Witamina C w kosmetykach – jak ją stosować i z czym łączyć?

50

Witamina C uznawana jest za witaminę młodości i cieszy się niezwykłą popularnością wśród półproduktów dodawanych do kosmetyków. Jej skuteczność uzależniona jest przede wszystkim od stężenia w danym produkcie. Jak stosować preparaty z witaminą C i w jaki sposób wzmacniać jej działanie innymi składnikami, aby uzyskać spektakularne efekty w pielęgnacji skóry?

Witamina C to jeden z najskuteczniejszych i najlepiej przebadanych naturalnych antyoksydantów. Efektywnie zwalcza wolne rodniki i działa przeciwzmarszczkowo. Pod jej wpływem skóra staje się wyraźnie gładsza i bardziej elastyczna. Regularne stosowanie preparatów z zawartością witaminy C zapewnia wyrównanie kolorytu i rozjaśnienie przebarwień.

Witamina C i jej pochodne
Podstawową formą witaminy C jest kwas L-askorbinowy (w składach INCI: Ascorbic Acid) – czyli aktywna forma tej witaminy. Szczególnie polecana jest dla skóry tłustej z nadmiernym łojotokiem. Charakteryzuje się wysoką skutecznością działania, szybko przynosi efekty rozjaśnienia i poprawy kolorytu zszarzałej cery. Wykazuje ona jednak wysoką niestabilność. Oznacza to, że ulega rozpadowi pod wpływem czynników zewnętrznych (np. temperatury), co skutkuje utratą cennych właściwości. W formulacjach kosmetycznych wykorzystywany jest jednak kwas L-askorbinowy w formie liposomalnej, która zapewnia skuteczność witaminy C. Wśród kosmetyków zawierających czystą formę witaminy C wyróżnia się marka The Ordinary, oferując Serum z 30% witaminą C. Niezwykle ważne jest to, że skład tego produktu to absolutne minimum, bez dodatków w postaci konserwantów, parabenów czy olejów mineralnych.
„Na utratę stabilności i właściwości wpływa również obecność jonów metali ciężkich, głównie miedzi i żelaza. Dlatego, oprócz formy liposomalnej witaminy C, firmy kosmetyczne w swoich produktach zamiast kwasu L-askorbinowego wykorzystują jego pochodne” – mówi Monika Stankiewicz, wizażystka sklepu internetowego Cosibella.pl.
Jedną z pochodnych witaminy C jest glukozyd askorbylu (w składach INCI: Ascorbyl Glucoside), który pod wpływem enzymów powoli uwalnia witaminę C, dzięki czemu może ona wniknąć w głębsze partie skóry. Podobnie jak kwas L-askorbinowy rozpuszcza się w wodzie, jednak cząstka glukozy, która występuje w tej pochodnej powoduje, że na dłużej zachowuje swój potencjał aktywności biologicznej w skórze. Glukozyd askorbylu polecany jest dla skóry wrażliwej, a przykładem kosmetyku zawierającego tą pochodną jest Serum z 12% witaminą C marki The Ordinary.
Inną formą jest sól magnezowa fosforanu askorbylu (w składach INCI: Magnesium Ascorbyl Phosphate (MAP)), podobnie jak czynna forma witaminy C, jest rozpuszczalna w wodzie, co utrudnia jej przenikanie do głębszych warstw naskórka. Sól ta wykazuje słabsze działanie antyoksydacyjne od czystej witaminy C o tym samym stężeniu, dlatego w produktach należy stosować wysokie stężenie MAP – co najmniej 15%. „MAP polecany jest dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia oraz dla osób, których skóra wykazuje słabą tolerancję na substancje drażniące. W przypadku takich osób sprawdzi się Krem z 10% Witaminą C marki The Ordinary, który zadziała delikatnie przeciwzmarszczkowo i rozjaśniająco” – zaznacza wizażystka Cosibella.pl.
Tetraizopalmitynian askorbylu (w składach INCI: Tetrahexyldecyl Ascorbate) spośród wszystkich pochodnych witaminy C cechuje się najskuteczniejszym działaniem, a także najlepszą przyswajalnością oraz tolerancją przez skórę. Występuje w formie olejku, dzięki czemu wykazuje dobre powinowactwo do warstwy lipidowej skóry. Produkty zawierające tą pochodną są doskonałe w zwalczaniu przebarwień. Przykładem jest Olejek z Witaminą C i F marki The Ordinary odpowiedni dla osób z delikatną skórą.
3-O Etylowy kwas askorbinowy (w składach INCI: 3-0-Ethyl Ascorbic Acid) jest najnowszą pochodną kwasu L-askorbinowego. Podobnie jak tetraizopalmitynian askorbylu, cechuje się wysoką stabilnością. Wykazuje odporność na działanie światła i temperatury, a także w wysokim stopniu przenika w głąb skóry. Ponadto hamuje rozwój bakterii i minimalizuje stan zapalny. Pochodna ta jako jedyna jest rozpuszczalna zarówno w tłuszczach, jak i w wodzie, dzięki czemu z łatwością można ją dodawać do wszystkich formulacji kosmetycznych. „3-O Etylowy kwas askorbinowy odpowiedni jest dla cery wrażliwej i znajdziemy go m.in. w Serum Rozjaśniającym z Witaminą C i Alfa Arbutyną The Ordinary” – mówi wizażystka Cosibella.pl.?

Jak stosować preparaty z witaminą C?
Dla osiągnięcia pożądanych efektów i uniknięcia ewentualnych podrażnień, stężenie witaminy C w preparacie powinno wynosić około 15%. Takie kosmetyki można stosować zarówno rano, jak i wieczorem. Należy jednak pamiętać o jednoczesnym używaniu kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ witamina C uwrażliwia skórę na działanie promieni słonecznych.
Preparaty o wyższej zawartości kwasu L-askorbinowego, ze względu na ewentualne podrażnienia skóry, powinny być stosowane jedynie wieczorem. „W celu zwiększenia stężenia witaminy C do receptury kosmetyku dodaje się najczęściej kompleks silikonowy, który zwiększa stabilność oraz trwałość produktu. Innym sposobem jest podanie czystej witaminy C w formie proszku z załączonym nośnikiem – peptydami, aby przeciwdziałać szybkiemu jej rozkładowi. Z uwagi na rozpuszczalność w wodzie czystej witaminy C, która utrudnia penetrację warstw lipidowych naskórka, dodatkowo rozdrabnia się ją, poddając mikronizacji i przechowuje w liposomach. Ważnym aspektem skuteczności kwasu L-askorbinowego jest także pH produktu, wpływające na wchłanianie przez skórę. Penetracja związku zawartego w preparatach do stosowania miejscowego przez grubą warstwę rogową możliwa jest jedynie wtedy, gdy jego pH ma wartość niższą niż 3,5” – mówi Monika Stankiewicz z Cosibella.pl.

Składniki wzmacniające działanie witaminy C
Obecnie na rynku znajduje się szeroki wachlarz kosmetyków z witaminą C, często wzbogaconych różnymi składnikami odżywczymi. Bardzo często do takich kosmetyków dodawany jest kwas hialuronowy, jak np. w przypadku Serum z 23% Witaminą C i 2% Kwasem Hialuronowym The Ordinary. Zapewnia on dogłębne nawilżenie skóry, wzmacniając działanie produktu.
„Bardzo pożądane w formulacjach kosmetycznych jest połączenie witaminy C z resweratrolem, czyli polifenolem należącym do flawonoidów, który zapobiega utlenianiu się kwasu L-askorbinowego. Jednoczesne stosowanie tych składników wzmacnia ich wzajemne działanie antyoksydacyjne” – zapewnia wizażystka Cosibella.pl.
Korzystne działanie wykazuje także duet witaminy C i rutyny, czyli flawonoidu pochodzenia roślinnego. Rutyna spowalnia utlenianie się witaminy C, przedłużając zarazem jej działanie.
Kontrowersyjne i niepolecane jest natomiast łączenie witaminy C z niacynamidem (witaminą B3) ze względu na różnice pH, w których związki te działają najefektywniej. Istnieje również ryzyko, że obie te substancje mogą się wzajemnie neutralizować, a nawet wytwarzać szkodliwy nadtlenek wodoru.
Odpowiednie stosowanie witaminy C w pielęgnacji twarzy może przynieść spektakularne efekty. W przypadku zwiększenia stężenia czy łączenia jej z innym składnikiem należy pamiętać o wykonaniu próby na niewielkiej powierzchni skóry, aby upewnić się, że stworzony preparat nie wywołuje uczulenia lub podrażnienia.

Wśród kosmetyków z witaminą C warto wyróżnić produkty kanadyjskiej marki The Ordinary, dostępne w sklepie Cosibella.pl

The Ordinary – Vitamin C Suspension 30% in Silicone
(Serum z 30% Witaminą C)

Serum jest bezwodną zawiesiną 30% proszku kwasu askorbinowego zawartego w bardzo lekkich silikonach. Ma działanie antyoksydacyjne, ujednolica koloryt skóry i rozjaśnia przebarwienia. Jednocześnie redukuje zmarszczki oraz zapobiega powstawaniu kolejnych. Uszczelnia także naczynia krwionośne, zmniejszając zaczerwienienia.
Rekomendowany sposób użycia:
Serum najlepiej stosować wieczorem na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu. Ze względu na wysokie stężenie witaminy C podczas aplikacji może wystąpić mrowienie lub zaczerwienienie. W takim przypadku przez pierwsze kilka dni serum należy mieszać z kremem.
Produkt dostępny w asortymencie sklepu Cosibella.pl. Cena: 28 zł/30 ml

The Ordinary – Vitamin C Suspension 23% + HA Spheres 2%
(Serum z 23% Witaminą C i 2% Kwasem Hialuronowym)
Produkt w postaci emulsji, dedykowany skórze z pierwszymi oznakami starzenia. Działa antyoksydacyjnie, ujednolica koloryt, rozjaśnia przebarwienia, a także zapobiega powstawaniu zmarszczek. Skóra nabiera gładkości i elastyczności, staje się jędrniejsza. Serum neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne za proces starzenia, jednocześnie uszczelniając naczynia krwionośne. Dodatek kwasu hialuronowego sprawia, że kosmetyk dogłębnie nawilża skórę. Komfort użycia zapewnia formuła lekko ziarnistej emulsji, która zostawia na skórze warstwę ochronną.
Rekomendowany sposób użycia:
Serum stosować na oczyszczoną skórę twarzy, szyi i dekoltu rano i wieczorem. Ze względu na wysokie stężenie witaminy C podczas aplikacji może wystąpić mrowienie lub zaczerwienienie. W takim przypadku przez pierwszych kilka dni serum należy mieszać z kremem.
Produkt dostępny w asortymencie sklepu Cosibella.pl. Cena: 25 zł/30 ml

The Ordinary – Ascorbic Acid 8% + Alpha Arbutin 2%
(Serum Rozjaśniające z Witaminą C i Alfa Arbutyną)

Serum do twarzy łączy w sobie dwa najpotężniejsze składniki o działaniu rozjaśniającym –czystą Witaminę C i Alfa Arbutynę. Oba składniki rozpuszczone są w roztworze pozbawionym wody, co zapewnia im idealną stabilność. Witamina C jest silnym przeciwutleniaczem. Uszczelnia naczynia krwionośne, posiada właściwości przeciwzapalne oraz działa wybielająco. Z kolei Alfa Arbutyna rozjaśnia plamy pigmentacyjne powstałe na skutek zaburzeń hormonalnych, przebarwienia potrądzikowe i posłoneczne oraz ujednolica koloryt skóry. Produkt przeznaczony jest do pielęgnacji cery o nierównomiernym kolorycie z zaburzeniami pigmentacji.
Rekomendowany sposób użycia:
Kilka kropli produktu aplikować za pomocą pipetki na oczyszczoną skórę twarzy. Wklepać opuszkami palców i pozostawić do całkowitego wchłonięcia. Stosować rano i/lub wieczorem. Podczas używania produktu należy chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym, aplikując krem z wysokim filtrem SPF.
Produkt dostępny jest w asortymencie sklepu Cosibella.pl. Cena: 43 zł/30 ml

The Ordinary – Ascorbyl Glucoside Solution 12%
(Serum z 12% witaminą C)

Serum zawiera 12% stężenie pochodnej witaminy C – glukozydu askorbylu, dzięki czemu stymuluje syntezę kolagenu, działa rozjaśniająco na różnego rodzaju przebarwienia oraz wzmacnia naczynka krwionośne. Ponadto zwiększa gęstość skóry właściwej, poprawiając jej elastyczność i spłycając drobne zmarszczki. W przypadku trądziku wspomaga gojenie powstałych zmian, a także działa łagodząco i przeciwzapalnie. Kosmetyk ma ph wahające się między 6,0 a 7,0 nie zawiera olejów, alkoholu, silikonów, soi i glutenu.
Rekomendowany sposób użycia:
Rano i/lub wieczorem, po dokładnym oczyszczeniu skóry nanieść kilka kropel na całą twarz.
Produkt dostępny jest w asortymencie sklepu Cosibella.pl. Cena: 56 zł/30 ml

The Ordinary – Magnesium Ascorbyl Phosphate 10% (Krem z Witaminą C)
Krem zawiera 10% stężenie pochodnej witaminy C – fosforanu askorbylu. Działa przeciwutleniająco, rozjaśnia odcień skóry i zmniejsza oznaki starzenia. Dodatkowo łagodzi podrażnienia, a także wspomaga gojenie uszkodzeń skóry i regenerację naskórka. Kosmetyk ma ph wahające się między 6,50 a 7,50, nie zawiera alkoholu i orzechów.
Rekomendowany sposób użycia:
Nałożyć niewielką ilość kremu na twarz rano i wieczorem. Nie należy łączyć z The Ordinary Niacinamide 10% + Zinc 1% (Serum z Witaminą B3 i Cynkiem).
Produkt dostępny jest w asortymencie sklepu Cosibella.pl. Cena: 42 zł/30 ml

The Ordinary – Ascorbyl Tetraisopalmitate Solution 20% in Vitamin F
(Olejek z Witaminą C i F)
To olejek z kwasami tłuszczowymi i pochodną witaminy C – Ascorbyl Tetraisopalmitate, która jest rozpuszczalna w oleju i stanowi jedną z najbardziej stabilnych pochodnych witaminy C. Kosmetyk działa rozjaśniająco, wzmacniająco i ujędrniająco. Dodatkowo w preparacie zawarto witaminę F, która działa łagodząco i regenerująco. Kosmetyk nie zawiera wody, alkoholu, silikonów, soi, glutenu i orzechów.?
Rekomendowany sposób użycia:
Niewielką ilość preparatu nanieść na całą twarz rano i/lub wieczorem po dokładnym oczyszczeniu skóry.
Produkt dostępny jest w asortymencie sklepu Cosibella.pl. Cena: 76 zł/30 ml

The Ordinary – Ethylated Ascorbic Acid 15% Solution
(Serum z 15% Roztworem Kwasu Askorbinowego)

Serum do twarzy o działaniu rozjaśniającym. Formuła produktu oferuje wyjątkowo stabilny roztwór 15% etylowanego kwasu askorbinowego, który działa bezpośrednio jak witamina C. Serum nie zawiera wody, dzięki czemu skutecznie wnika w głąb skóry. Zapewnia bezpośrednie działanie, nadając skórze promienny, zdrowy wygląd. Kosmetyk nie zawiera wody, alkoholu, silikonów, glutenu, olejów i orzechów.
Rekomendowany sposób użycia:
Kilka kropli produktu aplikować za pomocą pipety na oczyszczoną skórę twarzy. Wklepać opuszkami palców i pozostawić do całkowitego wchłonięcia. Stosować rano i/lub wieczorem. Podczas używania produktu należy chronić skórę przed promieniowaniem słonecznym, aplikując krem z wysokim filtrem SPF. Nie należy łączyć z The Ordinary – EUK 134 0,1% Serum Antyoksydacyjne.
Produkt dostępny jest w asortymencie sklepu Cosibella.pl. Cena: 78 zł/30 ml
O sklepie Cosibella.pl

Cosibella.pl to polski sklep internetowy, który powstał w 2014 roku. Oferuje kultowe kosmetyki wysokiej jakości w dobrych cenach. Asortyment dobierany jest z należytą starannością, dzięki czemu w sklepie znajdują się wyłącznie sprawdzone produkty. Klienci sklepu mogą liczyć na doradztwo w zakresie dobrania odpowiedniego do swoich potrzeb kosmetyku. Zamówienia wysyłane są w ciągu 24h, a z uwagi na dbałość o środowisko – pakowane w ekologiczne kartony z użyciem przyjaznych środowisku eko-wypełniaczy.

O marce The Ordinary

The Ordinary to kanadyjska marka, tworząca wyłącznie produkty o prostym składzie, których działanie ma przede wszystkim odzwierciedlenie w badaniach. Naukowcy kierując się zasadą transparentności, stworzyli szeroką gamę różnorodnych produktów, ułatwiając tym samym dobranie odpowiednich zestawów pielęgnacyjnych dla każdego typu cery. Eleganckie i estetyczne opakowania oraz przystępna cena to kolejne cechy tej marki, która bije rekordy popularności na całym świecie. The Ordinary jest marką Deciem, które nie testuje swoich produktów na zwierzętach. Żaden produkt nie zawiera parabenów, siarczanów, olejów mineralnych, olejów zwierzęcych, barwników smołowych z węgla kamiennego, formaldehydu, rtęci i oksybenzonu. Najszerszy asortyment produktów The Ordinary na polskim rynku dostępny jest w sklepie internetowym Cosibella.pl.

DSD de Luxe