27 października 2013 odbył się III Kongres Anti-Aging.
Wzięło w nim udział ponad 120 osób.
Anti-aging rozwija się w zawrotnym tempie. To szeroka interdyscyplinarna wiedza na temat zdrowia, odżywiania, emocji i życia w równowadze. Skuteczne terapie anti-aging wymagają takiej właśnie szerokiej wiedzy, kompleksowego podejścia i współpracy specjalistów z wielu dziedzin: lekarzy, kosmetologów, dietetyków, trenerów osobistych, masażystów.
Rynek na tego typu usługi na pewno będzie się rozwijał – nasze społeczeństwo się starzeje. Jednocześnie wzrasta poziom zamożności, waga młodego i zdrowego wygładu, który stał się synoninem sukcesu.
Szacuje się, że w 2015 roku wydatki na anti-aging na świecie wyniosą 290 mld dolarów.
Podczas Kongresu zostały przedstawione najnowsze trendy i tendencje w anti-aging:
- Rośnie niedoceniana rola profilaktyki i edukacji pacjentów na temat diety i styku życia.
- Podejście do pacjentów staje się holistyczne – sfera ducha i ciała są nierozłączne i zaniedbania w tym zakresie są przyczyną wielu chorób psychosomatycznych, co ma oczywiście wpływ na nasz wygląd i funkcjonowanie.
- Zabiegi stają się coraz mniej inwazyjne – rośnie rola zabiegów, które mają na celu biostymulację naturalnych procesów odnowy organizmu i wykorzystanie auroregeneracji.
- Najskuteczniejsze są zabiegi łączone – które oprócz wielopłaszczyznowego oddziaływania i efektów, zapewniają podtrzymanie efektów.
Pani Kamila Osowska przedstawiła uczestnikom kongresu wiodące technologie, wykorzystywane w terapiach anti-aging: fale radiowe, krioterapię, mikronałuwanie, urządzenia z wykorzystaniem tlenu, lasery, urządzenia z wykorzystaniem podczerwieni oraz peelingi chemiczne.
Bardzo dużo uwagi prelegenci poświęcili substancjom aktywnym wykorzystywanym w terapiach anti-aging, które aktywują procesy autoregeneracji jak peptydy sygnałowe, DMAE, kwas hialuronowy.
Pani Monika Ceregro z DR Bauman Polska pokazała w swoim wystąpieniu rolę wolnych rodników w starzeniu się skóry oraz ochronę i walkę z nimi.
Pani Hanna Liziniewicz zaprezentowała wykorzystanie kolagenu w kosmetologii, który znajduje coraz szersze zastosowanie i widoczne efekty.
Pani Dr Beata Dethloff przestawiła składniki aktywne i mechanizmy pozwalające pobudzić komórki macierzyste w procesach regeneracji, odnowy i ochrony mi. in: peptydy biomimetyczne, colostrum, czynniki wzrostu, roślinne komórki macierzyste.
Pani Katarzyna Bziuk przedstawiła peelingi chemiczne – jako skuteczną walkę z różnymi objawami starzenia się skóry.
Pan Łukasz Milczarek z firmy Naturioska przedstawił synergię roślinnych komórek macierzystych i peptydów jako alternatywę dla inwazyjnych zabiegów medycznych. Metoda wykorzystuje infuzję tlenową do wtłaczania substancji aktywnych.
Tematyka laserów została zaprezentowana w wystąpieniu Pana Dr Piotra Sznelewskiego, który omówił zarówno zastosowanie laserów w anti-aging, jak również najnowsze osiągnięcia w tej dziedzinie. Ocenił również urządzenia dostępne na rynku oraz zaproponował podział zabiegów przeznaczonych do wykonania przez kosmetologów i lekarzy. Podkreślał wagę i konieczność współpracy pomiędzy lekarzami i kosmetologami.
Podczas kongresu nie zabrakło zagadnień prawnych – nowych regulacji oraz odpowiedzialności kosmetologów wykonujących zabiegi i prowadzących gabinety za wykonywanie usług. Przedstawił je Pan Patrick Kluczyński.
Uczestnicy III Kongresu Anti – aging ocenili program merytoryczny na 4,3 pkt, a poziom organizacyjny na 4,8. (na 5 możliwych)