Egzosomalna restrukturyzacja skóry

182
Arkana

Kolejny raz kosmetologia estetyczna wykonuje milowy krok w rozwoju dzięki wykorzystaniu osiągnięć medycyny regeneracyjnej. Dzieje się to za sprawą maleńkich pęcherzyków o niezwykłych zdolnościach – egzosomów. Ich wysoka skuteczność sprawia, że znajdują się na szczycie top listy zabiegów estetycznych wyprzedzając terapie z osoczem komórkowym czy komórkami macierzystymi.

Możliwość wykorzystania egzosomów w celowanych terapiach skojarzonych, łączących hybrydowo różne procedury oraz spektakularne efekty czyni z nich najbardziej pożądaną terapię w dermatologii i kosmetologii. Zastosowanie egzosomów rozszerza się również na zupełnie nowe możliwości w nutrisplementacji, która ma wpływ na integralne podejście do well agingu.

Egzosomy to jedno z najbardziej rewolucyjnych odkryć ostatnich lat, ich wprowadzenie poprzedziło wiele lat badań, które zostały uhonorowane trzykrotnie nagrodą Nobla. W medycynie ich wykorzystanie obejmuje transport leków, wykrywanie biomarkerów w diagnostyce różnych chorób (kardiologicznych, nowotworowych, immunologicznych, neurodegeneracyjnych), rozwój nowoczesnych szczepionek wektorowych, terapie genowe oraz regenerację tkanek. Ta ostatnia jest jak najbardziej przydatna w regeneracji skóry oraz leczeniu chorób dermatologicznych, takich jak łuszczyca, atopowe zapalenie skóry, twardzina układowa, bielactwo czy toczeń.

Co to są egzosomy?

Egzosomy to nanocząsteczki uwalniane przez komórki wszystkich żywych organizmów do środowiska pozakomórkowego. U człowieka są produkowane przez prawie wszystkie komórki, choć najbardziej doceniane są te wytwarzane przez komórki macierzyste. Kiedyś były uważane za komórkowe produkty uboczne lub odpady z przetwarzania komórkowego, jednakże od czasu ich odkrycia wiele aspektów ich działania zostało wyjaśnionych. Ostatnie kilka lat przyniosło znaczące zmiany i przełom w ich praktycznym zastosowaniu. Egzosomy są nanopęcherzykami zewnątrzkomórkowymi o niewielkich rozmiarach, od 30 do 150 nm, dzięki czemu łatwo i szybko przenikają przez barierę skórną i docierają do komórek skóry. Pełnią rolę swego rodzaju messengerów stymulujących komórki do naprawy uszkodzeń i regeneracji wszystkich elementów skóry. Tę funkcję zawdzięczają bogatemu składowi, który tworzą m.in. kwasy nukleinowe, peptydy, białka, lipidy, a także enzymy, antyoksydanty, czynniki wzrostu.

Jakie są możliwości egzosomów roślinnych?

Źródła i procesy ich pozyskiwania są dziś już bardziej zaawansowane dzięki nowym możliwościom. W medycynie egzosomy są ekstrahowane z ludzkich komórek macierzystych, ale innowacyjne procesy biotechnologiczne pozwalają na ich pozyskiwanie ze źródeł roślinnych, które zdobywają coraz większe uznanie w różnych terapiach medycznych i kosmetologicznych. Na szczególną uwagę zasługuję te pozyskiwane z winogron, owoców cytrusowych czy papai. Badania naukowe potwierdzają, że egzosomy pozyskiwane biotechnologicznie z roślin posiadają rewelacyjne właściwości fuzogenne z komórkami skóry. Ich rozmiary i podobieństwo do błon komórkowych człowieka pozwalają im szybko przenikać w głąb skóry i wejść w interakcje z błonami komórkowymi uwalniając składniki aktywne bezpośrednio do komórek. Co ważne, uwalnianie ich jest stopniowe i kontrolowane co zapewnia jeszcze większą skuteczność i przedłużone efekty. Ich działanie jest mocno ukierunkowane, bo działa szczególnie na komórki uszkodzone lub uśpione w celu ich naprawy, pobudzenia i aktywizacji.

Jak egzosomy wpływają na skórę?

Wraz z wiekiem liczba młodych komórek i ich zdolność wytwarzania egzosomów zaczyna zanikać, podobnie, gdy doświadczamy spadku produkcji kolagenu, elastyny czy kwasu hialuronowego. Prowadzi to do zwiotczenia skóry, utraty jędrności, powstawania drobnych linii i zmarszczek. Terapia egzosomami umożliwia wkroczenie w życie naszej skóry nowych egzosomów, aby pomóc obudzić nieaktywne komórki do pracy w celu naprawy, wzmocnienia i odmłodzenia skóry. W tym procesie terapia egzosomami zwiększa produkcję kolagenu i elastyny, poprawia gojenie się ran i zmniejsza tendencje do przebarwień. W efekcie skóra staje się jędrniejsza, jaśniejsza i gładsza. W kosmetologii egzosomy są stosowane w celu redukcji zmarszczek, poprawy tekstury i nawilżenia oraz zwiększenia elastyczności skóry, a także zmniejszenia stanu zapalnego i uszkodzeń spowodowanych promieniowaniem UV. Jednym z najważniejszych aspektów ich działania jest stymulacja produkcji czynników wzrostu oraz trzykrotne przyspieszenie procesów gojenia i regeneracji. Wynikiem tego jest redukcja reakcji zapalnych oraz towarzyszących obrzęku i zaczerwienienia oraz zminimalizowanie ryzyka powstanie blizn i przebarwień pozapalnych. Egzosomy podane również na skórę głowy pomagają w regeneracji uszkodzonych, uśpionych mieszków włosowych i stymulują ponowny wzrost zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.

(……………………………………………………………………………………………………………)
artykuł ukazał się w wydaniu 3/2023 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Anna MarcjaszAnna Marcjasz
Brand Manager ARKANA