Starzenie się całego społeczeństwa to jedno z największych wyzwań współczesnej medycyny i opieki zdrowotnej, w tym oczywiście podologii. Według Światowej Organizacji Zdrowia, liczba osób w wieku powyżej 60 lat wzrośnie ponad dwukrotnie w ciągu najbliższych trzech dekad.
Proces starzenia się naszego organizmu wpływa na wszystkie układy w ciele człowieka, w tym szczególnie na układ mięśniowo-szkieletowy i skórę, co ma bezpośrednie przełożenie na stan stóp. Dla podologów, praca z pacjentami geriatrycznymi staje się coraz częściej codziennością i wymaga wszechstronnego podejścia – zarówno terapeutycznego, jak i profilaktycznego.
Zmiany fizjologiczne zachodzące wewnątrz organizmu, związane z wiekiem prowadzą do wielu problemów, które szczególnie wymagają indywidualnego podejścia i dobrej, kompleksowej opieki. Sucha, cienka, pergaminowa skóra, nadmierne zrogowacenia w postaci wszelkiego rodzaju hiperkeratoz, pogłębiające się deformacje kostne, spore problemy z paznokciami czy coraz większe ograniczenia ruchowe to tylko niektóre z poważnych wyzwań, z którymi mierzą się specjaliści podologii. Jednocześnie starzenie się wiąże się, jak wiemy, z ograniczeniami w zdolności do codziennej, prawidłowej, samodzielnej pielęgnacji stóp, co dodatkowo zwiększa ryzyko poważnych powikłań. Z perspektywy podologa, czyli z naszej perspektywy, opieka nad pacjentem geriatrycznym nie sprowadza się jedynie do bezpośredniego leczenia stóp, ale obejmuje także właściwą edukację pacjenta, a szczególnie jego opiekunów, jeśli takich posiada, współpracę z wszelkimi innymi specjalistami oraz holistyczne działania profilaktyczne zapobiegające dalszym problemom lub ich nawrotowościom.
U osób starszych skóra staje się bardziej sucha, cienka i podatna na różne uszkodzenia. Zmniejszenie aktywności gruczołów łojowych i potowych prowadzi wprost do utraty naturalnej bariery ochronnej skóry, a to sprzyja powstawaniu drobnych mikrourazów, pęknięć a następnie zakażeń. Przykładem jest niedawna 78-letnia pacjentka, która zgłosiła się do mojego gabinetu podologicznego z głębokimi pęknięciami na piętach. Codzienny ból i dyskomfort uniemożliwiał jej normalne funkcjonowanie. Po zastosowaniu okluzji oraz intensywnego „programu” nawilżającego, obejmującego profesjonalne kosmetyki jednej z polskich firm, oraz regularnych zabiegów usuwania nadmiernych hiperkeratoz, udało się w krótkim czasie znacząco poprawić stan skóry i komfort życia tej pacjentki. Praktyczne podejście w takich przypadkach polega na właściwej, systematycznej pracy z pacjentem. Kluczowe jest dobieranie odpowiednich, profesjonalnych preparatów pielęgnacyjnych, które nie tylko nawilżają, ale także wspierają regenerację skóry starszej osoby. Specjalista powinien także zawsze edukować pacjenta o konieczności unikania drażniących środków myjących i długotrwałego moczenia stóp. Także o konieczności stosowania miękkich ręczników oraz odpowiedniego, dobrze dobranego, anatomicznego obuwia.
Paznokcie u osób starszych często stają się grubsze, kruche i zmienione chorobowo. Zmieniają często kolor. Proces ten jest wynikiem zarówno naturalnych zmian starzeniowych, jak i współistniejących schorzeń, takich jak przykładowo grzybica, łuszczyca czy cukrzyca lub po prostu od lat noszone niewłaściwe obuwie.
(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 4/2024 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>
Teresa Agnieszka Klimczak
Dyplomowana absolwentka kierunku podologii w SEK we Wrocławiu. Doświadczenie podologiczne zdobywa od 2007 roku, od 2012 właścicielka nowoczesnych gabinetów podologicznych i kosmetycznych w kraju i za granicą. Prowadzi autorskie szkolenia podologiczne oraz ortonyksyjne, podstawowe i mocno zaawansowane. Wyłączna właścicielka: MedEstetic Teresa Agnieszka Klimczak, Podologia Teresa Agnieszka Klimczak, Podiatria.pl T. A. Klimczak oraz Teresa Agnieszka Klimczak Professional Podology.
https://www.facebook.com/SpecjalistycznaPielegnacjaStop/