży i matkom karmiącym co jest ich niewątpliwą zaletą.

ANNA GIMPEL
BIOODNOWA Gabinet Odnowy Biologicznej
Głównie stawiam na moją głowę i dłonie. Zaraz potem na urządzenie
WishPro, które przekształca impulsy magnetyczne w aktywne
pole energetyczne, dając trzy efekty pielęgnacyjne: przyspieszenie
mikrokrążenia i drenaż limfatyczny (Magnetyczny face lift), złuszczanie martwych komórek skóry oraz infuzję składników aktywnych.