II Kongres Kosmetologii Estetycznej 2014

208

26 października  2014 roku odbył się III Kongres Kosmetologii Estetycznej.

Wzięło w nim udział ponad 180 osób.

Kongres miał za zadanie przybliżenie tematyki kosmetologii estetycznej – kosmetologom, którzy chcą lub w praktyce wykonują już te zabiegi – aby zwiększyć ich bezpieczeństwo, jak również bezpieczeństwo pacjentów i zapewnić działanie zgodne z prawem.

Ta nowa dziedzina rozwija się bardzo dynamicznie i staje się powoli obowiązkową pozycją w cenniku renomowanych obiektów. Proces ten rozwija się w atmosferze narastającego konfliktu pomiędzy środowiskiem lekarskim a kosmetologicznym.

Kongres został zorganizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Kosmetologii Estetycznej, którego celem jest krzewienie wiedzy, tworzenie standardów – misja edukacyjna w środowisku kosmetologów – ukierunkowanie ich na prawidłowe założenia kosmetologii estetycznej.

Podczas kongresu zostały omówione zarówno aspekty prawne wykonywania zabiegów kosmetologii estetycznej, popularne zabiegi wykonywane przez lekarzy i zabiegi wykonywane przez kosmetologów. Bardzo silny akcent w każdym wykładzie był kładziony na bezpieczeństwo wykonania zabiegów, diagnozę pacjenta.

Pani Magdalena Komasińska w pierwszym wykładzie dokonała klasyfikacji preparatów używanych w kosmetologii estetycznej na następujące grupy: suplement diety, kosmetyk, wyrób medyczny i lek.

Warto podkreślić, że każda  z ww. pozycji ma swoje zastosowanie i używanie leków ma ograniczenia do zastosowania przez grupę zawodową lekarzy.

Pani Magdalena zaproponowała również podział wykonywania zabiegów z zakresu kosmetologii estetycznej w poszczególnych grupach zawodowych.

Niestety brakuje oficjalnych precyzyjnych regulacji prawnych w tej dziedzinie, co bardzo przyczyniłoby się do profesjonalizacji sektora i bezpieczeństwa klientów tych usług.

Pani Mec. Marzena Zaleska przedstawiła prawne uwarunkowania wykonywania zabiegów kosmetologii estetycznej. Omówione zostały różnice w odpowiedzialności osoby wykonującej zabieg a właściciela salonu oraz możliwości zabezpieczenia się przed ewentualnymi roszczeniami. Pani Mecenas przedstawiła Krajowy Standard Kompetencji Zawodowych dla zawodu Kosmetyczka. 

Takiego standardu dla zawodu Kosmetologa brak.

Podczas wykładu Dr B. Kociemby (N-Symbiosis Polska) uczestnicy poznali właściwości Karnozyny, która spowalnia procesy starzenia, oczyszcza organizm z metali ciężkich, ma silne działania antyoksydacyjne, działanie antyglikacyjne.

Pan Doktor Łukasz Boda (PL MED) przedstawił szerokie zastosowanie laserów impulsowych w kosmetologii: w zabiegu z maską węglową, usuwaniu plam i przebarwień, usuwaniu tatuaży i makijażu permanentnego, usuwaniu grzybicy paznokci, zamykaniu naczyń i epilacji.

Podczas kongresu wielokrotnie była wspominana terapia osoczem bogatopłytkowym  PRP. Pan Dr Maciej Mikołajczak (Mezoderm Medica) przedstawił metodę pozyskiwania osocza, procedurę zabiegową oraz zastosowanie tego preparatu w kosmetologii estetycznej – autologiczną odnowę komórkową.

Pani Dr Karolina Małas przedstawiła jeden z najpopularniejszych preparatów, stosowanych w medycynie estetycznej – toksynę botulinową.

Zwróciła uwagę na obszary zabiegowe, diagnozę i kwalifikację pacjenta oraz przeciwwskazania do wykonania zabiegu i działania niepożądane.

Wykład na temat trychologii poprowadziła Pani Agnieszka Gontarz – Kasprzak praktyk i wykładowca (Eximia). Temat trychologii jest złożony i przed doborem odpowiedniego leczenia bardzo ważna jest trafna diagnoza klienta – często potrzebna jest współpraca z lekarzem dermatologiem. Wśród metod leczenia zostały omówione: metody iniekcyjne, karboxyterapia, osocze bogatopłytkowe, światłoterapia, elekroterapia.

Pani Dr Aneta Kondrzycka-Dąda (Instytut Rozwoju Produktu) omówiła nowoczesne komponenty stosowane w zabiegach estetycznych, a wśród nich: kwas hialuronowy, DMAE, kompleksy białkowe, krzemionki, retinol, kofeinę.

Pani Magdalena Komasińska w drugim swoim wykładzie zaprezentowała autorskie terapie skojarzone stosowane w kosmetologii estetycznej. Wśród nich łączenie w różnych kombinacjach w zależności od wskazań: kwasów, mezoterapii igłowej, karboxyterapii, metody roll –cit.

Nie zabrakło również tematu marketingowego – jak sprzedawać usługi ekskluzywne, jak tworzyć pakiety zabiegowe, jak obsługiwać klienta. Temat ten przedstawiła Pani Iwona Edyta Gutowska – Kutyba (salon Morpho). Podczas wykładu zostały zaprezentowane doświadczenia z pracy z klientem oraz sposoby, jak uczynić wizytę w salonie czymś wyjątkowym dla klienta, aby wracał.

Pani Anna Sztandera ( Master Consulting) opowiedziała o Mian Xiang – chińskiej sztuce czytania z twarzy. To wyjątkowo przydatna umiejętność do pracy w salonie kosmetycznym z klientem. Daje wiele wskazówek i ułatwia komunikacje z klientem.

Kongresowi towarzyszyły ożywione rozmowy w kuluarach, kongres był okazją do wymiany doświadczeń i nawiązania nowych kontaktów biznesowych.

Uczestnicy Kongresu Kosmetologii Estetycznej ocenili program merytoryczny na  4,4 pkt, a poziom organizacyjny na 4,6 pkt. (na 5 możliwych).

PARTNER:

PLMed

PARTNER MERYTORYCZNY:

        

STOISKA:

PLMed