„Wiedza o ciele ludzkim ma tyle działów, ile dóbr, jakie to ciało może posiadać. A dóbr tych jest cztery: zdrowie, piękno, siła i doznanie przyjemności. Odpowiednio do tego wiedza jest: medycyną czyli sztuką leczenia, sztuką zdobienia, która jest nazywana kosmetyką, sztuką ćwiczenia ciała, noszącą nazwę atletyki, oraz dostarczania przyjemności, którą Tacyt trafnie zwie Eruditus luxus”- F.Bacon.
Jak mawiał włoski pisarz Baldassare Castiglione – piękno ukazuje się w twarzach ludzkich, a gdy trafi na oblicze mające dobre proporcje wlewa się w nie i objawia najpiękniej.
Ciało człowieka jest przekaźnikiem informacji o nas, jest źródłem wielu sygnałów, które są przekazywane z głębi organizmu. Często mówimy, że patrząc na twarz – czytamy mapę informacji o nas samych. Twarz staje się komunikatorem nastrojów, sprzęga się z naszą duszą i obrazuje emocje. Bogactwo mimiki odzwierciedla nasze samopoczucie i często nasz charakter: radosny, smutny, zmartwiony czy zatrwożony… Po latach, na ludzkich twarzach można wyczytać ich życie. To właśnie mięśnie połączone z układem nerwowym pracują zgodnie z podyktowanym przez mózg impulsem. Każdego dnia, tygodnia i roku pracują- zostawiając swój ślad na skórze.
Kosmetologia i medycyna estetyczna zajmują szczególne miejsce we współczesnym świecie.
Aktualne trendy dotykają dziś naturalnych metod biostymulacji tkankowej (np.: masaż) oraz bardziej lub mniej inwazyjnych działań medycyny estetycznej. Profesjonalista zajmujący się szeroko pojętą pielęgnacją skóry powinien doceniać obie dziedziny. Doskonałe rezultaty w utrzymaniu jej w dobrej kondycji możemy uzyskać tylko wtedy, kiedy świadomie dobieramy odpowiednie protokoły zabiegowe i stajemy się mistrzami swojej sztuki.
Na zdrowy wygląd skóry składa się suma: prawidłowej pracy gruczołów wydzielniczych, metabolizmu tkankowego, prawidłowego dotlenienia skóry właściwej, odpowiedniego nawodnienia, symetrii owalu twarzy, sprężystości i plastyczności mięśni wyrazowych, właściwego przewodnictwa nerwów z obszaru głowy, szyi i karku.
Kosmetolodzy pracujący dziś z twarzą skupiają się na poprawie urody i wnikliwie analizują niuanse gry mimicznej. Okazuje się, że ludzka twarz to nie tylko zwierciadło duszy. Możemy opisywać ją jako układ części anatomicznych, których wzajemny stosunek i współdziałanie nadaje jej odpowiedni wyraz. Uszkodzenie nerwów, niedowład mięśni, rodzaj sprężystości skóry, indywidualne różnice w budowie mięśni wyrazowych wpływają na wygląd twarzy.
Charakterystyczną cechą mięśni wyrazowych jest to, że w większości przypadków przyczepione są one do skóry przynajmniej jednym końcem. W związku z tym tonus tych mięśni (także spoczynkowy) w połączeniu z naturalną dla danego wieku sprężystością skóry nadaje twarzy odpowiedni wygląd.
Masaż jako dynamika technik w odmładzaniu
Jest to zabiegz zakresu fizjoterapii, polegający na sprężystym odkształcaniu tkanek, tym samym wywiera istotny wpływ na mięśnie, skórę, układ nerwowy i krwionośny. Jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i obejmuje określoną kolejność czynności, wykonywaną w określonym tempie i z odpowiednią siłą ucisku.
Bez względu na wiek biologiczny głównym czynnikiem wpływającym na wygląd i proporcje twarzy są:
- Prawidłowy zakres ruchomości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego
- Korekcja wad refrakcji (liczne wady wzroku)
- Zmiany wynikające z procesu starzenia się mięśni i zwyrodnień mięśniowych.
Nieskorygowane wady wzroku powodują zmianę zachowań w grze mimicznej twarzy i ustawieniu głowy względem osi strzałkowej. Zauważamy wówczas zmarszczki wokół oczu, głębokie poziome bruzdy na czole, które są konsekwencją uruchomienia dodatkowych mięśni do czynności otwierania powiek np.: brzuśca mięśnia potyliczno- czołowego, mięśni marszczących brwi.
W zaburzeniach mechaniki stawu skroniowo-żuchwowego odzwierciedlenie znajduje pogorszenie kontroli sensomotorycznej, zmniejszenie wytrzymałości i siły mięśni żwaczowych, zaburzenie lokalnej stabilizacji mięśniowej szyjnego odcinka kręgosłupa wreszcie pogorszenie symetrii twarzy.
A gdyby tak…. zaprosić mięśnie mimiczne na intensywny trening?
Zdecydowanie tak, bo masaż anti-age wpisuje się idealnie we współczesne metody niwelowania wiotkości i poprawiania owalu twarzy. Staje się nieinwazyjną terapią w służbie piękna.
Ten dobroczynny dotyk jest przede wszystkim:
- Sprężystym odkształcaniem tkanki
- Wykonywany jest zgodnie z liniami napięcia skóry i wówczas wykazuje działanie tonizujące
- Działa rozluźniająco na włókna mięśniowe twarzy, niwelując zmarszczki mimiczne –łagodzi napięcia mięśni i wygładza rysy
- Wykonywany wbrew liniom napięcia skóry – wykazuje działanie wzmagające sprężystość skóry i mięśni
- Ucisk wywoływany na tkankę, usprawnia przepływ krwi i limfy w obrębie masowanego odcinka, poprawiając odżywienie i dotlenienie skóry.
Dodatkowo:
- Przygotowuje skórę, mięśnie i układ limfatyczny do określonego zabiegu zarówno kosmetycznego jak i z sektora medycyny estetycznej
- Przyspiesza regeneracji i rewitalizację tkanek po ingerencji chirurgicznej
- Redukuje limfatyczne obrzęki pooperacyjne
- Redukuje wysięki lub zasinienia pooperacyjne.
Ponadto:
- Skóra pod wpływem masażu jest rozgrzana
- Dobrze ukrwiona
- Dotleniona
- Lepiej wchłania składniki aktywne z preparatów
- Pobudza procesy regeneracyjne skóry i mięśni.
Współczesna teoria piękna coraz częściej porusza zagadnienia manualnych technik kondycjonowania skóry i mięśni. Dodatkowo klienci uwielbiają i coraz chętniej oddają się w ręce „mistrzów” sztuki masażu. Biorąc pod uwagę, że współczesny człowiek w pogoni życia funkcjonuje w stresie wespół z podwyższonym poziomem kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny. Zużywając bufory minerałów z organizmu w obliczu stresu tym chętniej korzysta z „manualnych psychoterapii” jakimi na pewno są masaże twarzy np.: psychosomatyczny. Redukuje stres i napięcia mięśniowe, pozwala odpocząć i poczuć komfort.
Manualne liftingi:
Express lift – deep cleasing – Klapp cosmetics
Ten rodzaj zabiegu jest połączeniem face–fitnessu i oczyszczania skóry z udziałem aktywnych enzymów. Dzięki takiej koncepcji uzyskujemy jednocześnie efekt liftingu i intensywnego oczyszczenia skóry. Wzrost aktywności enzymów zapewnia ciepło dotyku uwalniającego się podczas masażu. Skóra po masażu jest promienna, a mięśnie zmieniają tonus – niwelując wszelkie „grymasy”.
MASAŻ SKŁADAJĄCY SIĘ Z CZTERECH FAZ:
- Faza drenażu limfatycznego
- Faza rolowania-ugniatania
- Faza rolowania i rozciągania
- Faza utrwalania
SUBSTANCJE AKTYWNE WYORZYSTANE PODCZAS MASAŻU:
- Proteolityczny enzym pozyskiwany z bakterii bacillus ferment
- Enzym z hydrolizowanych drożdży
- Enzym z limonki i papaii
- Matrixyl
- Ekstrakt z żywicy senegalskiej
- Izobutyloamina
- Kwas hialuronowy.
Koncepcja masażu trasbukalnego
Ta manualna koncepcja głównie polega na modelowaniu dolnej i środkowej części twarzy. Nazwa dokładnie oznacza trans – przez (łac.), buccalis – policzki (łac.).
Technika wykorzystuje obustronne ugniatanie tkanek twarzy, zarówno od strony jamy ustnej jak i od zewnętrznej powierzchni skóry. Unikalność masażu transbukalnego pomaga przywrócić właściwy owal. Gruntownemu treningowi podlegają głębokie mięśnie twarzy, które tworzą strefę policzka oraz bruzd nosowo-wargowych. Taki trening zdecydowanie wpływa na wzrost sprężystości mięśni i skóry. Okazuje się, że metoda ta nie tylko sprawdza się w przywracaniu właściwego tonusu mięśniowego, ale przede wszystkim staje się niezbędna w pracy z niedowładami i porażeniami twarzy. Koryguje deformacyjno – destroficzne typy starzenia się.
Niweluje blizny oraz deformacje tkanek miękkich po przebytych urazach twarzy.
Ten obustronny masaż policzków intensywnie oddziałuje na mięśnie, dlatego staje się idealnym sposobem na walkę z niechcianymi „chomiczkami”.
Niewątpliwie masaż może budzić zdziwienie klienta i na pewno daleko mu do strefy wymarzonego relaksu. Wykonywany jest bez środków poślizgowych i na pewno w rękawiczkach.
Koncepcja masażu dermoplastycznego
Z kolei technika masażu dermoplastycznego oddziałuje na wszystkie warstwy skóry twarzy, szyi i dekoltu. Sposób wykonania masażu obejmuje: modelowanie, regenerację i odbudowującą napięcie i elastyczność skóry dermotonizację.
Technika regeneracji korzystnie wpływa na odbudowę skóry po urazach i uszkodzeniach nerwów.
Zmniejsza i redukuje zmarszczki, a także poświęca szczególną uwagę takim obszarom jak szyja, wargi, powieki, strefa oczodołów.
Masaż dermoplastyczny znacząco wzmacnia skórę, wyrównuje drobne zmarszczki, likwiduje oznaki zmęczenia i obrzęki. Doceniony jako koncepcja doboru technik oparta na fundamentalnych zasadach fizjologii i holistyki, stosowana jako alternatywa dla zabiegów inwazyjnych
Koncepcja masażu mioplastycznego
Deformacje owalu twarzy powstałe w wyniku starzenia się skóry to najczęściej problem utraty napięcia mięśniowego. Technika tego masażu jest intensywna. Głównym celem tego masażu jest lifting i wzmocnienie owalu twarzy.
Jest jedną ze współczesnych technik masażu mięśniowo-powięziowego. Ma działanie terapeutyczne, korygujące oraz odmładzające. Mięśnie stają się bardziej elastyczne i dlatego bardziej podatne na modelowanie.
Może również stanowić etap przygotowania do rehabilitacji pourazowej i terapii przed plastyką twarzy.
Masaż dermoplastyczny idealnie łączy się z masażem mioplastycznym. Synergistyczne działanie obu technik wzmacnia mięśnie w obrębie całej twarzy, szyi i dekoltu. Pozwala osiągnąć lepsze rezultaty w nieinwazyjnym odmładzaniu.
Wśród wielu innych technik pracy z mięśniami wyrazowymi nie może zabraknąć masażu Kobido, Jogi twarzy czy domowej gimnastyki mięśni mimicznych.
W poszukiwaniu nowoczesnej nieinwazyjnej koncepcji w odmładzaniu coraz chętniej korzystamy z wiedzy i wieloletnich doświadczeń mistrzów masażu.
Masaż jak się okazuje to nie tylko technika, ale przede wszystkim połączenie doskonałości ruchów i zrozumienie złożoności procesów w aspekcie starzenia się ciała ludzkiego.
Podkreślić szczególnie należy, że kluczową rolę w uzyskaniu efektu push-up/liftingu odgrywa współpracujący każdego dnia ze sobą zespół:
- Struktury okolicy łuku jarzmowego
- Stanu napięcia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego
- Stanu napięcia mięśni podpotylicznych
- Stanu napięcia powięzi głowy i karku
Wszystkie struktury razem i każda z osobna wymagają opracowania w myśl zasady tensegralności ludzkiego ciała….
„W kobiecie doskonale pięknej, piękno nie polega na świetności jakiejś jednej części, Ale na zgodności i właściwej mierze wszystkich części razem, Tak, iż żadna nie wybija się ponad inne”…
R.Descartes
mgr Anna Drobnik
Absolwentka Kosmetologii oraz Promocji Zdrowia Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, wykładowca i wicekanclerz ds. rozwoju kierunku kosmetologia w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, doświadczony pedagog, szkoleniowiec firmy KLAPP Cosmetics, praktyk w zawodzie.