Trychologia w salonie kosmetologicznym

76

Gęste, lśniące i długie kojarzą się z młodością, zdrowiem i witalnością. Ich brak lub mniejsza ilość – ze słabym zdrowiem, starością, chorobami. Włos to najwrażliwszy miniorgan i jedna z najbardziej aktywnych metabolicznie tkanek organizmu. Warto dbać nie tylko o ich ładny wygląd.

CO TO JEST TRYCHOLOGIA

Coraz częściej zwracamy uwagę na to co jemy, jak jemy, co nas otacza i jaki ma wpływ na nasze zdrowie, czytamy etykiety zarówno preparatów spożywczych jak i kosmetycznych. I bardzo dobrze! Pojęcie szeroko rozumianej prewencji, a więc życie zgodnie z zasadą lepiej zapobiegać, niż leczyć jest dla naszej cywilizacji niezbędne aby zachować możliwie jak najdłużej sprawność fizyczną, psychiczną i dobry wygląd – ogólny dobrostan.

W całym tym współczesnym zamieszaniu jest jeszcze silniejsze niż kiedykolwiek dążenie do zachowania nienagannego, młodego wyglądu, czego atrybutem są niewątpliwie włosy. Są ważnym elementem kształtowania wizerunku, a każda zmiana ich liczby oraz struktury jest powodem do zakłopotania i szukania pomocy. Gęste, lśniące i długie kojarzą się z młodością, zdrowiem i witalnością. Ich brak lub mniejsza ilość – ze słabym zdrowiem, starością, chorobami. Niestety powyższy akapit, czyli słodko – gorzka cena rozwoju ma niebagatelny wpływ na ilość, jakość włosów oraz specyficzną skórę głowy. Włos to najwrażliwszy miniorgan i jedna z najbardziej aktywnych metabolicznie tkanek organizmu, często odzwierciedla pierwsze oznaki zaburzeń wewnętrznych. W ogólnej ocenie stanu zdrowia włosy i skóra głowy są tak samo ważne jak inne części ciała. Wraz ze specyficzną skórą głowy tworzą zgrany duet informacyjno – alarmujący.

Od dłuższego czasu dramatycznie przybywa osób borykających się z problemami skórnymi jak różnego rodzaju łupież, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, łojotok, podrażniona, wrażliwa skóra głowy, świąd czy różnego rodzaju łysieniami. Pozytywny natomiast jest fakt, że istnieje wąska dziedzina, która zajmuje się, jedynie na pozór, banalnie wyglądającym włosem, a co lepsze nieustannie się rozwija, przynosząc nowe rozwiązania i choć jest jeszcze wiele do odkrycia już jest w stanie pomagać tysiącom potrzebujących. Jest brakującym dotychczas ogniwem w kontekście urody, dzięki czemu możemy bezpowrotnie usuwać „włosowe” kompleksy, tym samym wpływać na lepszą jakość życia.

Mowa o trychologii, dziedzinie coraz bardziej znanej i propagowanej w całej branży beauty. To nauka o włosach (trikhos z greckiego oznacza włos), która mieści się na pograniczu nauk medycznych i estetycznych. Zajmuje się diagnozowaniem, leczeniem chorób owłosionej skóry głowy i włosów oraz szeroko rozumianą pielęgnacją, której celem jest poprawa jakości skóry głowy, włosów. Z całą pewnością trychologia jest nauką interdyscyplinarną, która łączy w sobie wiele różnych nauk. Do postawienia trafnej diagnozy, wdrożenia właściwej kuracji i skutecznego usunięcia problemu niezbędna jest znajomość m.in. dermatologii, endokrynologii, dietetyki, patofizjologii, psychologii oraz kosmetologii. Bardzo ważne jest ustalenie chorób współtowarzyszących, przyjmowanych leków, wszelkich zaburzeń czy niedoborów towarzyszących, ogólnej kondycji psycho – fizycznej. Poza leczniczym charakterem trychologia stoi na straży zdrowej skóry głowy i włosów, wdrażając i promując prewencję prozdrowotną oraz przeciwstarzeniową. W związku z powyższym trychologia świetnie sprawdza się w gabinecie kosmetologicznym, prowadzona przez wykwalifikowanych kosmetologów, którzy w toku pięcioletnich studiów, zazwyczaj na akademiach medycznych, uzyskują obszerną wiedzę przede wszystkim z zakresu nauk biologicznych, biochemicznych, medycznych i farmaceutycznych ze szczególnym uwzględnieniem budowy i funkcji, komórek, tkanek, narządów, a głównie fizjologii i patofizjologii skóry, co w połączeniu z poczuciem estetyki, empatii i współpracy z odpowiednimi specjalistami jest gwarancją sukcesu.

Trychologię można podzielić na trychologię medyczną, kosmetologiczną oraz fryzjerską, ponieważ na każdym szczeblu istnieje potrzeba kontroli, właściwej opieki, prewencji i działania, a natychmiastowa interwencja jest kluczowa dla wszystkich trychologicznych problemów. Gwarantuje ona uzyskanie szybkiego efektu terapii, zahamowanie i praktycznie całkowite cofnięcie zmian, bez konieczności stosowania farmakologii. Takie podejście, możliwość otaczania się specjalistami dysponującymi wiedzą i narzędziami dostosowanymi do współczesnych potrzeb w swojej dziedzinie pozwolą na kompleksowe działanie, oszczędność czasu, pieniędzy, uniknięcie wszędobylskiego stresu, a przyniesie radość, spokój dla wielu klientów odwiedzających gabinety urody. Dzięki włączeniu tego obszaru do badań w ocenie ogólnej, wiele schorzeń może być wykrytych i leczonych znacznie wcześniej. Nauka, jaką jest trychologia, posiada duże znaczenie, które mocno wzrasta w miejscach ceniących ochronę zdrowia i urody.

PROBLEMY TRYCHOLOGICZNE

Najczęściej spotykane problemy w gabinecie trychologicznym to różnego rodzaju łysienia, jak plackowate, androgenowe czy najczęściej spotykane łysienie telogenowe. Problemy skórne t.j. łupież, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, sucha, podrażniona skóra czy łojotok kończąc na nieprawidłowościach łodygi włosa. Każde z powyższych niekorzystnie wpływa na ogólne samopoczucie osoby dotkniętej problemem, co dodatkowo potęguje fakt nieskuteczności wielu stosowanych kosmetyków z niższej i wyższej półki. Finalnie pogłębia się frustracja z braku satysfakcjonujących efektów i wygenerowanych kosztów. Nie eksperymentowanie na sobie, a w pierwszej kolejności udanie się do specjalisty jest gwarancją uniknięcia niepotrzebnych zmartwień i szybkiego uporania się z problemem. Każdy klient gabinetu kosmetologicznego z wprowadzoną trychologią, będzie mieć możliwość kompleksowego i szybkiego działania bez konieczności długotrwałego poszukiwania rozwiązań, czasem niestety bez gwarancji sukcesu, a wręcz ze szkodą. Ważne jest by stały klient np. podczas wykonywania swoich zabiegów kosmetologicznych uzyskał informację o trychologii, a podczas zaistnienia problemu u siebie lub wśród bliskich na pewno będzie wiedział do kogo ma zwrócić się o pomoc.

USŁUGI W GABINECIE/KURACJE

Podstawową i kluczową usługą w gabinecie trychologicznym jest badanie trychologiczne w skład którego wchodzi wywiad medyczny, trichoskopia, jeśli są wskazania – trichogram, postawienie diagnozy i dobór odpowiedniej kuracji.

Wywiad to pierwszy, najdłuższy i bardzo istotny element badania. W związku z utajonym przebiegiem wielu schorzeń trycholog powinien szczególnie uważnie przeanalizować ostatnie 6 miesięcy od pojawienia się problemu, mieć wiedzę na temat przebytych w ostatnim czasie, czy istniejących, chorób przewlekłych, występujących alergii, przyjmowanych leków, stylu życia i diety, jak również sposobu pielęgnacji skóry, stosowanych preparaty. Należy ocenić ogólny stan zdrowia pacjenta na daną chwilę, przeanalizować badania morfologiczne itd., następnie w połączeniu z oceną stanu skóry głowy i ujść mieszków włosowych podczas trichoskopii stawiana jest diagnoza i przedstawiane wszelkie możliwości usunięcia problemu, dostosowane do oczekiwań i możliwości klienta.

Domowa kuracja trychologiczna to niezbędnik. Jeśli mówimy o skutecznym, mądrym i szybkim działaniu konieczne jest zalecenie klientowi sprawdzonych preparatów trychologicznych do stosowania w domu, wykazujących dużą aktywność biologiczną, ze względu na wysokie stężenia substancji aktywnych. Dzięki temu nierzadko nawet po jednorazowym zastosowaniu widać efekt np. likwidacji łuski czy zahamowania wypadania włosów nawet po 2-3 tygodniach. I po tym właśnie jesteśmy w stanie rozpoznać dobre preparaty. Oczywiście każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Co jest pewne to czy w przypadku problemów skórnych jak łupież, łojotok, a zwłaszcza łysienie, skóra głowy oraz mieszki włosowe potrzebują praktycznie codziennego działania, właściwie skoncentrowanej stymulacji, odżywienia.

Do zintensyfikowania kuracji domowej w gabinecie kosmetologicznym jest do dyspozycji szereg zabiegów trychologicznych bez przerywania ciągłości naskórka jak np. z wykorzystaniem działania infuzji tlenowej, ultradźwięków, różnego rodzaju światła, czy z przerwaniem ciągłości naskórka, czyli osocze bogatopłytkowe, mezoterapia, karboksyterapia do wykonywania w serii zabiegowej w odstępach zazwyczaj co 2 tygodnie.

JAK WDROŻYĆ TRYCHOLOGIĘ W GABINECIE W 1 DZIEŃ

Wdrożenie usługi jest niezwykle łatwe i niskobudżetowe, gdyż na start wystarczy skorzystać ze szkolenia stacjonarnego hairmedica.pl lub jeśli nie dysponujesz czasem – onlinowego dostępnego na platformie trichoexpert.com, następnie stworzenia miejsca do badań trychologicznych: biurko, laptop, kamera trychologiczna wraz z program do diagnoz, który jest pomocny, zwłaszcza na początku drogi trychologa, ponieważ pełni rolę automatycznego asystenta trychologa i podpowiada diagnozy na podstawie wykonanego wcześniej zdjęcia, np. trichoexpert.com. Kolejną kwestią jest wprowadzenie skutecznych preparatów trychologicznych, które będą szybko usuwać problemy klientów oraz generować zyski dla salonu wraz z dodaniem nowych zabiegów do menu.

Gabinet kosmetologiczny z wdrożoną usługą trychologiczną tworzy sensowną całość w ujęciu dbania o całokształt urody klienta, „od stóp do głów”, zamyka w sobie wszystko czego potrzebuje współczesny klient w dobie XXI wieku, będąc tym samym atrakcyjnym, nowoczesnym, wychodzącym klientom na przeciw, generując jednocześnie duże zyski dla salonu.

Obecnie Hair Medica posiada finansowane szkolenia stacjonarne oraz bezpłatne szkolenia online wraz z aplikacją Trichoexpert do automatycznej diagnozy i zabiegów trychologicznych.

KORZYŚCI Z WPROWADZENIA TRYCHOLOGII W GABINECIE

  • unowocześnienie gabinetu
  • kompleksowość usług
  • wyjście naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów
  • bycie na czasie poprzez wprowadzenie usług dostosowanych do obecnego zapotrzebowania i trendów
  • dodatkowe zyski dla salonu z nowych zabiegów trychologicznych i ze sprzedaży produktów
  • zadowolenie klientów
  • wzrost zaufania klientów
  • polecanie gabinetu „pocztą pantoflową”, czyli wzrost ilości nowych klientów
  • konkurencyjność na rynku