Wyraź to spojrzeniem – zabiegi regeneracyjne okolicy oczu

30

19.09.2012

dr n. med. Aleksandra Czernecka-Micińska 

DER-MED w Katowicach i MedSpace w Gliwicach 


Oczy uzewnętrzniają naszą energię, często mówimy o kimś, że miał zmęczone spojrzenie. Zadbana okolica oka dodaje blasku i świeżości całej twarzy. Jest ona delikatna i wymaga systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych, ochrony przed promieniami UV, odpoczynku po wielogodzinnej pracy np. przy komputerze lub za kierownicą. Nie do końca uświadamiamy sobie, jak ciężko pracują nasze oczy, na jak wiele czynników niekorzystnych są narażone (np. klimatyzacja lub alergeny). Wiele chorób ujawnia się zmianami na powiekach np. nadmiar cholesterolu widoczny w postaci kępek żółtych lub choroby tarczycy powodujące obrzęki. Medycyna estetyczna to nie tylko sztuka wypełniania i podawania botoxu, ale również wnikliwej diagnozy obserwowanych zmian, ponieważ część z nich mogą zlikwidować nasze zabiegi a inne – specjalistyczne leczenie. 

W trakcie szczegółowej konsultacji przed zabiegami estetycznymi pytamy o tryb życia, choroby, stosowane leki, odżywianie. Analizujemy budowę okolicy oka, czynność mięśni otaczających, stan skóry. Już u młodych osób, czasami nawet przed 30. roku życia pojawiają się zmarszczki w kącikach oczu tzw. kurze łapki i poprzeczne na czole tzw. lwia bruzda. Najczęściej wynikają one z mrużenia oczu z powodu wad wzroku, pracy przy komputerze. Nasilają się w lecie, jeżeli nie stosujemy właściwych okularów słonecznych. Jeżeli skóra jest w dobrym stanie to rozwiązanie jest jedno – stosujemy toksynę botulinową (Botox, Dysport, Azzallure, Bocouture), która czasowo rozluźnia mięśnie otaczające oko powodując wygładzenie skóry. Zabieg jest szybki, co nie znaczy, że prosty i na efekt ostateczny ma wpływ nie tylko ilość podanego preparatu ale, przede wszystkim, właściwe rozplanowanie miejsc wkłucia. Czas działania botoxu- ok. 4 miesiące, dlatego polecam szczególnie przed okresem letnim. 

Drobna sieć zmarszczek otaczająca całe oko to wynik przesuszenia skóry, który w dalszym procesie prowadzi do jej wiotkości. Dotyczy najczęściej osób o suchej skórze, będących na diecie z niską zawartością białka lub stosujących niewłaściwą pielęgnację np. przeciwtrądzikową na całą twarz. Na powieki powinno się wtedy zalecić kremy odżywcze przywracające właściwą barierę lipidową naskórka a w gabinecie mezoterapię lub mezopeel. Zabieg mezoterapii to delikatne nakłuwanie całej skóry powiek z pozostawieniem małych ilości odżywczego koktajlu. Najczęściej składa się on z kwasu hialuronowego, witamin, minerałów, aminokwasów. Substancje te silnie nawilżają skórę, są niezbędne do przebudowy skóry. Ostatnim hitem jest terapia z peptydami biomimetycznymi – Dermaheal, które stymulują komórki do regeneracji i wzrostu. Po kilku zabiegach wzrasta nawilżenie i sprężystość powiek, zmniejszają się drobne zmarszczki. Dodanie do mezoterapii delikatnego peelingu (w zabiegu mezopeel) powoduje złuszczenie zrogowaciałej warstwy naskórka dzięki czemu powieki są jaśniejsze i gładsze. 

Inne, często spotykane problemy dotyczące oczu to cienie i obrzęki. Specjalnie przygotowana do tego mezoterapia Light Eyes Ultra zawiera substancje wzmacniające naczynia: ruszczyk, jagodę, rozmaryn, witaminę C i heksapeptydy. Poprawia również mikrokrążenie zmniejszając tendencję do gromadzenia się płynów. Wykonujemy w serii co kilka tygodni. Warto wiedzieć, że każdy zabieg wzmacniający skórę dolnej powieki, dodający jej sprężystości i grubości będzie wpływał na zmniejszenie cieni. 

Niekiedy pacjenci skarżący się na cienie pod oczami mają po prostu przebarwienie dotyczące dolnej powieki lub całego oka – tzw. oczy pandy. Zaburzenia te najczęściej wynikają z zaburzeń hormonalnych, co nie oznacza, że właściwe leczenie hormonalne zlikwiduje te problemy. W gabinecie stosujemy wtedy peelingi złuszczające skórę powiek, które działają rozjaśniająco. W zależności od głębokości przebarwień dobieramy delikatny kwas np. migdałowy lub silniejsze, aż po Cosmelan aby skutecznie pozbyć się barwnika ze skóry. Efektem jest nie tylko jaśniejsza karnacja ale również poprawa napięcia skóry i wygładzenie zmarszczek. Po takich zabiegach niezbędne jest stosowanie filtrów słonecznych 50 SPF aby podtrzymywać osiągnięte rezultaty. 

Pacjentki około 50. roku życia przychodzące do gabinetu z głębszymi, utrwalonymi zmarszczkami dookoła oka wymagają połączonej terapii – botox i wypełnianie. Zabiegi te uzupełniają się nawzajem, ale trzeba je stosować bardzo ostrożnie. Botox rozluźnia mięśnie a wypełniacz – kwas hialuronowy zmniejsza zmarszczki. Na delikatną skórę wybieramy delikatne, bardziej plastyczne, przeznaczone specjalnie do tej okolicy kwasy hialuronowe ( Restylane, Juvederm, Teosyal, Emervel), które oprócz efektu wypełnienia wzmacniają skórę i zwiększają jej nawilżenie. 

U niektórych osób pod dolną powieką tworzy się zagłębienie tzw. podkówka oddzielająca oko i policzek. Wtedy chętnie sięgamy po Hydrobalans Vital w celu równoczesnego wzmocnienia skóry i delikatnego wypełnienia. Jeżeli widzimy głębszą „dolinę łez” również stosujemy wypełniacz, który wyrówna zagłębienie policzka i nada twarzy mniej smutny wygląd. 

Zabiegami możemy również korygować położenie brwi. Podniesienie ich bocznych końcówek powoduje „otwarcie” oka, daje efekt odmładzający poprzez uniesienie górnej powieki. Umiejętnie posługując się botoxem rozluźniamy mięśnie obniżające brwi czoła lub oka. Rezultat możemy wzmocnić wypełniaczem, który podkreśli uwypuklenie brwi. 

Nowoczesne zabiegi laserowe podgrzewające skórę, te oparte na ultradźwiękach np. Ulthera lub radiofrekwencji np. Thermage powodują przebudowę kolagenu oraz wzmocnienie jej struktury. Mogą być stosowane do liftingu i wygładzenia zbyt wiotkiej skóry górnej i dolnej powieki. 

Jak widać możliwości odmłodzenia okolicy oka jest bardzo wiele i nie trzeba od razu myśleć o chirurgii plastycznej. Warto jednak wybrać lekarza z dużym doświadczeniem i wyczuciem estetycznym. Zabiegi powtarzamy i łączymy w zależności od potrzeb dążąc do upragnionego efektu. Po zabiegu najlepiej mieć ok. dwóch dni na odpoczynek, dlatego najczęściej wykonujemy je przed wolnym weekendem. Wprowadzenie mikrokaniul (czyli sprężystych, tępych igiełek) umożliwiło znacznie delikatniejsze podawanie preparatów stosowanych do mezoterapii lub wypełniania, ograniczyło powstawanie siniaczków. 

Nie zwlekajmy z zabiegami, poprawa wyglądu oka nie jest łatwa i szybka. Im wcześniej zostaną skorygowane drobne uszkodzenia tej okolicy tym uzyskamy lepsze i trwalsze efekty. Nic tak nie odmładza twarzy jak pełne blasku, wypoczęte spojrzenie! 

provivo 35+, krem przywracający młodość skóry pod oczy Tołpa 

Przywraca zdolności regeneracyjne skóry wokół oczu, spowalnia proces starzenia i pobudza ją do odnowy. Wygładza zmarszczki, odbudowuje mikrouszkodzenia DNA, nawilża i uelastycznia skórę. Redukuje opuchnięcia powiek i rozjaśnia cienie pod oczami. Do stosowania rano i wieczorem. Efekty działania: odmładza skórę oczu o 5 lat po 4 tygodniach stosowania, redukuje uczucie ciężkich powiek i rozjaśnia ceienie pod oczami, zwiększa nawilżenie skóry o 60% zaraz po zastosowaniu, widocznie wygładza skórę wokół oczu i poprawia koloryt. Zawarte składniki: torf tołpa.®, ekstrakt a tarczycy bajkalskiej, ekstrakt z hibiskusa, ekstrakt z senesu wąskolistnego, skwalen. 

DSD de Luxe