Skuteczna redukcja pękających naczynek

28
fot. Dhyamis Kleber z Pexels

Pękające naczynka krwionośne to coraz częstszy problem wielu kobiet i mężczyzn. Te trudne do zamaskowania tzw. czerwone niteczki powstają m.in. na skutek nadciśnienia krwi. Co powinniśmy zrobić, aby pozbyć się efektu „pajączków” na twarzy?

Na początku warto wyjaśnić, w jaki sposób dochodzi do popękanych i rozszerzonych naczynek. Otóż w momencie, kiedy naczynia krwionośne nie wytrzymują ciśnienia krwi, dochodzi do ich rozszerzenia, w konsekwencji czego powstają ślady, prześwitujące przez naskórek tzw. czerwone niteczki czy pajączki. Są one szczególnie widoczne u osób z jasną karnacją skóry. Jako przyczyny występowania tego typu zmian upatruje się głównie uwarunkowania genetyczne, wpływ chorób takich jak cukrzyca, nadciśnienie tętnicze czy zmiany hormonalne, a również szkodliwe działanie promieni ultrafioletowych czy nieprawidłowa dieta. Pacjentom, którzy chcą pozbyć się problemu, zalecam usunięcie naczynek laseroterapią.

Skuteczna walka

Laserowe zamykanie naczynek to jedna z najbardziej skutecznych metod w walce z popękanymi naczynkami. Wykonanie zabiegu zalecane jest wtedy, gdy pojawiają się długotrwałe rozszerzenia, widoczne przez naskórek. Rozszerzone naczynka mogą po czasie łączyć się, tym samym tworząc nieestetyczne, duże czerwone ślady.

Odpowiednie przygotowanie

Chcąc osiągnąć najbardziej pożądane efekty, należy odpowiednio zadbać o stan skóry przed zabiegiem. Cztery tygodnie przed laserowym zamykaniem naczynek powinno unikać się promieniowania UV oraz zaprzestać chodzeniu do solarium. Nie wolno również przyjmować sterydów, leków i ziół o działaniu fotouczulającym. Kremy złuszczające oraz rozświetlające naskórek również mogą osłabić działania lasera. Do tego zalecana jest także suplementacja preparatów wzmacniających naczynka, aby wspomagać procesy naprawcze i wzmocnić ściany naczyń.

Sposób działania zabiegu

Podczas zabiegu krew w rozszerzonych naczynkach zostaje podgrzana do temperatury, która powoduje obkurczenie oraz zamknięcie ich ścianek. Czas jego trwania uzależniony jest od liczby zamykanych naczynek i wynosi od kilku do kilkudziesięciu minut.

Działanie laserem jest praktycznie bezbolesne, towarzyszy mu jedynie lekkie pieczenie. Bezpośrednio po zabiegu natomiast skóra może być zaczerwieniona oraz lekko obrzęknięta. Objawy te mijają w ciągu kilku godzin, dzięki czemu osoba poddana zabiegowi nie musi rezygnować ze swoich codziennych aktywności.

Przemyślany plan działania   

Należy pamiętać, że kwestia leczenia to sprawa indywidualna. Konsultacje są bardzo ważne, to na nich lekarz poddaje skórę ocenie oraz zleca ilość serii potrzebnych do osiągnięcia korzystnych zmian w indywidualnym planie leczenia pacjenta.

Efekty w przypadku jednorazowych naczynek są widoczne już po pierwszym działaniu. Aby jednak pogłębić rezultaty, zaleca się wykonanie zabiegów w serii. Zamknięcie naczynek nie zapobiega powstawaniu nowych, dlatego warto raz w roku wybrać się na zabieg przypominający.

Zalecenia po zabiegu

Bezpośrednio po zabiegu trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, stosując kremy z filtrami UV oraz nawilżające. Przez minimum miesiąc należy unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, a przez pierwszy tydzień zaprzestania nadmiernej aktywności fizycznej, chodzenia na saunę bądź basen. Trzeba również unikać stosowania silnych kosmetyków, które mogą podrażnić skórę.

Zawsze powtarzam moim pacjentom, że aby osiągnąć i utrzymać pożądane efekty, musimy prawidłowo zadbać o skórę zarówno przed, jak i po zabiegu. Ta pielęgnacja ,,po” ma szczególnie duże znaczenie, gdyż wydłuża i umacnia rezultaty przeprowadzonego działania.

dr n. med. Małgorzata Marcinkiewicz
Dermatolog – wenerolog, ekspertka medycyny estetycznej z kliniki Projekt Skóra.