Zabiegi niwelujące wiotkość skóry

166
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma
fot. Obraz licencjonowany przez Depositphotos.com/Drukarnia Chroma

Skóra jest fotografią kondycji naszego organizmu, a zadbana skóra w XXI wieku to to podstawa wizerunku. Na jej wygląd ma wpływ wiele czynników a wśród nich: styl życia sposób pielęgnacji oraz nawyki żywieniowe.

Zadbane ciało oraz to jak się w nim czujemy pozwala nie tylko odzyskać pewność siebie, ale sprawia że lepiej funkcjonujemy w społeczeństwie i staje się kluczem do sukcesu zawodowego i osobistego.

Człowiek omotany wizją wiecznej młodości staje się również zaangażowany w poszukiwanie dobrego samopoczucia. Na szczęście dzisiejsza oferta medycyny estetycznej i kosmetologii daje szeroki wachlarz możliwości w dążeniu do skóry w dobrej kondycji i niwelowaniu wiotkości skóry.

Obecnie medycyna estetyczna i kosmetologia to dwie silnie wspierające się dziedziny estetyczne pozwalają na poprawę wyglądu i estetyki ciała, ale przede wszystkim poprzez poprawę samopoczucia uzdrawiają duszę.

Rynek kosmetyczny stanowi zatem wyzwanie dla producentów preparatów i aparatury kosmetycznej. Biotechnolodzy opracowują nowoczesne formuły substancji aktywnych, które przy pomocy odpowiednich nośników mają za zadanie docierać do źródła problemu i niwelować go w zarodku.

Obecnie obie dziedziny kosmetologia i medycyna estetyczna stawiają przede wszystkim na dobro pacjenta i na holistyczne podejście do urody i zdrowia. Oferowane zabiegi mają dawać realne korzyści w krótkim czasie i staja się coraz mniej inwazyjne. Nowoczesne metody niwelując wiotkość skóry wzajemnie się uzupełniają, ale warto zwrócić uwagę że wciąż podstawę stanowi odpowiednio zaprogramowana pielęgnacja domowa. Dzięki programowanej terapii łączonych procedur pielęgnacji gabinetowej i domowej mamy szansę na poprawienie kondycji skóry, wówczas naskórek nabiera wygładzonej tekstury, koloryt – zdrowego blasku, a makijaż trzyma się wyjątkowo dobrze na wypielęgnowanej skórze.

Pacjenci bardzo często pytają jak długo trzymają się efekty po zabiegach. Odpowiedź jest jedna: tak długo jak pacjent zechce udźwignąć ciężar codziennej pielęgnacji domowej, aby efekty zabiegów wykonywanych w gabinecie u kosmetologa czy lekarza medycyny estetycznej były widoczne jak najdłużej. W praktyce okazuje się, że tylko dzięki skojarzonym terapiom mamy szanse na długotrwałą poprawę kondycji skóry i podtrzymanie efektów zabiegów.

Niwelując wiotkość skóry

Wśród dzisiejszych trendów w odmładzaniu niewątpliwie istotna staje się biorewitalizacja. Słowo re- + vita , z języka łacińskiego oznacza ożywienie, pobudzenie funkcji życiowych komórek.

Biorewitalizacja w kosmetologii oznacza stymulację skóry do rozpoczęcia procesu odnowy, ożywienie i pobudzenie funkcji biologicznych komórek w celu ich regeneracji. W wyniku rewitalizacji redukujemy oznaki starzenia, niwelujemy wiotkość skóry, poprawiając jej napięcie.

STARZENIE SIĘ SKÓRY- jest procesem ciągłym i złożonym.

Objawy starzenia się skóry to nie tylko widoczne zmarszczki, ale także przebarwienia, słaby stopień nawilżenia, wiotkość skóry, utrata gęstości skóry. Jest to wynik procesów zachodzących w całym organizmie.

Dlatego odmładzanie skóry należy przeprowadzać w sposób kompleksowy:

  1. Złuszczanie i biostymulacja (peelingi chemiczne, mechaniczne i mikro-nakłuwanie)
  2. Rewitalizacja (ożywianie i stymulowanie odnowy tkankowej)
  3. Korekcja zmarszczek i kształtów.

W służbie urody w walce z wiotkością na czele staje dziś kosmetologia i medycyna estetyczna. Proponują różne rozwiązania. Trendem wciąż są zabiegi, które mają na celu:

  • Regulację procesów keratynizacji naskórka
  • Pobudzenie odnowy komórkowej
  • Stymulację GAG i odbudowę włókien kolagenowych
  • Poprawę hydro-lipidowej równowagi
  • Dotlenienie komórek skóry
  • Wygładzenie tekstury naskórka
  • Poprawę kolorytu.

W szczególności są to zabiegi takie jak : mezoterapia igłowa z osoczem bogatopłytkowym, odżywczymi koktajlami lub kwasem hialuronowym, lifting twarzy za pomocą laserowych technik frakcyjnych.

Skuteczność wobec wiotkości skóry wykazują takie zabiegi jak elektroporacja- szczególnie, gdy zjawisku „otwierania akwaporyn” towarzyszy aktywny transport koktajli bogatych np.: w retinol, peptydy i kwas hialuronowy. Zwiększoną efektywność zabiegów wobec poprawy owalu i zminimalizowania bruzd obserwuje się po zastosowaniu urządzeń, które jednocześnie łączą kilka zjawisk fizykalnych np.: elektroporację, elektroosmozę i elektrostymulację.

Wśród łączenia procedur kondycjonujących skórę doskonale sprawdza się masaż liftingujący – gdzie przewodną techniką jest rolowanie/ugniatanie. Masaż liftingujący jest zabiegiem sprężyście odkształcającym tkankę, gdzie nie tylko poprawiamy drenaż, ukrwienie, ale również przeprowadzamy manualny „face fit”- kondycjonując włókna mięśniowe.

Taka technika w dodatku z wykorzystaniem proteolitycznych i lipolitycznych enzymów doskonale przygotowuje skórę do innych procedur np.: mezoterapii mikroigłowej, mezoterapii bezigłowej czy radiofrekwencji.

Anna Drobnik

Mgr Anna Drobnik
Krajowy konsultant KLAPP Cosmetics, wykładowca i wice Kanclerz ds. rozwoju kierunku Kosmetologia w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi.