Joga twarzy dla pięknych oczu

26

Dla redukcji zmarszczek, woreczków, opuchlizn i doliny łez zrobiłybyśmy wiele… ale czy na pewno wiemy co?

Na szczęście coraz więcej kobiet zaczyna rozumieć, że koncentracja na samej pielęgnacji cery bez dbałości o mięśnie twarzy nie może być wystarczająca dla osiągnięcia wymarzonych efektów. Miłośniczki naturalnych rozwiązań rozumieją, że to one są najlepszą i najbezpieczniejszą inwestycją na długie lata.

Nasz sekret

To właśnie jędrny mięsień okrężny oczu, wraz z dwunastoma mięśniami gałki ocznej, jest sekretem młodzieńczego spojrzenia.

Regularność ćwiczeń i automasażu jest ważniejsza niż długość praktyki, dlatego nawet najbardziej zabiegane z nas mają szanse zadziałać na przyczynę problemów i uśmiechnąć się do siebie w lustrze. Co w trudnych czasach cenne, joga twarzy nie wymaga wysokich nakładów finansowych, dając efekty jak… milion dolarów.

Worki pod oczami

Serdecznie ich u siebie nie lubimy. Kremy i serum często nas rozczarowują, gdyż likwidacja uciążliwych opuchlizn nie leży w ich kompetencjach. Aby skutecznie przeciwdziałać pojawianiu się obrzęków i niwelować już istniejące powinnyśmy zrozumieć mechanizmy ich powstawania. Ich geneza może być rożna, dlatego też pora na…

Odrobinę teorii

Są dwa rodzaje worków pod oczami: te wynikające z zastojów limfatycznych oraz tak zwana przepuklinka tłuszczowa. Te pierwsze odzwierciedlają w większym stopniu stan naszego organizmu, w tym nadmiernych, stresowych napięć mięśniowych i upośledzonego krążenia limfy. Te drugie to wynik nie tylko zwiotczałej skóry, ale też osłabionych mięśni okrężnych oczu.

Czemu puchną powieki

W przypadku klasycznych opuchlizn najpierw szukamy przyczyny wewnętrznej. Jesteśmy całością i nic chyba nie dowodzi tego tak silnie, jak właśnie wygląd okolicy oczu!

Po pierwsze, zawsze przyglądamy się diecie. Układ limfatyczny jest przeciążony, gdy źle trawimy jakiś rodzaj żywności. Zrozummy się dobrze: to nie musi być niezdrowy produkt. Twój profil enzymatyczny jest tak unikalny, jak odcisk palca. Z pewnymi daniami sobie trawienie „radzi”, z innymi – nie.

Po drugie, sprawdzamy jak śpisz i czy nie zaciskasz szczęk w dzień i/lub w nocy. Co mają szczęki do oczu? Mnóstwo! Jeśli je zaciskasz, tworzysz blokadę mięśniową na poziomie węzłów chłonnych przy stawie skroniowo-żuchwowym. Limfa nie ma jak spływać. A oczodół tworzy jej idealne miejsce do stworzenia „jeziorka”. Na zajęciach Yogattractive skutecznie likwidujemy bruksizm wraz z jego przykrymi konsekwencjami dla naszych „zwierciadeł duszy”. Tak, jak najbardziej: oduczamy Cię zagryzania zębów raz na zawsze.

Masaż i joga twarzy na ratunek

Masaże tkanek głębokich, które robimy na w trakcie sesji, a które Ty potem możesz zrobić w pięć minut w domu, nie tylko poprawiają jakość skóry. To jest ważne, lecz równie istotne są jeszcze dwa ich aspekty. Udrożnienie ścieżek limfatycznych w sposób natychmiastowy zmniejsza opuchliznę. Z kolei aktywność mięśnia okrężnego w czasie ćwiczeń działa jak „pompka” na limfę.

Ćwicz, moja piękna!

Przytrzymując palcami obszar „kurzych łapek” powoli, z wysiłkiem mruż oczy i wyobraź sobie, że przez te szparki intensywnie patrzysz na horyzont. Powtórz co najmniej 10 razy, a potem spróbuj tak powoli mrużyć raz jedno, raz drugie oko.

Masuj oczy!

Naszym ulubionym narzędziem, ułatwiającym masaż są jeżyki medyczne. Przez dziewięć lat badań nad naturalną pielęgnacją twarzy wypróbowałam większość masażerów świata by przekonać się, iż te kuleczki nie mają sobie równych. Działają mocniej, niż dłonie, a zarazem są bezpieczne.

Jeśli jeszcze ich nie masz, zastosujemy trik rodem z Chin:

Przy wieczornej pielęgnacji nałóż odrobinę oleju pod oczy. Nie kremu, ale właśnie dającego poślizg olejku. Ma być zimnotłoczony, może być z Twojej kuchni.

Zdejmij z palców pierścionki. Wierzch palców wskazujących i środkowych także lekko natłuść, bo to nimi będziesz masować.

 1. Umieść wierzch palców prawej ręki pod lewą dolną powieką. Podnieś łokieć, żeby dopasować długość palców do powieki. Teraz błyskawicznie pocieraj w obie strony, tak by spowodować wibracje powieki. Powtórz 30-50 razy;
 2. Zmień stronę;
 3. Natłuść wierzch dłoni i prawą dłonią pocieraj po lewej stronie cały dół policzków i linię żuchwy. 50 powtórzeń;
 4. Zmień stronę. Świetny masaż dla owalu, zarazem rozluźni żuchwę na noc.

A jeśli to przepuklina tłuszczowa?

Może wyglądać myląco podobnie, ale przepuklinka wynika z czego innego i wymaga odmiennego przeciwdziałania. Wyobraź sobie dwa duże pierścienie mięśniowe, które otwierają szeroko oczy i mrużą je, na przykład gdy chcesz coś dostrzec w oddali. Pod mięśniami znajdują się poduszeczki tłuszczowe, wypełniające ten obszar od środka. W młodości mięśnie są tak sprężyste, że problem tłuszczowych worków nie występuje.

Gdy Twoje mięśnie okrężne oczu słabną, zaczynasz marszczyć czoło gdy chcesz otworzyć szerzej oczy (spróbuj).

Druga rzecz, jaka się dzieje, to poduszeczka zaczyna być widoczna pod rozluźnionym mięśniem. Gdy mięsień staje się bardzo wiotki, może „wypuścić” tłuszczyk, który wysuwa się spod niego, tworząc wyraźny worek.

Za późno

Niestety, muszę być szczera: wtedy jest już za późno. Masaże, szczególnie te głębsze, kolagenotwórcze, będą wzmacniać skórę wokół oczu i optycznie nieco zmniejszać problem, jednak już tutaj joga twarzy jest bezsilna. Pozostaje operacja. Wtedy jednak konieczna jest podaż kolagenu morskiego w dużych dawkach (minimum 5000 mg), siarka MSM, witamina C i prekursory kolagenu dla przyspieszenia gojenia. Taki Eliksir adeptki jogi twarzy metodą Yogattarctive stosują chętnie, bo przy okazji działa jak lifting od wewnątrz.

Co niezwykle istotne, ćwiczenia twarzy znów wkraczają na scenę po pełnej rekonwalescencji: zapobiegną nawracaniu problemu i spowolni starzenie się okolicy oczu!

Tylko prewencja

Gdy już rozumiesz mechanizm, zgadniesz jak sobie pomóc. Ćwiczymy mięśnie okrężne oka, nasze Orbicularis Oculi, aby nie dopuścić do powstania przepuklinki. Należy tutaj zauważyć, że internet nie jest idealnym źródłem wiedzy i umiejętności w tym wypadku. Bezpieczniej nauczyć się ćwiczeń od instruktora, a to dlatego, iż musimy wyeliminować marszczenie czoła i skóry wokół oczu podczas treningu. W moich blogach na ten temat nie znajdziecie zaawansowanych ćwiczeń nie dlatego, że to tajemnica: po prostu nauczyciel musi dopilnować precyzji wykonania.

Ćwiczymy oczy

To ćwiczenie jest bezpieczne, a poczujesz wyraźną prace swoich mięśni okrężnych:

 1. Przytrzymaj samą górę powieki górnej palcem wskazującym, a dolną powiekę na linii oczodołu kciukiem po obu stronach;
 2. Powoli mruż oczy i również powoli rozluźniaj napięcie mięśni. Wyobraź sobie, że oczy przymykają się z trudem;
 3. Powtórz 10 razy rano i wieczorem;
 4. Uspokój oczy: zamknij powieki, nakryj je delikatnie dłońmi i spójrz daleko przed siebie (nie otwierając oczu).

Dolina łez

To trzeci typ estetycznych problemów, dotykających delikatną okolicę oka. Także i jej przyczyną jest zwiotczenie mięśni, tym razem jednak policzków. Peptydy Adifill Yogattractive wypełniają ją w sposób nieinwazyjny własnym tłuszczem, poprzez uruchomienie procesu adipogenezy, stając się częścią pielęgnacyjnego niezbędnika rzeszy kobiet. Abyśmy jednak miały pełną satysfakcję z efektów, powinnyśmy nauczyć się kilku ćwiczeń mięśni jarzmowych, czyli policzka właśnie, i regularnie je wykonywać przez trzy minuty dziennie. Wzmocnione mięśnie wypełniają ubytki najskuteczniej.

Ćwiczymy policzki

 1. Umieść palce na linii od kącików ust w dół (marionetki), tutaj skóra nie powinna się marszczyć;
 2. nawiń wargi do środka na zęby tak, aby je schować i uśmiechaj się kącikami ust do góry;
 3. poczujesz, jak napinają się policzki:)
 4. następnie masuj językiem wnętrze jamy ustnej jak największymi okrążeniami w obie strony, po pięć razy. Zaskakująco intensywne, prawda?

Zmarszczki wokół oczu

Prawdziwy uśmiech to taki, przy którym mrużymy oczy. Tak to już jest. Próby unieruchomienia mięśni okrężnych poprzez zastrzyki powodują bardzo często powstanie zastojów limfatycznych pod oczami, czyli wracamy do problemu worków. Dlatego im bliżej natury będą nasze odmładzające działania, tym bezpieczniejsze możemy się czuć.

Oprócz ćwiczeń i masażu istnieje natomiast pielęgnacja, która pozwala doskonale uzupełnić ich efekty i odmłodzić skórę wokół oczu. W tym celu Yogattractive wprowadziła do swojej kosmetycznej linii dwa rodzaje rewolucyjnych peptydów. Wyżej już wspomniany Adifill powoduje adipogenezę, czyli namnażanie się podskórnej tkanki tłuszczowej wypełniającej nie tylko dolinki łez, ale i drobne bruzdki wokół oczu. Drugi rodzaj roślinnych peptydów imituje działanie botoksu, działając rozkurczowo na drobne zmarszczki, lecz nie osłabiając mięśni okrężnych oka tak cennych dla jego drenażu. Efekty są spektakularne, a cieszyć się może nimi nawet najwrażliwsza cera.

Czas płynie

Okolica oczu jest delikatna, czas ją musi zmieniać. Wiem po sobie, wiem i od Was, że ćwiczenia i masaże Yogattractive sprawiają, że Wasze twarze są świeższe i macie satysfakcję z patrzenia w lustro. Z drugiej strony, magicznej pigułki na upływ czasu nie ma, pamiętajmy więc, jak piękne oczy miewają ludzie starsi, jeśli widać w nich piękną duszę.

Olga Szemley-Goudineau
Twórczyni Yogattractive (yogattractive.com), autorskiej metody anti-agingu jogi twarzy. Przez 12 lat prowadziła badania nad kobiecymi rytuałami pielęgnacyjnymi na pięciu kontynentach. Autorka książki „Rytuały Piękna. Joga twarzy metodą Yogattractive” wyd. Virgo.