Bakuchiol czy retinol – co działa efektywniej?

86
fot. Pexels

Coraz częściej w gabinetach kosmetycznych stawia się na pielęgnację eko opartą na naturalnych roślinnych składnikach aktywnych. Czy jednak zawsze daje się nią zastąpić sprawdzone składniki syntetyczne? Odpowiedzią może być odkryty nie tak dawno bakuchiol, który jest znakomitą alternatywą dla retinolu.

Bakuchiol (bakuchi, babci), który pozyskiwany jest z rośliny o nazwie Psoralea Corylifolia, to substancja od dawna stosowana w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej i indyjskiej Ajurwedzie. Składnik ten od pokoleń wykorzystywany jest jako środek przywracający skórze jej naturalny blask. Bakuchi hamuje proliferację keratynocytów oraz pobudza repigmentację skóry. Nasiona babci mają również działanie rewitalizujące skórę, włosy i paznokcie.

Substancja ta, zwana również roślinnym retinolem, zyskała popularność kilkanaście lat temu w momencie gdy badania dowiodły, że działa podobnie do retinolu, nie powodując przy tym podrażnień i reakcji alergicznych, tak typowych dla retinolu. W badaniach wykazano, że bakuchiol pobudza syntezę kolagenu i elastyny, co znacząco poprawia jędrność, elastyczność i spoistość skóry. Dodatkowo zwalcza wolne rodniki przyspieszające starzenie się skóry. Wykazuje również działanie normalizujące gruczoły łojowe (zapobiega powstawaniu zaskórników oraz nieestetycznemu świeceniu się skóry), działa keratolitycznie oraz hamuje wzrost bakterii odpowiedzialnych za powstawanie trądziku. Babci wpływa też na zmniejszenie aktywności melanocytów i produkcji melaniny, co powoduje działanie depigmentacyjne. Najnowsze badania przedkliniczne pokazują, że babci zmniejsza ryzyko pojawienia się nowotworu skóry przez to, że wykazuje silne działanie antyoksydacyjne. Wolne rodniki w dużym stężeniu mogą uszkadzać składniki komórki, łącznie z DNA, białkami i błoną komórkową. Uszkodzenie komórki może natomiast przyczyniać się do rozwoju nowotworu i innych schorzeń. Bakuchiol nie ma też właściwości fotouczulających, więc można go stosować cały rok, ponadto badania wskazują, że bakuchiol łagodzi skutki promieniowania UV. Jest również bezpieczny dla kobiet w ciąży i w okresie karmienia bowiem nie wykazuje w żaden sposób negatywnego działania na ciążę oraz laktację.

Retinol, czyli pochodna witaminy A, od wielu lat jest wykorzystywany w kosmetyce przeciwzmarszczkowej oraz przeciwtrądzikowej. Retinol stymuluje skórę do produkcji nowych komórek – działając powierzchownie przyspiesza regenerację naskórka, przy dłuższym stosowaniu i wyższych stężeniach stymuluje fibroblasty do syntezy kolagenu i elastyny, zwiększając jędrność i sprężystość skóry. Retinol, podobnie jak bakuchiol, zmniejsza rozmiary melanocytów i produkcję barwnika melaniny przez co poprawia koloryt skóry i niweluje zmiany pigmentacyjne. Retinol wykazuje także działanie przeciwtrądzikowe, zmniejsza powstawanie zaskórników, stanów zapalnych, zmniejsza aktywność gruczołów łojowych, zmniejszając nadprodukcję sebum. Mimo początkowego uczucia przesuszenia i podrażnienia, w działaniu długofalowym, poprawia nawilżenie poprzez stymulację produkcji kwasu hialuronowego.

Działanie retinolu dla większości osób jest bezpieczne, sam retinol jest dobrze tolerowany przez większość skór. Przy pierwszym kontakcie może powodować podrażnienia i intensywne złuszczanie naskórka. Podrażnienie, wrażliwość i złuszczanie może utrzymywać się przez kilka dni. Gdy skóra się zahartuje i przyzwyczai do retinolu, odzyskuje blask, drobne zmarszczki ulegają spłyceniu, skóra staje się bardziej jędrna i spoista, zmiany zapalne ulegają wygojeniu a przebarwienia są mniej widoczne. (…………………………………………………………………………………….
…………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………..………..)
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Anna Kacperska-Dolata
Kosmetyczka, chemik kosmetyczny i promotor zdrowia. Finalistka konkursu Kosmetyczka Roku Bielenda. Prowadzi Gabinet Kosmetyki Estetycznej Piękno i Zdrowie w Płotach. Wykładowca i instruktor zdrowia.