W dniu 19 kwietnia 2015 r. odbył się Kongres Terapii i Pielęgnacji Skóry Problematycznej. Jego celem było zapoznanie uczestników z problematyką leczenia i pielęgnacji skóry problematycznej. Problem ten dotyka coraz większą część populacji. Jej pielęgnacja wymaga korzystania z pomocy specjalistów, jak również współpracy pomiędzy lekarzem dermatologiem, lekarzem medycyny estetycznej a kosmetologiem, a nawet psychologiem. Podczas kongresu zostały przedstawione tematy związane z przyczynami powstawaniu problemów, metody zapobiegania oraz pielęgnacji i leczenia. Kongres był też okazją do zapoznania się z bogata ofertą produktów i zabiegów przeznaczonych do przeciwdziałania tym problemom. Kongres był okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów biznesowych.
Pani prof. zw. dr hab. n. med. Barbara Raszeja-Kotelba oraz dr n. med. Ingrid Dadej-Michalska z Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji w Poznaniu przygotowały temat leczenie trądziku różowatego z uwzględnieniem trądziku ocznego. Trądzik różowaty pojawia się około 50-60 roku życia i dotyczy ok. 10% populacji. Jest to choroba przewlekła, nie do wyleczenia. Wśród czynników predystynujących można m.in. wymienić czynniki genetyczne, przewlekłe infekcje, ruchowo-naczyniowe, klimatyczne oraz środowiskowe, psychosomatyczne. Panie zwróciły uwagę na zagrożenia związane z trądzikiem ocznym, prowadzące nawet do utraty wzroku. Zostały przedstawione metody profilaktyki, leczenia – zarówno w gabinecie lekarskim jak i kosmetycznym.
Pani Justyna Mrówczyńska, kosmetolog, trener marki Bielenda Professional przedstawiła skuteczną pielęgnację skóry problematycznej – zabiegi Bielenda Professional Anti-Acne Program. Program zabiegowy przeznaczony jest dla dwóch grup wiekowych 20+ i 40+ i obejmuje problematykę skóry mieszanej i tłustej, ma również działanie anti-aging i bardzo szerokie spektrum działania.
Pani mgr Patrycja Wyżkiewicz, kosmetolog, szkoleniowiec firmy Mesosystem, Baylla s.c. zaprezentowała temat skutecznej walki z przebarwieniami. Problem ten dotyczy ok. 90% kobiet po 50. roku życia. Zwróciła uwagę jak ważny jest proces hamowania i profilaktyki w terapii – poprzez zastosowanie filtrów UVA i UVB, które hamują procesy melanogenezy. Omówiła skuteczne i nowoczesne metody eliminacji przebarwień: mikrodermabrazję, krioterapię, peeling azjatycki, peelingi.
Pani mgr inż. Weronika Gajdka, kosmetolog z Wyższej Szkoły Zdrowia, Urody i Edukacji wydziału w Szczecinie przedstawiła temat pielęgnacji skóry problematycznej oraz terapie skojarzone w leczeniu trądziku pospolitego i różowatego. Prelegentka omówiła również kliniczne postacie trądziku, różne rodzaje terapii, kryteria doboru terapii dla pacjenta oraz leki używane w terapii farmakologicznej.
Pani dr Agata Mańkowska z Wyższej Szkoły Edukacji i Terapii pokazała praktyczne wykorzystanie metod laserowych w terapii problemów skórnych na podstawie doświadczeń własnych oraz powikłania po zabiegach laserowych – wynikające głównie z niewłaściwej dawki energii oraz nieuwzględnianie przeciwwskazań, zbyt wysokiego fototypu skóry.
Pani dr Magdalena Frydrychowicz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i WSPiA w Poznaniu zrobiła prezentację – Profilaktyka i pielęgnacja skóry atopowej. Jest to najczęściej występująca choroba wieku dziecięcego, która może rozwinąć się w astmę oskrzelową, spowodowana m.in. wzrostem zachorowań na alergie, czynnikami genetycznymi, zakażeniami bakteryjnymi, czynnikami środowiskowymi. Omówiła metody leczenia, w tym metody naturalne, na bazie roślin oraz zabiegi alternatywne jak helioterapia. Zwróciła uwagę na wieloaspektowość terapii, w tym pomoc psychologiczną i aspekt edukacyjny. Wśród pielęgnacji domowej najskuteczniejsze użycie emolientów.
Pani prof. dr hab. Beata Stanisz z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu i WSPiA w Poznaniu zrobiła prezentację Łuszczyca – terapia i pielęgnacja skóry. Choroba ta dotyka ok 2% populacji, nie jest chorobą zakaźną, ale jest nieuleczalną. Wśród czynników powodujących te chorobę można wymienić czynniki genetyczne, stan psychiczny, niewłaściwy tryb życia, przewlekłe i ostre infekcje, mechaniczne drażnienie skóry. Pani Profesor przedstawiła lokalizację choroby, objawy, rodzaje łuszczycy oraz metody leczenia w zależności od stadium choroby. Oprócz metod farmakologicznych prowadzi się fototerapię oraz balneologię. Przy pielęgnacji domowej również polecane są emolienty.
Pani Sylwia Krakowiak, kosmetolog z Pracowni Kosmetologii i Medycyny Estetycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie omówiła temat oczyszczania manualnego – zasady poradnictwa i współpracy między kosmetologiem a klientem w pielęgnacji profesjonalnej i domowej. Wykład podkreślał wagę komunikacji oraz edukacji klienta. Prelegentka dała też złote zasady dla poradnicze przy oczyszczaniu manualnym.
Po zakończeniu kongresu uczestnicy wzięli udział w losowaniu nagród.
Kongresowi towarzyszyły ożywione rozmowy w kuluarach, kongres był okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów biznesowych.
Uczestnicy Kongresu mieli też możliwość zapoznania się z ofertą prezentowaną podczas targów LOOK i Beauty Vision 2015. Kongres został zorganizowany przez Beauty Business Partner, wydawcę magazynu art of BEAUTY oraz targi Beauty Vision.
Uczestnicy Kongresu ocenili program merytoryczny na 4,52 pkt., a poziom organizacyjny na. 4,7 pkt. (na 5 możliwych).