W blasku świec

22

Około 5 000 lat temu pierwsze świece wykonywane były z sitowia zamoczonego w tłuszczu zwierzęcym, a ich głównym zadaniem było rozświetlanie nocy i oddawanie czci bogom. Teraz znacznie różnią się zastosowaniem oraz sposobami wykonywania, których jest WIELE!

Obecnie świece służą nie tylko jako opcja awaryjna podczas awarii prądu, ale przede wszystkim do nadawania pomieszczeniom przytulnej atmosfery i relaksu. Mogą być wykorzystywane w domowym zaciszu, by umilić lekturę albo kąpiel lub po prostu stworzyć przyjemny nastrój podczas codziennych czynności. Świetnie sprawdzają się również w SPA i gabinetach kosmetycznych, nadając ciepłą aurę oraz roznosząc wspaniałe zapachy… Niektóre mają też zastosowania zdrowotne i świetnie jonizują powietrze jak te z wosku pszczelego lub z solą himalajską. Ale nawet te „zwykłe” potrafią zmniejszyć poziom stresu, który jest cierpliwym zabójcą, i odprężyć nas poprzez nadanie przyjemnej atmosfery. Tak proste, a tak zbawienne.

Jeśli chodzi o sposoby wykonywania świec, jest ich całe mnóstwo. Świece różnią się typem knota, kolorem, zapachem, opakowaniem, ale co najważniejsze – woskiem. Najbardziej popularne są te parafinowe, ale jeśli zależy nam na wyeliminowaniu negatywnych dla zdrowia czynników, powinniśmy zainwestować w nieco droższe wyroby z wosków roślinnych lub wosku pszczelego. Parafina jest pochodną ropy naftowej i podczas spalania uwalnia toksyczne dla organizmu opary. Świece sojowe wydzielają 90% mniej dwutlenku węgla, nie powodują bólu głowy i mogą cieszyć alergików i astmatyków. Świece woskowe są ekologiczną, znacznie zdrowszą alternatywą i palą się nawet dwa razy dłużej od tych parafinowych.

KERTI, z islandzkiego „świeca”, opiera swój design na skandynawskiej prostocie. Świece w betonowych osłonach oraz inne betonowe dodatki nadadzą każdemu wnętrzu charakteru i nutę surowości, która idealnie komponuje się na przykład z ciepłem drewna. KERTI oferuje sześć zapachów: pumpkin pie, black coconut, jasmine & lilac, clean cotton, lemon & rosemary oraz sweet cherry. Każdy z nich jest unikatowy i zamieni przestrzeń w przytulną ostoję, której nie chce się opuszczać. Pumpkin pie jest pełny jesiennych nut takich jak cynamon, goździki czy syrop klonowy, idealny do książki i spokojnego wieczoru. Black coconut zachwyca egzotyką z nutą piżma i drzewa cedrowego, przenosi w świat Baśni z Tysiąca i Jednej Nocy. Jasmine & Lilac to zachwycająca, ale subtelna kwiatowa kompozycja, która orzeźwia i motywuje. Zapach clean cotton nadaje błogości i świeżości, tworząc idealne tło do codziennych czynności w spokojnej atmosferze. Lemon & Rosemary to cytrusowo-ziołowa kompozycja, która orzeźwia i wyostrza zmysły. Nadaje się idealnie do domowego biura i na okazje, które wymagają od nas wytężonej pracy umysłowej. Sweet Cherry roznosi słodki aromat czerwonych owoców, relaksuje i kieruje nasze myśli ku latu. Oprócz pięknych zapachów, na świece KERTI składają się naturalny wosk sojowy i knoty bawełniane. Co więcej, każdy wyrób jest wykonywany ręcznie i z najwyższą starannością, by każda świeca była wyjątkowa.

Natasza Rybka
Absolwentka Kingston University, twórca marki KERTI.
natasza.rybkaaa@gmail.com
fb: Kerti candles