Co polecić po lecie?

23
12.10.2012

Wakacyjny wypoczynek, na który czekamy przez cały rok, pozwala nam naładować baterie i odetchnąć psychicznie. Często jednak jest tak, że podczas słonecznego urlopu odpoczywa wszystko oprócz naszej skóry. Dlatego jesienią warto zadbać o jej regenerację. 

Nawilżamy 

Promieniowanie słoneczne, wysokie temperatury, klimatyzacja – wszystko to sprawia, że skóra traci wodę. A odwodniona skóra szybciej się starzeje. Szara, matowa, pozbawiona witalności wygląda nieestetycznie. Warto więc dbać o prawidłowe nawilżenie skóry. Dzięki niemu osiągniemy natychmiastowy efekt poprawy wyglądu, a także zapewnimy cerze dłuższą młodość. Aby skóra nie traciła rezerwuaru wilgoci należy stosować kremy (najlepiej te z wysokim filtrem UV). Jeżeli jednak chcemy ją nawodnić i uzupełnić braki musimy działać dogłębnie, a zatem sięgnąć po metody medycyny estetycznej. Rewelacyjne rezultaty przynosi mezoterapia preparatami na bazie kwasu hialuronowego (np. Juvederm Hydrate). Zabieg został zaprojektowany tak, aby nawilżyć skórę w najgłębszych warstwach oraz zwiększyć jej elastyczność. Preparat podawany jest bezpośrednio do tkanki za pomocą igły lub kaniuli. Zaaplikowany działa na granicy naskórka i skóry właściwej. Nie jest jednak wypełniaczem ani preparatem do wolumetrii. Innym rozwiązaniem jest zabieg Intraceuticals – w tym przypadku serum na bazie kwasu hialuronowego zostaje wtłoczone w skórę za pomocą sprężonego, hiperbarycznego tlenu. Efekt nawilżenia i odżywiania udaje się osiągnąć bez nakłuć, ale utrzymuje się on krócej niż w przypadku iniekcji. Oba zabiegi można jednak łączyć – warto po zabiegu Juvederm Hydrate wykonać zabieg Intraceuticals. Przedłuży i wzmocni on działanie tego pierwszego. Zabiegi mające za zadanie nawilżyć dogłębnie skórę warto stosować nie tylko na twarz, ale na wszystkie obszary, które są narażone na kontakt ze słońcem. One bowiem najszybciej się odwadniają i poddają upływowi czasu. Dotyczy to obszarów szyi, dekoltu i dłoni – stanowią one obok twarzy swego rodzaju wizytówkę zdradzającą wiek i kondycję skóry. 

Odbarwiamy 

Wakacyjne słońce niejednokrotnie pozostawia na naszej skórze przebarwienia Jednak plamki, które pojawiły się po tegorocznym urlopie mogą być tak naprawdę pamiątką po wakacjach sprzed wielu lat. Problem ten dotyczy szczególnie kobiet – ich gospodarka hormonalna (i zmieniający się poziom estrogenów np. podczas stosowania doustnej antykoncepcji czy leków podczas menopauzy) wzmaga wrażliwość na działanie promieni UV. Skóra, na której pojawiły się przebarwienia, jest podatna na powstawanie kolejnych. Defekt ten nie zniknie sam, nawet jeśli od tej chwili zaczniemy konsekwentnie stosować kremy z filtrem. Aby usunąć przebarwienia należy wybrać się do gabinetu medycyny estetycznej. Tam, w zależności od potrzeb i skali problemu, lekarz dobierze odpowiednią metodę usuwania plamek. Wśród najnowszych technologii warto wyróżnić najnowszy laser Fraxel Dual. Ten technologicznie najnowocześniejszy sprzęt został zaopatrzony tak naprawdę w dwa lasery: erbowy i tulowy. Dzięki temu możemy działać jednocześnie głęboko i powierzchniowo. Głębokie działanie lasera erbowego mobilizuje komórki skóry do szybkiej regeneracji i odnowy (skóra po zabiegu odzyskuje witalność i elastyczność, a zmarszczki ulegają spłyceniu). Takie działanie lasera Fraxel jest jednak powszechnie znane – nowością jest natomiast jednoczesne zastosowanie lasera tulowego. To właśnie jego powierzchniowe działanie usuwa barwnik i sprawia, że skóra odzyskuje zdrowy, jednolity koloryt. Laser pozwala wyeliminować problem przebarwień ze wszystkich obszarów ciała. Za sprawą nowego zabiegu możemy zatem nie tylko pozbyć się przebarwień, ale jednocześnie się odmłodzić. Warto również dodać, że ogromnym atutem lasera Fraxel Dual jest skrócenie czasu rekonwalescencji zaledwie do 3 dni. 

Wdrażamy zdrowe nawyki 

Pamiętajmy jednak, że niezależnie od metody, na którą zdecydujemy się, aby usunąć przebarwienia, będziemy musieli na stałe zaprzyjaźnić się z kremem z filtrem. Jeśli nie będziemy chronić skóry przed promieniowaniem UV, przebarwienia powrócą. Negatywny wpływ promieniowania przełoży się również na stan nawilżenia naszej skóry. Odwodniona skóra traci jędrność i elastyczność, szybciej się starzeje. Po wakacjach warto odwiedzić gabinet medycyny estetycznej w celu właściwej kuracji. Pamiętajmy jednak, że dla dobra kondycji naszej skóry gabinet ten powinien być odwiedzany częściej, a ochrona słoneczna powinna być stosowana przez cały rok. 

dr n. med. Marcin Zakrzewski specjalista dermatolog i lekarz medycyny estetycznej z warszawskich klinik SkinClinic Med & Beauty
DSD de Luxe