Jak czytać składy preparatów do włosów?

26
fot. Pexels

Jeśli oczekujemy konkretnych składników aktywnych w preparatach powinny one znaleźć się na pierwszych kilku pozycjach, aby ich intensywność była jak najlepsza.

Kompozycja składników aktywnych powinna być odpowiednio dobrana głównie do skóry głowy. Warto zatem wnikliwie przestudiować etykiety i wybrać te, które wzbogacone są o przebadane i naukowo potwierdzone swoją skuteczność składniki aktywne. Ich lista jest bardzo długa i wraz z rozwojem trychologii zwiększa się coraz bardziej.

Na wypadanie włosów skarży się najwięcej osób odwiedzających gabinety trychologiczne. Aby terapia była skuteczna ważne jest przede wszystkim odnalezienie przyczyny wypadania włosów, a dopiero później stymulacja ich porostu. Przy wyborze preparatów ważne jest, aby zweryfikować czy w składzie znajdują się substancje, które są naturalnym stymulatorem porostu włosa i występują w naszym organizmie.

Włos zbudowany jest z białka – keratyny, która zbudowana jest z aminokwasów. Do grona aminokwasów budulcowych łodygi włosa wchodzi m.in. arginina, cytrulina i ornityna. Muszą one ze sobą współpracować, a brak któregokolwiek powoduje zatrzymanie syntezy białkowej i tym samym zatrzymanie przyrostu włosa. Jednym słowem aby włosy zdrowo rosły potrzebny jest wspólny udział tych trzech aminokwasów. Działają one efektywnie tylko wtedy, gdy występują w preparacie razem.

Działanie argininy, cytruliny i ornityny potęguje kolejny element budulcowy włosa jakim jest cynk. Spaja aminokwasy oraz wpływa na tempo porostu włosa oraz jakość podziałów komórek macierzy włosa poprzez aktywowanie enzymów kontrolujących jakość produkcji białek włosa. Ważne jest również, aby preparaty zawierały witaminy z grupy B, a przynajmniej te najważniejsze czyli B6 i B7.

Pirydoksyna (B6) jest biokatalizatorem przemian glikogenowych, który przyspiesza procesy dostarczania substratów budulcowych do tworzenia łodygi włosa. Dodatkowo bierze też udział w syntezie hemoglobiny, co wpływa na wzrost natleniania włosa. Natomiast biotyna (B7) jest koenzymem niezbędnym do kumulacji siarki w macierzy włosa. Jej niedobory skutkują rozerwaniem mostków disiarczkowych w aminokwasach, co przekłada się na łamliwość włókna włosowego lub w skrajnych przypadkach brak wzrostu włosa.

(……………………………………………………………………………………………………)
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

mgr Anna Mackojć
Trycholog. Biotechnolog. Adiunct w World Trichology Society USA. Założyciel Instytutu Trychologii. Wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.