Włosy kontra szkodliwe czynniki zewnętrzne

16
fot. Pexels

Każdego dnia włosy narażone są na kontakt z czynnikami, które wywierają na nie niekorzystny wpływ. Jak chronić i pielęgnować włosy, aby zachować ich zdrowie, blask i witalność?

Wpływ twardej wody na stan włosów i skóry głowy
Pielęgnacja skóry głowy nie może obejść się bez jej prawidłowego mycia. O ile dużą wagę przywiązujemy do środków pielęgnacji to rzadko kiedy zwracamy uwagę na jakość wody. Kiedy nasze starania pielęgnacyjne idą na marne, warto przyjrzeć się czym myjemy głowę. Twarda woda może powodować kłopoty również z włosami. Twarda woda to problem pojawiający się w dużej liczbie domów. Jeżeli nie wiemy, czy dotyczy on również nas, możemy bardzo łatwo to sprawdzić. Wystarczy zobaczyć, czy w naszym czajniku znajduje się kamień. Jeśli tak, oznacza to, że myjemy głowę twardą wodą. W twardej wodzie znajduje się dużo wapnia, magnezu, węglowodanów i siarczanów – im ich więcej, tym woda staje się twardsza. Dlatego kiedy pielęgnacja włosów nie przynosi efektów, możemy bliżej przyjrzeć się temu zjawisku. Choć minerały na ogół kojarzą nam się z czymś dobrym i niezbędnym dla zdrowia, to w tym przypadku tak nie jest. Nasze łodygi włosa składają się z łusek, które na skutek twardej wody unoszą się, co powoduje, że są narażone bardziej na przesuszenie i częściej się łamią. Obecne w twardej wodzie minerały osadzają się pomiędzy odchylonymi łuskami, przez co włos staje sztywny i szorstki. Twarda woda utrudnia również rozpuszczane się preparatów myjących przez co stosujemy ich więcej, a to z kolei może powodować powstawanie niewidocznych osadów i wpływać na złą kondycję włosów. Pamiętajmy, że pozostałości na skórze głowy to pierwszy krok do łupieżu. Kiedy nie mamy wyboru i musimy pogodzić się z faktem, że w naszych rurach płynie twarda woda – warto zdecydować się na krótsze kąpiele. Dobrą ruchem może być zastosowanie środków, które pomagają w nawilżeniu, jak na przykład płukanki. Wybierając kosmetyki do pielęgnacji warto zwrócić uwagę na ich pH, najlepsze będą te z kwaśnym – ok. 5,5 oraz zawierające naturalne olejki. Warto również płukać włosy przefiltrowaną wodą i ziołowymi naparami, na przykład z lipy, rumianku czy kory dębowej. Można również stosować szampon oczyszczający.

Jak przygotować włosy na słoneczne dni?
Kiedy dochodzi do kontaktu włosów ze słońcem mogą otwierać się łuski tworzące naturalną barierę ochronną. Promienie UV przenikają wówczas do środka i niszczą włosy. Aby skutecznie chronić włosy latem, należy stosować preparaty z filtrem UV. Przy dużej ekspozycji na słońce, trzeba wybierać preparaty ochronne bez spłukiwania. Należy pamiętać, że skóra głowy także się opala, dlatego powinniśmy zabezpieczyć ją odpowiednim nakryciem, najlepiej wykonanym z bawełnianych materiałów, nie blokujących dostępu powietrza.

(………………………………………………………………………………………………………………)
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

mgr ANNA MACKOJĆ
Trycholog. Biotechnolog. Adiunct w World Trichology Society USA. Założyciel Instytutu Trychologii. Wykładowca akademicki Diagnostyki Trychologicznej w Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.