Spersonalizowane odżywianie w kompleksowej terapii trychologicznej

48
fot. Pexels

Od dawna wiadomo, że kondycja skóry, włosów i paznokci odzwierciedla stan zdrowia człowieka. Nie ma w tym nic dziwnego. Potwierdziły to tysiące badań naukowych. To, co widać na zewnątrz, odzwierciedla stan naszego organizmu wewnątrz. Tak samo jak zniszczone są skóra i włosy, zniszczone są narządy wewnętrzne, w tym szczególnie najcieńsze naczynia krwionośne.

Na ogólny stan zdrowia, w tym także na stan włosów wpływa wiele czynników związanych ze stylem życia: sposób odżywiania, poziom stresu, poziom aktywności fizycznej, czynniki środowiskowe, ale także czynniki genetyczne i przebyte choroby. To smutna wiadomość dla tych, którzy wierzą w leczenie słabych włosów „od zewnątrz”. Te metody pozwalają jedynie zamaskować problem, ale go nie usuną, ponieważ zdecydowana większość chorób skóry głowy i złego wyglądu włosów wymaga kompleksowego podejścia i synergicznego działania w celu wyleczenia całego organizmu.

Łysienie androgenowe, łysienie plackowate, łysienie bliznowaciejące i inne choroby skóry są zawsze związane z mniej lub bardziej natężonym przewlekłym stanem zapalnym. Obserwujemy nader często, że u osób cierpiących z powodu nadmiernie wypadających włosów występują także zaburzenia układu hormonalnego i układu sercowo naczyniowego, związane właśnie z utrzymującym się od dłuższego czasu stanem zapalnym.

Jego źródło u każdej osoby może mieć inne podłoże. Oznacza to, że pojawienie się tego lub innego typu łysienia u konkretnej osoby będzie zależało od obecności pewnych kombinacji czynników odpowiedzialnych za rozwój choroby. Nasilenie choroby może być większe, jeżeli czynniki związane ze stylem życia wystąpią u osoby, która posiada także odpowiednie predyspozycje genetyczne, które warunkują pojawienie się łysienia.

W obecności innych kombinacji tych samych genów choroba może nie postępować, co tłumaczy częsty brak objawów genetycznej choroby u krewnych pierwszego rzutu. Mamy więc także dobrą wiadomość: niekorzystna kombinacja genów nie musi przesądzać o wystąpieniu choroby. Dzięki rozwojowi nauki zwanej epigenetyką wiemy już bardzo wiele o tym co robić, by u osoby, która odziedziczyła niekorzystny układ genów uniknąć określonych problemów.

Skuteczne leczenie łysienia musi zaczynać się od leczenia przewlekłych stanów zapalnych, które stanowią prawdziwe źródło problemu. Tylko wtedy klientka zakładu kosmetycznego, zajmującego się problematyką wypadających włosów, może uzyskać zadowalające efekty zabiegów upiększających. To z kolei przekłada się na polecenia i kolejne zadowolone klientki.

Wieloczynnikowe, spersonalizowane leczenie trychologiczne

Kosmetologia dysponuje dziś wieloma różnymi technologiami dedykowanymi do leczenia problemów trychologicznych. Są to różnego rodzaju lasery, lampy, toniki, zabiegi mezoterapii, w tym także z osoczem bogato płytkowym i wiele innych. Wszystkie te metody działają jednak wyłącznie miejscowo. Nie likwidują więc przyczyny problemu, co powoduje, że efekty tych zabiegów są słabe, lub krótkotrwałe.

Jeżeli chcemy zaproponować skuteczny, wręcz spektakularny efekt terapeutyczny, który będzie utrzymywał się latami, musimy zmienić strategię leczenia trychologicznego. Konieczne jest podejście wieloczynnikowe, które poza oddziaływaniem miejscowym, na skórę głowy będzie zawierało działania nakierowane na usprawnienie procesów metabolicznych organizmu. Tylko takie postępowanie pozwoli zlikwidować przewlekły stan zapalny, który jest prawdziwym źródłem problemu.

Jednocześnie spowolnimy proces starzenia się, który związany jest ze zmniejszoną ilością komórek macierzystych (STEM CELL) i ich ograniczonym potencjałem, zaburzonym metabolizmem.

Ponieważ jednak każdy człowiek jest inny i jak już wskazaliśmy wyżej, podłoże problemu jest wieloczynnikowe i u każdej osoby inne czynniki leżą u podłoża stanów zapalnych, nie istnieje jedna, uniwersalna i skuteczna metoda leczenia. Z naszego doświadczenia wynika, że niezbędne jest poprzedzenie wieloczynnikowego postępowania terapeutycznego odpowiednimi badaniami diagnostycznymi. Tylko w taki sposób możemy spersonalizować leczenie, czyli dostosować je do sytuacji, w jakiej znajduje się ta jedna, jedyna, konkretna osoba, której chcemy pomóc.

Kluczem do sukcesu jest zatem ścisła współpraca trychologa ze specjalistami w zakresie diagnostyki laboratoryjnej (morfologia, biochemia, immunologia, genetyka) oraz specjalistami w zakresie medycyny żywienia i medycyny fizykalnej.

Specjalistyczna diagnostyka – podstawa personalizacji leczenia

1.      Trichoskopia – Każdy trycholog dysponuje dzisiaj urządzeniem do badań trichoskopowych, które pomagają ocenić stan skóry głowy. Nieocenioną pomocą jest tutaj Atlas Trichoskopii opracowany pod redakcją prof. Lidii Rudnickiej, który zawiera obszerny katalog problematyki związanej z dermoskopią w chorobach włosów i skóry owłosionej. Dzisiaj wiemy, że takie badanie już nie wystarczy. Pokazuje nam bowiem jedynie co się dzieje na owłosionej skórze głowy, ale nie odpowiada na pytanie dlaczego tak się dzieje.

2.      Badania laboratoryjne krwi – Także badanie morfologiczne i biochemiczne krwi dają bardzo wiele niezwykle cennych informacji o ogólnym stanie zdrowia pacjenta, ale często nie wykażą nawet, że w organizmie toczy się łagodny, ale przewlekły stan zapalny.

  1. Badanie poziomu odżywienia komórkowego jest kolejnym niezwykle istotnym badaniem, które pozwala ustalić, jaka jest kondycja poszczególnych komórek organizmu pacjenta.
  2. Badanie zawartości metali i minerałów w próbce włosów pobranej od pacjenta dostarcza nieocenionych informacji o zaburzeniach metabolicznych, które przekładają się na stan nie tylko włosów, ale także wszystkich narządów człowieka

5.      Badanie cytotoksyczności składników pożywienia jest kluczowym badaniem niezbędnym do opracowania spersonalizowanych zaleceń żywieniowych, dopasowanych indywidualnie do każdego pacjenta.

6.      Badanie genetyczne i wykonana na ich podstawie analiza dostarczy informacji, jaki wpływ na problem wypadających włosów wywierać może garnitur genetyczny odziedziczony po przodkach. Na podstawie tych informacji można bardzo precyzyjnie opracować schemat suplementacji wspomagającej spersonalizowane odżywianie.
(……………………………………………………………………………………)

Artykuł ukazał się w wydaniu 2/2022 art of Beauty.
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Julia TrawińskaJulia Trawińska
Prezes Fundacji Medycyny Stylu Życia. Zarządza Centrum Diagnostyki Genetycznej i Immunologicznej Genelab i Centrum Medyczne VIMED w Warszawie. Specjalizuje się w diagnostyce nutriimmunologicznej i nutrigenetycznej. Ekspert w zakresie personalizacji odżywiania i żywieniowego wspomagania leczenia chorób przewlekłych. Magister prawa i żywienia klinicznego, specjalista w zakresie psychodietetyki SWPS w Warszawie. Absolwent Uniwersytetu Unicusano we Włoszech ze specjalizacją w zakresie Żywienia Klinicznego.