Nie daj się menopauzie

34
fot. Pexels
fot. Pexels

Zadbaj o 5 kluczowych obszarów i styl życia, aby skutecznie zminimalizować jej objawy

Menopauza to naturalny etap w życiu każdej kobiety. Następujące w organizmie zmiany hormonalne mogą prowadzić do różnorodnych objawów, zarówno fizycznych, jak i emocjonalnych. Warto sprzede wszystkim zrozumieć, co i dlaczego się z nami w tym czasie dzieje.

Najważniejsze w okresie menopauzy to porzucić myślenie, że jest ona końcem młodości. To po prostu nowy etap w życiu każdej kobiety, który możemy przejść dużo łatwiej, dzięki dbałości o własne zdrowie i kondycję.

Warto na wstępie zaznaczyć, że menopauza i wszystko co dzieje się przed nią zaczyna dotyczyć coraz młodszych z nas, za co odpowiedzialne są m. in. szybkie tempo życia i niezdrowe nawyki, które są nieodłącznym kompanem naszej zabieganej codzienności.

Co ciekawe kobiety już po 40 r.ż. zaczynają zauważać pierwsze zmiany m.in.: spadki energii, kłopoty ze snem, wahania nastroju. Myślimy często, że to efekt przemęczenia i zaczynamy się do nich pomału przyzwyczajać, tymczasem to moment kiedy poziom hormonów kobiecych zaczyna pomału spadać, a my wchodzimy w okres tzw. perimenopauzy. To czas, kiedy stopniowo objawy zaczynaj się pojawiać a następnie, pozostawione same sobie – niestety nasilać.

W tym właśnie czasie wychodzą na jaw zaniedbania takie jak zła dieta, brak ruchu, stres etc. Im gorzej o siebie dbałyśmy do teraz, tym prawdopodobnie silniejsze objawy mogą się pojawić. Na szczęście na nic nie jest za późno. To po prostu sygnał od naszego organizmu, aby poświecić mu znacznie więcej uwagi. Jednym słowem nastał czas, aby o siebie od teraz na poważnie zadbać. I to holistyczne, bo nasilone objawy okołomenopauzalne to wynik działania wielu czynników. I aby uzyskać efekt – czyli poprawę nastroju, samopoczucia, zdrowia oraz wyglądu – trzeba działać holistycznie.

Okazuje się, że wiele procesów można spowolnić, i pomimo upływu czasu nadal cieszyć się młodym wyglądem, energią i blaskiem na kolejne długie lata.

Wymaga to jednak zrozumienia i przedefiniowania codziennych nawyków, po to, aby wykluczyć to co nam ewidentnie szkodzi i zastąpić tym, co nas wspiera. Moje metody oparte są na osobistych doświadczeniach oraz połączeniu wielu technik w 5 kluczowych obszarach życia w jeden skuteczny protokół. Podpowiada on kobietom jak działać, aby tydzień po tygodniu złagodzić objawy i zatrzymać procesy starzenia się.

Tabu i brak wiedzy – bariery w radzeniu sobie z menopauzą

Niestety, menopauza często jest tematem trudnym i niechętnie poruszanym. W naszym społeczeństwie utrzymuje się wiele mitów i stereotypów związanych z tym okresem życia. Kobiety nie zawsze czują się swobodnie rozmawiając o swoich doświadczeniach, a brak dostępu do informacji może prowadzić do frustracji i poczucia osamotnienia. Zresztą to wynika z tego, że ani nasze mamy ani babcie, nie mówiły nam – obecnym 40-50-latkom – jak sobie w tym czasie radzić, bo same po prostu niewiele na ten temat widziały. Ponadto temat był wstydliwy, bo lata temu kobietom wpajano, że ich przydatność kończy się razem z zakończonymi możliwościami rozrodczymi. Co jest absolutną nieprawdą, bo to czas, kiedy możemy cieszyć się życiem bardziej niż wcześniej: wolne, dojrzalsze i mądrzejsze. Tylko, aby to nam się udało, musimy zadbać o swoje zdrowie i kondycję.

Dlatego tak ważne jest, aby zniwelować bariery i stworzyć przestrzeń do otwartej rozmowy na temat menopauzy wśród kobiet w Polsce. I dać jak najwięcej praktycznych informacji jak sobie radzić w przypadku pojawiających się dolegliwości. Czym wcześniej kobiety będą miały wiedzę na ten temat, tym łatwiej dzięki zmianom nawyków, będą w stanie zminimalizować przyszłe ewentualne związane z tym okresem trudności.
(………………………………..)

Artykuł ukazał się w wydaniu 4/2023 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Agnieszka Chabrzyk-Weiss
Mentorka i certyfikowany coach kobiet, które pragną poprawić jakość swojego życia. Specjalizuje się w obszarze wellbeingu, anti-agingu, w tym w szczególności wspiera kobiety w okresie peri oraz menopauzalnym. Autorka poradników dla kobiet publikowanych w Polsce i USA. Posiada wieloletnie doświadczenie strategiczne i biznesowe. Przedsiębiorczyni i założycielka marki z produktami anti-aging dla kobiet Shiny&Shapy, produkowanymi w Austrii i Szwajcarii.
www.agachabrzyk.pl