dr n. med. Aleksandra Czernecka-Micińska
DER-MED w Katowicach i w MedSpace w Gliwicach
W trakcie zimy opatulone szalami i ciepłymi płaszczami nie zauważyłyśmy niekorzystnych zmian, pogorszenia cellulitu czy dodatkowych centymetrów w obwodzie. Pierwsze cieplejsze promienie słońca wprowadzają nerwową atmosferę do gabinetów i salonów kosmetycznych. Czas przygotowań do zaprezentowania swojego ciała nie jest długi, więc ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie właściwych zabiegów.
Od wielu lat w Polsce dysponujemy najnowszymi urządzeniami do modelowania ciała, umożliwiającymi wykonanie bardziej lub mniej inwazyjnych zabiegów. Dla osób bardzo zdeterminowanych wiele sposobów modelowania ciała i usuwania tkanki tłuszczowej proponują kliniki chirurgii plastycznej dysponujące urządzeniami do laserowej liposukcji, często połączonej z ujędrnianiem skóry. Jednak dzięki ogromnemu postępowi w zakresie nieinwazyjnych metod kształtowania ciała każdy może osiągnąć znaczną poprawę bez konieczności wykonywania zabiegu chirurgicznego, co oznacza mniejszy ból, ograniczone ryzyko powikłań i czas niezbędny do rekonwalescencji. Przy wyborze metody odzyskania atrakcyjnej sylwetki kierujemy się nie tylko ceną, ale również własnymi problemami zdrowotnymi, stopniem zaawansowania zmian, możliwościami czasowymi.
CELLULIT
Wiele już wiemy o przyczynach i czynnikach nasilających cellulit i dzięki temu staramy się oddziaływać na różne składniki tego zaburzenia. Wszystkie urządzenia masujące, oparte na podciśnieniu zmniejszają obrzęk, zwiększają drenaż limfatyczny a tym samym przyspieszają eliminację toksyn nagromadzonych w podskórnej tkance tłuszczowej. Pobudzenie krążenia prowadzi też do zwiększenia metabolizmu i przyspieszenia spalania tłuszczów. Najbardziej popularne urządzenie oparte na masażu z podciśnieniem to ENDERMOLOGIE -wyposażone w wymienne moduły przystosowane do tkanki i celu zabiegu. Rolki o niezależnym napędzie umożliwiają różnorodne efekty- kształtowanie sylwetki, redukcję złogów tłuszczowych, cellulitu. Głęboka stymulacja fibroblastów powoduje wzrostu syntezy kolagenu oraz przywrócenie harmonijnej struktury tkanki podskórnej. Dzięki serii ok. 10 zabiegów uzyskujemy widoczne wygładzenie i ujędrnienie skóry oraz zmniejszenie obwodu wybranych partii ciała. Zabieg ten można łączyć np. z mezoterapią, w czasie, której wstrzykujemy w skórę substancje przyspieszające spalanie tłuszczów- kofeinę, karnitynę, zwiększające drenaż- nostrzyk, rutyna oraz wzmacniające – związki krzemu. Inne podobne w działaniu urządzenie to ICOONE. Tutaj głowica masująca jest zaopatrzona w liczne mikrootwory. W trakcie zabiegu skóra podlega aspiracji, co pozwala na dogłębny masaż leczonej powierzchni. Dostępne są głowice dopasowane do różnych okolic ciała.
Wiele urządzeń łączy masaż z innymi metodami stymulacji skóry. W urządzeniu VelaSmooth dodano radiofrekwencję oraz emisję podczerwieni w celu głębokiej przebudowy kolagenu. Dzięki tym dwóm energiom kolagen ulega obkurczeniu a następnie jest wymieniany na nowszy, o bardziej sprężystej strukturze. Z kolei w aparacie SmothShapes wykorzystano laser, który upłynnia tkankę tłuszczową, zwiększa przepuszczalność błon komórek tłuszczowych i redukuje tkankę tłuszczową.
W zaawansowanych stadiach cellulitu, gdy dominują zwłóknienia sięgamy po terapię falą akustyczną. Fale dźwiękowe niszczą zwłóknienia, poprawiają drenaż limfatyczny i ukrwienie, zwiększają przepuszczalność błon komórkowych usuwając z komórek szkodliwe i zbędne substancje. Dodatkowo działają przeciwzapalnie i antybakteryjnie, stymulują komórki do wzrostu i regeneracji. Efektem jest poprawa elastyczności i jędrności skóry. Urządzeniem, w którym wykorzystano fale akustyczne jest AWT firmy Storz Medical AG. Kolejne aparaty to LipoShock, w którym do fal akustycznych dołączono ultradźwięki (zwiększają usuwanie tłuszczu z komórek tłuszczowych) oraz EAT SkinShock. Najnowsze urządzenie to Raylife – oprócz fali akustycznej zastosowano w nim radiofrekwencję. Rezultat to redukcja obwodu ciała, wygładzenie i wzrost napięcia skóry w stosowanych obszarach – uda, brzuch.
TKANKA TŁUSZCZOWA ZLOKALIZOWANA
To problem estetyczny, który dotyczy zarówno kobiet jak i mężczyzn. U kobiet tłuszcz lokalizuje się przede wszystkim na biodrach, brzuchu, pośladkach i udach. U mężczyzn miejsca nagromadzenia nadmiernej tkanki tłuszczowej to brzuch, kark, szyja. Jej umiejscowienie jest zależne od genów i pomimo odchudzenia reszty ciała w tych miejscach nie zauważamy znaczącej poprawy. Uprawianie sportu również nie zmniejsza nagromadzonej tkanki, co wynika z jej słabego metabolizmu.
Dawniej w gabinetach medycyny estetycznej stosowano mezoterapię lub lipolizę. Aktualnie jest wiele innych, mniej czasochłonnych i bardziej komfortowych metod począwszy od Ultracontour, UltraShape, Bellacontour – urządzeń wykorzystujących fale ultradźwiękowe. Pod ich wpływem z komórek tłuszczowych uwalnia się tłuszcz, który z układem limfatycznym i krwionośnym jest przekazywany do wątroby, gdzie ulega przekształceniu a następnie jest usuwany przez nerki. Seria zabiegów na wybraną okolicę powoduje zmniejszenie obwodu, lecz nie wzmacnia skóry. Dlatego chętnie łączymy je z masażami lub ENDERMOLOGIĄ. Najnowsze urządzenia powstały po odkryciu, że tkanka tłuszczowa jest bardziej wrażliwa na zimno niż inne tkanki. ZELTIQ to metoda lokalnego schłodzenia tkanki z pomocą głowic chłodzących, czego następstwem jest kriolipoliza, czyli uszkodzenie komórek tłuszczowych. Po zabiegu obserwujemy stopniową redukcję tkanki tłuszczowej o ok. 20% po każdym zabiegu. Efekt ten rozwija się 2-4 miesięcy po zabiegu i narasta z każdym dodatkowym zabiegiem.
Warto również zwrócić uwagę na inny bezinwazyjny sposób terapii znany, jako I-LIPO. Technologia zimnego lasera uruchamia metabolizm tłuszczów, które są rozbijane na metabolity i następnie spalane. Jako uzupełnienie terapii (serii ok. 8 zabiegów) stosuje się ćwiczenia fizyczne przyspieszające spalanie tłuszczów. Zabiegi te skutecznie wpływają tylko na komórki w leczonych partiach ciała, nie mają wpływu na resztę organizmu, czyli nie możemy ich stosować do terapii otyłości uogólnionej.
UJĘDRNIENIE SKÓRY
Podstawą atrakcyjnie wymodelowanego ciała są ładnie zarysowane mięśnie oraz sprężysta, gładka skóra. Tylko jędrna skóra dobrze zaznacza talię, nie marszczy się i nie obwisa nad kolanami, na ramionach ( tzw. motylki), czy na brzuchu. Zabiegi wzmocnienia skóry szczególnie polecamy osobom odchudzającym się, po ciąży oraz profilaktycznie –jako zapobieganie wiotczeniu skóry. W tej chwili zabiegi ujędrniające w medycynie estetycznej wysuwają się na pierwszy plan, ponieważ zaobserwowano, że najlepszy sposób zapobiegania zmarszczkom i obwisłościom to systematyczna rewitalizacja i odbudowa gęstości skóry. Większość metod laserowych, ujędrniających skórę, polega na skutecznym podgrzaniu kolagenu do temperatury ok.55-60˚C, co powoduje jego obkurczenie, a następnie wymianę starszego, mniej sprężystego kolagenu na nowy. Efektem jest grubsza, napięta i sprężysta skóra. W tym celu zaangażowane zostały różne rodzaje energii: radiofrekwencja, podczerwień i ultradźwięki.
Urządzenia oparte na radiofrekwencji to dobrze znany Thermage, Aluma, Zaffiro, Reaction, Secret. Titan to aparat wykorzystujący podczerwień.
Dużą popularnością cieszy się Ulthera – nowa technologia ujędrniania skóry za pomocą ultradźwięków, których działanie jest skupiane na wybranej głębokości skóry, tam gdzie stymulacja przyniesie widoczny efekt wzmocnienia i uniesienia. Inne, równie popularne urządzenie to Exilis. Jego popularność wynika z kompleksowego oddziaływania na skórę. Wykorzystuje on technologię RID- R-rozpoznanie opornej tkanki tłuszczowej, I-izolacja pakietów tłuszczowych na jednostki, D-zniszczenie komórek tłuszczowych. Dzięki tej innowacyjnej metodzie uzyskujemy nie tylko redukcję tkanki tłuszczowej, ale również głęboką stymulację produkcji kolagenu. Rezultaty są widoczne w postaci wygładzenia i ujędrnienia skóry, redukcji cellulitu oraz znacznego wymodelowania ciała.
Do ujędrnienia skóry stosujemy również kwas L-polimlekowy znany, jako Sculptra. Wykorzystywany najczęściej do nieinwazyjnego liftingu twarzy, z powodzeniem może poprawić tzw. trudne partie ciała- tzw. motylki u ramion, szyję, brzuch, okolice nad kolanami.
W gabinetach i salonach obserwujemy coraz większą świadomość pacjentów dotyczącą możliwości modelowania ciała: porównują urządzenia, czytają opinie innych osób, sprawdzają różne gabinety. Pacjenci często wdrażają nowe diety i szukają tej najlepszej, która najszybciej przyniesie spektakularne rezultaty. Warto jednak, jako punkt wyjścia, znaleźć zaufanego lekarza, który umiejętnie połączy dietę, ćwiczenia i zabiegi celem osiągnięcia wymarzonej sylwetki.
Ten przegląd dostępnych metod i urządzeń może przyprawić o zawrót głowy, dlatego warto się kierować wskazówkami wynikającymi z wieloletnich doświadczeń:
1. Pozwól sobie pomóc
Konsultacja lekarska przed wykonaniem zabiegu umożliwi dokładne zbadanie problemu. Czasami przyczyną tych problemów są zaburzenia metaboliczne lub hormonalne. Lekarz może zlecić wtedy badania laboratoryjne i specjalistyczne konsultacje.
2. Szybciej i skuteczniej
Im bardziej inwazyjna jest wykonywana procedura tym bardziej konieczna jest konsultacja lekarska – czyli jeżeli przed zabiegami typowo kosmetologicznymi nie jest ona wymagana oznacza to, że zabieg jest stosunkowo mało inwazyjny.
3. Wybieramy metodę
Aby dobrać właściwą terapię niezbędna jest wiedza z zakresu możliwości różnych laserów i ich współdziałania. Lekarz zaproponuje metodę leczącą kilka problemów naraz lub w sytuacjach szczególnie trudnych połączenie kilku zabiegów w celu wzmocnienia i przyspieszenia efektów.
4. Zalecenia lekarskie w trakcie terapii
Do osiągnięcia zamierzonego celu dobrze jest przestrzegać zaleceń lekarskich towarzyszących terapii – są to odpowiednie nawodnienie organizmu w celu oczyszczenia z toksyn i usprawnienia drenażu limfatycznego, ograniczenie spożywania tłuszczów i węglowodanów. Głęboka przebudowa skóry wymaga również uzupełnienia diety o większą ilość białka i witamin.
5. Realistyczne oczekiwania
Wygląd naszego ciała zależy nie tylko od skóry, ale również tkanki podskórnej, tkanki tłuszczowej i mięśni. Zwłaszcza mocna budowa mięśni to podstawa pięknie wymodelowanego ciała. Ich stan jest zależny od naszej diety i regularnych ćwiczeń. Dlatego warto skonsultować się z trenerem, który dobierze ćwiczenia odpowiadające naszym możliwościom i umiejętnościom. Poprawa kondycji, lepszy humor i dotlenienie organizmu – to dodatkowe zalety systematycznych wizyt na siłowni!
6. Regularnie i systematycznie
Większość zabiegów wykonywana jest w serii, czasami 1-2 razy w tygodniu, nie warto, więc wybierać miejsca wykonywania położonego daleko, gdyż szybko zniechęcimy się długimi dojazdami. Efekt ostateczny wymaga wykonania całej serii, dlatego nie można oczekiwać rezultatów przed jej zakończeniem.
7. Rozpocznij jak najszybciej
Odpowiednio wcześnie rozpocznij terapię, gdyż po typowych zabiegach opartych na drenażu limfatycznym (endermologia) pierwsze efekty widzimy po kilku tygodniach, natomiast po laserach ujędrniających skórę (Thermage) poprawa zachodzi przez kilka miesięcy.
8. Doświadczony personel
Skieruj kroki do renomowanego gabinetu lub salonu, w którym takie zabiegi wykonuje się od lat – będziesz mieć pewność, że zostaną wykonane fachowo i bez powikłań. Umiejętnie podtrzymuj efekty. Na początku, aby przyspieszyć przebudowę ciała, zabiegi wykonujemy w cyklu intensywnym, a następnie osiągnięte rezultaty przedłużamy zabiegami podtrzymującymi. Jeżeli nie chcesz, co roku zaczynać od nowa nie kończ zabiegów od razu po uzyskaniu ładnej sylwetki, ale systematycznie je powtarzaj.