#benatural – holistyczne podejście w kosmetologii

106
fot. Pexels

Przede wszystkim, co to właściwie oznacza?

Holistyczne podejście w kosmetologii zakłada, że człowiek jest całością, a nie tylko zbiorem poszczególnych elementów czy problemów kosmetycznych.  Jest to całościowe podejście do pielęgnacji skóry, które opiera się na zrozumieniu związku między ciałem, umysłem i duchem. Wierzymy, że piękno i zdrowie skóry są wynikiem harmonii między tymi trzema elementami, że kondycja skóry jest związana z kondycją całego organizmu. A w diagnozowaniu naszych klientów uwzględniamy cały organizm i styl życia pacjenta, a nie tylko jego skórę.

Pielęgnacja skóry jest tylko jednym z elementów holistycznego podejścia do kosmetologii. Zakłada, że piękno zaczyna się od wewnętrznej równowagi, a to z kolei zależy od naszych nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej, sposobu myślenia i podejścia do życia. Właśnie dlatego, nasze podejście do pielęgnacji skóry jest takie szerokie i obejmuje takie elementy jak dieta, styl życia, ćwiczenia fizyczne oraz aspekty emocjonalne.

Długotrwałe korzyści

Podejście to pozwala nam uzyskać najlepsze efekty w pielęgnacji skóry a stosowane zabiegi i kosmetyki nie tylko poprawiają kondycję skóry, ale także wpływają na nasze samopoczucie, poziom stresu i ogólną równowagę organizmu. Dlatego też, naszym celem powinno być zapewnienie naszym klientom długotrwałych korzyści z naszych zabiegów oraz zadowolenia z uzyskanych efektów.

Długotrwałe i pozytywne efekty w pielęgnacji skóry osiągamy dzięki uwzględnieniu całej osoby, a nie tylko jej skóry. Dlatego zachęcajmy naszych klientów do wdrożenia holistycznego podejścia w swoim stylu życia, co pozwoli im uzyskać najlepsze wyniki w dążeniu do osiągnięcia pięknej i zdrowej skóry.

Holizm – każdy człowiek jest inny

Holizm to podejście, które zakłada, że każdy element w naszym życiu jest ze sobą powiązany i wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Oznacza, że traktujemy skórę nie tylko jako zewnętrzną warstwę ciała, ale jako integralną część całego organizmu. To także podejście do pielęgnacji skóry, które zakłada, że nie ma jednego idealnego rozwiązania dla wszystkich. Każdy człowiek jest inny i wymaga indywidualnego podejścia do pielęgnacji skóry. Dlatego też, kosmetolodzy, którzy wyznają holistyczne podejście, starają się poznać swoich klientów, co pozwala im na indywidualne dobranie zabiegów i kosmetyków, które spełniają ich indywidualne potrzeby.

Zadania kosmetologa w holistycznym podejściu do naprawy i kondycjonowania skóry

Kosmetologia to dziedzina, która zajmuje się pielęgnacją i poprawą wyglądu skóry, włosów i paznokci. Tak więc w ramach swojej pracy kosmetolog ma za zadanie nie tylko poprawić wygląd skóry, ale także zająć się jej zdrowiem i długofalowym kondycjonowaniem.

Oto niektóre zadań, które kosmetolog wykonuje w ramach swojej pracy:

Ocena stanu skóry – kosmetolog przeprowadza szczegółową analizę skóry, aby określić jej typ, stan i potrzeby. Na podstawie tej oceny, opracowuje plan pielęgnacji skóry, który jest dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta.

Zabiegi kosmetyczne – kosmetolog wykonuje różnego rodzaju zabiegi kosmetyczne, takie jak oczyszczanie twarzy, peelingi, maski, mezoterapia, mikrodermabrazja, laserowe usuwanie zmarszczek i przebarwień, a także masaże twarzy.

Pielęgnacja skóry – kosmetolog doradza pacjentom w kwestii codziennej pielęgnacji skóry, takiej jak dobór odpowiednich kosmetyków, techniki aplikacji i czyszczenia skóry.

Zdrowie i dietetyka – kosmetolog często pracuje w bliskiej współpracy z dietetykiem, aby pomóc pacjentom poprawić swoje zdrowie i dietę. Odpowiednia dieta i suplementacja mogą pomóc w poprawie stanu skóry, włosów i paznokci.

Zdrowie psychiczne – holistyczne podejście do pielęgnacji skóry obejmuje także zdrowie psychiczne pacjenta. Kosmetolog może doradzać pacjentom w kwestii radzenia sobie ze stresem, jak również pomóc w znalezieniu sposobów na poprawę samooceny i pewności siebie.

Edukacja – kosmetolog ma za zadanie edukować pacjentów na temat pielęgnacji skóry oraz podstawowych zasad zdrowego stylu życia. W ten sposób pacjenci będą w stanie utrzymać zdrową i piękną skórę przez długi czas.

W holistycznym podejściu do kosmetologii estetycznej nie ma miejsca na szybkie i krótkotrwałe efekty. Prawdziwe piękno pochodzi z wewnętrznej równowagi, dlatego też, nasze zabiegi i kosmetyki mają na celu wprowadzenie pozytywnych zmian w całym organizmie, a nie tylko poprawę wyglądu skóry.

Anna Bulwicka
Kosmetolog z 13 letnim doświadczeniem, wieloletni praktyk i ekspert branży beauty. Założycielka warszawskiej Kliniki Medycyny Estetycznej – Klinika 54. Jej celem jest popularyzowanie kompleksowego podejścia do problemów skórnych. Autorka licznych szkoleń i kursów obejmujących wiedzę z zakresu kosmetologii, kosmetologii estetycznej oraz diagnozowania problemów skórnych. Propagatorka naturalnego piękna #benatural  – czyli technik z zakresu medycyny estetycznej oraz kosmetologii, których głównym celem jest zachowanie naturalnego wyglądu Klientek, przy użyciu dostępnych preparatów oraz zabiegów.