MASKNE – nowy problem skóry

54
fot. Pexels

Odkąd pojawił się wirus SARS-CoV-2 (Covid-19) zaczęliśmy nosić na twarzy maseczki ochronne. Wiele z nas nosi je przez wiele godzin dziennie. Co w tym czasie dzieje się z naszą skórą, jakie są zagrożenia i jak sobie z nimi radzić?

Czym jest Maskne?

Maskne wywodzi się z dwóch słów angielskich – mask, czyli maseczka oraz acne, czyli trądzik. Termin ten określa problemy skórne, które pojawiają się właśnie w efekcie częstego zasłaniania twarzy maseczką ochronną. Jest to zjawisko stosunkowo nowe, w dobie pandemii koronawirusa trądzik wywołany noszeniem maseczki ochronnej to problem powszechny, z którym zmaga się coraz więcej osób niezależnie od wieku. Zmiany skórne pojawiają się w miejscach, gdzie zakładamy maseczkę, czyli okolice ust, nosa, policzków, brody oraz linia żuchwy. Zmiany bywają bardzo uciążliwe, oraz trudne do wyleczenia, dlatego nie należy ich lekceważyć.

Przyczyna powstania maskne

Maskne powstaje, gdy na twarzy nosimy maseczkę ochronną, która ciasno przylega do naszej twarzy, często przez kilka godzin dziennie. Przyczyną problemu maskne jest okluzja. Podczas noszenia maseczki tworzy się na skórze specyficzny mikroklimat. Podczas oddychania zostaje zwiększona wilgotność powietrza, oraz podwyższa się temperatura pod maseczką. Są to idealne warunki do mnożenia się drobnoustrojów. Oprócz tego maseczka ociera się o naszą skórę, twarzy dodatkowo sprzyjając wnikaniu bakterii do naszej skóry. Negatywne efekty noszenia maseczki wzmocnione są przez brak odpowiedniej higieny. Już po 15 minutach tworzy się środowisko doskonałe do rozwoju bakterii oraz drobnoustrojów. Wynika to przede wszystkim z wysokiej temperatury panującej pod maseczką, utrudnionego dostępu powietrza oraz dużej wilgotności. Wszystkie te czynniki mają bardzo niekorzystny wpływ na stan naszej skóry i mogą stać się punktem zapalnym do powstania maskne. Ponadto długotrwałe noszenie maseczki utrudnia oddychanie skóry. W efekcie dochodzi do zatkania porów oraz powstania zaskórników otwartych oraz zamkniętych. Należy jednak pamiętać, ze nie każdy pojawiający się teraz na naszej twarzy wyprysk to maskne.

Jak wygląda maskne?

Przypomina zwykły trądzik, na skórze pojawiają się różnego rodzaju wypryski, grudki, krostki, podrażnienia, zaognienia, wągry oraz stany zapalne. Ponieważ noszenie maseczki może nie tylko wywołać, ale również nasilić istniejące już zmiany. Dlatego należy pamiętać, że maskne to obszar zmian idealnie pokrywający się z obszarem zakrywanym przez maseczkę ochronną (czyli broda, nos, linia żuchwy, policzki, okolice ust).

Jak zapobiegać powstawaniu maskne?

Zapobieganie to pierwszy krok do sukcesu, należy pamiętać, że najważniejsza jest odpowiednia oraz regularna higiena.

 • Maseczka ochronna jednorazowa – nosimy na twarzy przez maksymalnie 30 minut. Po tym czasie jej wewnętrzna część staje się wilgotna oraz może spowodować rozwój bakterii. Maseczkę należy wymienić na nową, w miarę możliwości warto skórę „przewietrzyć” przed nałożeniem nowej maseczki.
 • Maseczka ochronna wielorazowego użytku – (bawełniana lub lniana) po każdym użyciu wyprać w temperaturze minimum 60°C, lub wygotować a następnie wyprasować. Do prania należy używać delikatnych, hipoalergicznych detergentów oraz unikać produktów zmiękczających, które mogą dodatkowo podrażniać skórę.
 • Jeśli kupujesz maseczkę z tkaniny, wybieraj te uszyte z przyjemnego i naturalnego materiału, najlepiej ze 100% bawełny. Maseczka powinna idealnie pasować, nie uciskać twarzy, nie trzeć oraz nie podrażniać skóry. Przed pierwszym zastosowaniem maskę należy wyprać i wyprasować.
 • Noś maseczkę ochronną jedynie wtedy, kiedy to niezbędne. Przebywając na świeżym powietrzu, kiedy nie masz kontaktu z innymi ludźmi, odchyl ją, by pozwolić skórze oddychać.
 • Maseczki ze sztucznych materiałów lub zawierające silne barwniki mogą przyczynić się nie tylko do powstawania trądziku, ale również alergii skórnych.

Pielęgnacja domowa

Przygotowanie skóry przed nałożeniem maseczki ochronnej:

 • Myj skórę letnią wodą oraz specjalną delikatną pianką lub żelem do skóry trądzikowej. Zastosuj tonik.
 • Nanieś krem nawilżający, który stworzy cienką warstwę ochronną między skórą a maską, zapobiegając mechanicznym otarciom.
 • Unikaj gęstych, odżywczych kremów oraz produktów nadmiernie natłuszczających.
 • Krem na twarz aplikuj przynajmniej 15 minut przed nałożeniem maski, aby jego pozostałości nie wcierały się w materiał.

Pielęgnacja codzienna

 • Oczyść twarz natychmiast po powrocie do domu.
 • Przynajmniej raz w tygodniu stosuj na twarz maskę łagodzącą, która odświeży i zregeneruje skórę.
 • Przynajmniej raz w tygodniu stosuj na twarz peeling enzymatyczny.

Cera dotknięta problemem maskne potrzebuje także odpowiedniego nawilżenia i regeneracji. Krem powinien posiadać lekką konsystencję, aby nie obciążał skóry. Krem warto aplikować na dobrze oczyszczoną skórę, minimum raz dziennie.

Ciężkie kosmetyki kolorowe mogą zapchać pory skóry oraz doprowadzić do powstania stanów zapalnych w miejscach dodatkowo przykrytych maseczką. Jeżeli możemy, dobrze byłoby na jakiś czas całkowicie zrezygnować z ciężkich kolorowych kosmetyków. Podkład możemy zastąpić kremem BB, który wyrówna delikatnie koloryt oraz stworzy dodatkową warstwę ochronną i nie obciąży skóry.

Noc to czas regeneracji naszej skóry, aby wspomóc jej odbudowę oraz złagodzić podrażnienia powstałe w ciągu dnia, wybierz krem o działaniu regenerującym o lekkiej, żelowej konsystencji. Dodatkowo możesz wspomóc twoją skórę włączając do pielęgnacji serum nawilżające, które stosujemy przed nałożeniem lekkiego kremu nawilżającego.

Jaki możemy zaproponować zabieg w gabinecie kosmetycznym, który wyeliminuje tworzenie się zmian zapalnych oraz zaskórników, mimo, że klientka nadal będzie nosiła maseczkę?

W przypadku cery z trądzikiem maseczkowym bardzo często stosowany jest peeling z kwasem salicylowym o silnym działaniu przeciwzapalnym i antybakteryjnym. Kwas salicylowy odblokowuje pory oraz pomaga oczyścić cerę trądzikową i przyspiesza gojenie. Jego zadaniem jest regulacja komórek naskórka poprzez złuszczanie połączeń międzykomórkowych oraz usuwanie warstwy komórek rogowych znajdujących się na jej powierzchni. Kwas salicylowy redukuje stany zapalne oraz podrażnienia skóry, ponadto wykazuje właściwości antyseptyczne i bakteriobójcze.

Peeling z kwasu migdałowego polecany jest w szczególności cerom mieszanym. Wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne oraz, jako jedyny z kwasów AHA, działa w ujściach gruczołów łojowych. Doskonale radzi sobie ze stanami zapalnymi na twarzy, ma działanie lekko złuszczające.

Dla osób o cerze płytko unaczynionej dobrym rozwiązaniem jest peeling z kwasem azelainowym, złagodzi uporczywe objawy maskne. Kwas azelainowy wykazuje działanie keratolityczne, hamuje również rozwój bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Reguluje pracę gruczołów łojowych i odblokowuje ich ujścia. Znacznie zmniejsza niedoskonałości na cerze, takie jak wypryski, rozszerzone pory, zaskórniki.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że najlepsze rezultaty otrzymamy wykonując całą serię zabiegów, odpowiednio dobraną do potrzeb skóry przez kosmetologa.

Dodatkowo można wzmocnić terapię peelingiem kawitacyjnym, który za pomocą ultradźwięków bezpiecznie usuwa zanieczyszczenia, martwe komórki, wszelkie zalegające zrogowaciałości naskórka, nadmiar zaskórników, sebum, toksyn oraz bakterii. Dzięki zastosowaniu dodatkowego zjawiska kawitacji, zabieg dociera również do głębszych warstw naskórka. Peeling kawitacyjny często łączymy z peelingami chemicznymi.

Jeżeli pomimo regularnych wizyt w gabinecie kosmetycznym, noszenie maseczki przyczyniło się do nasilenia objawów maskne należy udać się do dermatologa.

Maskne to nowa odmiana starego problemu, więc pomogą wszelkie sprawdzone sposoby na trądzik. Kluczowy jest dobór odpowiedniej i regularnej pielęgnacji domowej. Kosmetyki, bez których nie uda nam się obejść to na pewno żel/pianka do mycia twarzy, tonik, peeling enzymatyczny oraz krem nawilżający. Warto dbać o to, aby znalazły się w nich składniki pochodzenia naturalnego. Należy również troszczyć się o stan maseczek, które nosimy. Trzeba regularnie je prać i zmieniać, aby nie stały się źródłem stanu zapalnego skóry.

Beata Werys
Technik Usług Kosmetycznych, absolwentka Policealnej Szkoły Kosmetycznej w Gdyni, specjalista odnowy biologicznej, ekspert terapii łączonych, autorka artykułów w czasopismach branży kosmetycznej. Wlascicielka gabinetu kosmetycznego w Newport w Walii.