Witamina D – słoneczna suplementacja na piękne włosy

25
fot. Pexels

Nie ma lepszego źródła witaminy D niż słońce. Jest ona niezbędnym elementem prawidłowej homeostazy naszego organizmu. Zawdzięczamy jej piękną kondycję skóry i włosów.

Witamina D syntetyzowana w skórze wywiera korzystny wpływ na jej wygląd. Oddziałuje także na przydatki skóry, czyli włosy i paznokcie. Reguluje cykl odnowy biologicznej naskórka, reguluje procesy jego złuszczania, zwiększa odporność na działanie czynników zewnętrznych oraz wspomaga jej regenerację. Spowalnia również procesy starzenia, a jej dostarczenie powinno być codziennym rytuałem w trosce o piękno.

Witaminę D można pozyskać zarówno za pomocą diety jak i skórnej syntezy. Pod wpływem promieniowania słonecznego nasz organizm sam syntetyzuje tą witaminę w skórze. Duże znaczenie ma też dostarczenie jej do organizmu wraz z dietą. Produkty w których znajdziemy witaminę D to np.: ryby, mleko, jaja, sery żółty, wątroby czy oleje roślinne. Mimo łatwej możliwości jej pozyskania i tak większość osób cierpi na jej niedobór. Jej braki wiążą się z negatywnym wpływem na zdrowie oraz odbijają niekorzystnie na wyglądzie. Szereg objawów, takich jak wypadanie włosów, może wystąpić, gdy w organizmie brakuje zalecanej ilości witaminy D. Niedobór witaminy D związany jest z wieloma rodzajami łysienia oraz zaburzeniem wielu szlaków biochemicznych w gospodarce naszego organizmu.

Wszechstronny wpływ witaminy D na skórę wynika z obecności w skórze licznych receptorów dla witaminy D (VDR). Receptory te obecne są również w mieszkach włosowych, zatem witamina D wpływa również korzystnie na kondycję włosów. Receptory to miejsce gdzie witamina D zostanie związana i będzie mogła pełnić funkcje dla włosa. Obecność tych receptorów dla witaminy D jest niezbędna do prawidłowego przebiegu wzrostu cyklu włosa. Wspomaga pracę gruczołów łojowych skór głowy oraz cykl wzrostu włosa, ogranicza stany zapalne mieszków włosowych a także minimalizuje nadmierne rogowacenie skóry. Brak ekspresji receptorów, może spowodować zmniejszenie różnicowania komórek naskórka i zahamowaniem rozwoju mieszka włosowego. Dlatego też jej niedobór może skutkować nadmiernym wypadaniem włosów. Prawidłowy poziom witaminy D wspomaga utrzymanie okresu remisji w łuszczycy czy łysieniu plackowatym. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D może wystąpić u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz osób cierpiących na alergię i choroby autoimmunologiczne. Zwiększone zapotrzebowanie na witaminę D wykazują kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby cierpiące na alergie i choroby autoimmunologiczne. Witamina D pełni wiele ważnych funkcji w organizmie, musi być jednak dostarczana w odpowiednich dawkach. Cennym uzupełnieniem jej niedoborów mogą być różnego rodzaju suplementy.

Dawkowanie jednak należy skonsultować ze specjalistą ponieważ jej nadmiar może zaszkodzić. Jest ona skutecznym sposobem na uzupełnienie wielu terapii dermatologicznych i trychologicznych, dlatego szczególnie w okresie letnim powinniśmy zadbać o jej dostarczenie przebywając około 20 minut dziennie na słońcu. Przebywanie na słońcu osób z niedoborem witaminy D nie zwalnia z zastosowania zarówno do ciała, skóry głowy i włosów preparatów z filtrami fotoprotekcyjnymi.

mgr Anna Mackojć
Trycholog. Biotechnolog. Adiunct w World Trichology Society USA. Założyciel Instytutu Trychologii. Wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.