Czy znasz wiek swoich oczu?

35
lek. Alicja Dreksler-Tkacz
okulista, specjalista chorób oczu
Prywatny Szpital Weiss Klinik 

Wzrok jest pierwszym zmysłem, na którego funkcjonowanie tak duży wpływ ma upływający czas

Nie zawsze jesteśmy tego świadomi lub nie zwracamy na to uwagi, ale nasze oczy starzeją się razem z nami. Coraz częściej problemy z zakresu eye-agingu pojawiają się dużo szybciej i dotykają nas wcześniej, niż do tej pory określała to medycyna. 

Eye-aging, czyli spojrzenie na upływający czas 

Wzrok jest pierwszym zmysłem, na którego funkcjonowanie tak duży wpływ ma upływający czas. Lekarze określają dość sztywne przedziały wiekowe, w ramach których pojawienie się pewnych schorzeń jest więcej niż prawdopodobne. Problemy dotyczą zarówno układu optycznego i procesów prawidłowego widzenia, jak również otoczenia tkankowego narządu wzroku. Skóra powiek ulega zwiotczeniu, a włókna mięśnia dźwigacza rozejściu się, co może powodować opadnięcie powieki górnej czy podwinięcie lub odwinięcie powieki dolnej. Zanik tkanki tłuszczowej oczodołu powoduje, że oczy wydają się mniejsze. 

20+, 40+, 60+ 

Pełnię swoich możliwości wzrok uzyskuje w okolicy 20. roku życia, kiedy jedynym problemem fizjologicznym może być stabilizująca się wtedy wada wzroku. Wszystkie inne schorzenia są efektem wyłącznie czynników zewnętrznych – wpływu środowiska czy uszkodzenia mechanicznego. Pierwsze symptomy starzenia się oczu pojawiają się w okolicy 40. roku życia. Na skutek stwardnienia soczewki dochodzi do stopniowej utraty zdolności do akomodacji, czyli ostrego widzenia przedmiotów w różnej odległości. Proces ten, nazywany starczowzrocznością, jest nieodwracalny i możliwy do skutecznego wyleczenia tylko poprzez zastosowanie odpowiedniej korekcji. Rozwiązaniem mogą być okulary lub soczewki kontaktowe. Z doświadczeń lekarzy wynika jednak, że granica 40 lat zaczyna coraz częściej się obniżać i starczowzroczność dotyka pacjentów kończących czasem 35. rok życia. Kolejna granica to 60. rok życia – w efekcie starzenia się oczu pojawia się zaćma, zwyrodnienia plamki i jaskra. 

Jak świat staje się mniej barwny, wyraźny i kontrastowy 

Po pierwsze, wraz z wiekiem źrenica staje się mniejsza i mniej czuła na światło. W efekcie do siatkówki dociera jego mniejsza ilość, co zaburza zdolność prawidłowego widzenia. Zmniejszenie średnicy źrenicy sprawia, że dostrzeganie przedmiotów w przyciemnionym miejscu staje się trudniejsze. Oko nie dostosowuje się również już tak szybko do różnic w natężeniu światła. Po drugie, soczewka traci również swoją elastyczność – podobnie jak to jest w przypadku naszych mięśni – i staje się grubsza, twardsza oraz cięższa. Pojawiają się trudności z dostosowaniem ostrości na przedmioty w bliskich odległościach. Soczewka robi się również bardziej żółta, przez co zakłócona zostaje percepcja kolorów. Większość schorzeń oczu można dziś wyleczyć lub zniwelować objawy i przywrócić komfort życia. Ważne aby skontaktować się z lekarzem w momencie pojawienia się pierwszych niepokojących zmian. Nowoczesne metody leczenia – laserowa korekcja wzroku, wszczepianie soczewek wewnątrzgałkowych czy operacje chirurgiczne – pozwalają skutecznie powstrzymać skutki starzenia się naszych oczu. 

Ćwiczenia dla oczu: 

Wszystkie ćwiczenia wykonujemy w pozycji siedzącej, z wyprostowanymi plecami. Każde ćwiczenie wykonujemy powoli. Pomiędzy ćwiczeniami zamykamy oczy, najpierw mocno ściskając powieki, potem rozluźniając napięcie – dajemy w ten sposób odpocząć oczom (robimy tak przez minutę). Ćwiczenie 1. Wzrok kierujemy raz w stronę lewą, raz w stronę prawą. Ćwiczenie 2. Wzrok kierujemy raz w górę, raz w dół. Ćwiczenie 3. Wzrok kierujemy w prawy górny róg pola widzenia, a następnie w lewy dolny róg pola widzenia. Ćwiczenie 4. Staramy się powoli kreślić okręgi wzrokiem. Ćwiczenie 5. Koncentrujemy nasz wzrok na blisko położonym palcu lub nosie. Ćwiczenie 6. Kierujemy nasz wzrok tak, jakbyśmy chcieli zobaczyć własne czoło. Ćwiczenie 7. Ustawiamy dwa obiekty na granicy naszego ostrego widzenia i przerzucamy nasze skupienie wzroku raz na przedmiot położony blisko, raz na przedmiot położony daleko.

DSD de Luxe