Holistyczna koncepcja pielęgnacji zdrowia i urody

63
fot. Pixabay

W dobie postępu technologicznego i w obliczu wyzwań tempa codzienności zapominamy o podstawowych prawach natury, które rządzą naszym życiem i które mogą nam pomoc przywrócić zdrowie, urodę i wewnętrzną równowagę.

Holistyczne podejście do zdrowia i życia zakłada budowanie zdrowszego świata, holistyczny zdrowszy tryb życia, którego podstawą jest odbudowa równowagi w organizmie bazująca na prawach natury. Czym jest podejście holistyczne w praktyce kosmetologa?

Kosmetyka holistyczna oznacza całościowe podejście do potrzeb naszej skóry. Jej podstawą jest traktowanie naszego organizmu i naszej psychiki, jako jednej całości, której kondycja przekłada się na stan naszego zdrowia i samopoczucia, a tym samym na nasz wygląd. Powinniśmy podchodzić do pielęgnacji urody, skóry jak do ekosystemu, który wymaga odżywienia, nawodnienia, tlenu, reaguje z otoczeniem i odzwierciedla to, co dzieje się w jego wnętrzu. Starzenie się skóry jest procesem naturalnym, ale istnieje różnica między starzeniem się skóry w czystym, a zanieczyszczonym środowisku. Podobnie jest w przypadku skóry dziś potrzebują więcej przeciwutleniaczy niż 150 lat temu. Mamy naturalną zdolność do regeneracji, która słabnie po 20 roku życia, a dodatkowo obciążona jest czynnikami zewnętrznymi (zanieczyszczenia), możemy jednak spowolnić starzenie się skóry i ciała, wykorzystując wiedzę i odpowiednie produkty.

Wyimek – w tym miejscu

Podstawą holistycznej koncepcji profilaktyki i pielęgnacji jest skoncentrowanie się na problemie w głębszym wymiarze niż sama skóra.

Fundament holistycznej pielęgnacji skóry

Twoja skóra odzwierciedla Twoją kondycję wewnętrzną – fizyczna i psychiczną. Zawsze trzeba sięgnąć do środka, by odnaleźć źródło problemu i wyeliminować przyczynę dietą, prawidłową suplementacją, aktywnością fizyczną i naturalną, ekologiczną pielęgnacją.

Doskonale znamy powiedzenie „jesteś tym, co jesz”. Całe nasze ciało, każda jego część – serce, paznokcie, skóra, mięśnie, kości, jelita, mózg – wszystko zbudowane jest z komórek. Większość komórek wielokrotnie ginie i tworzy się na nowo, a materiał budulcowy dostarczamy my sami. W przypadku skóry ma to szczególnie silne przełożenie. Nietolerancje pokarmowe, niedobory witamin czy składników mineralnych, problemy z poszczególnymi organami, zanim ujawnią się w badaniach krwi, mogą przekładać się na kondycję i wygląd skóry. Spożywanie dużych ilości wysoce przetworzonych produktów spożywczych, nieodpowiednio zbilansowana dieta, problemy z metabolizowaniem poszczególnych witamin i składników mineralnych wszystko to może się objawić w problemach ze zdrowiem i skórą.

W dzisiejszych czasach suplementacja składnikami aktywnymi wydaje się być koniecznością. Należy jednak podejść do tematu suplementacji profesjonalnie i racjonalnie, pamiętając o tym, że każdy organizm jest inny. Odpowiednia suplementacja diety bezpiecznymi dawkami specjalnie wyselekcjonowanych składników odżywczych o skutecznym działaniu, stają się w dzisiejszych czasach sojusznikiem w walce o zdrowie, dobrą kondycję oraz naturalne piękno.

Kluczową rolę w powstawaniu problemów skórnych odgrywają także emocje i stres, które to osłabiają organizm, a ich długotrwałe odziaływanie prowadzi do powstania m.in. niedoskonałości cery. Aby wyeliminować problemy, które powstają na skórze, należy wdrożyć kompleksowe działanie, mające na celu przywrócenie równowagi w całym naszym organizmie. Twój wygląd jest lustrzanym odbiciem Twojego samopoczucia.

Fundamentem pielęgnacji skóry powinny być naturalne, ekologiczne produkty kosmetyczne, których składniki pozyskano w sposób zrównoważony z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz nie testowane na zwierzętach. Sam rytuał pielęgnacji powinien być przede wszystkim oparty o dokładne oczyszczenie skóry dostosowane do rodzaju cery i uwzględniające rodzaj występujących problemów. Przy skórze suchej, wrażliwej i normalnej oczyszczanie należy przeprowadzić na wieczór. Przy cerze tłustej i problematycznej należy oczyszczać skórę rano i wieczorem. Zawsze natomiast produkty kosmetyczne powinny bazować na naturalnych składnikach takich hydrolaty, naturalne oleje roślinne, różne rodzaje glinki, skoncentrowane formy w postaci serum, masła roślinne do ciała i mineral make up.

Stres i emocje w holistycznej koncepcji pielęgnacji
Podłożem problemów skórnych jest w dużej mierze kondycja psychiczna i fizyczna naszego organizmu. Jaki jest związek między emocjami, a kondycją Twojej skóry?
Stres oprócz uruchamiania szeregu procesów biochemicznych w organizmie wywołuje napięcia mięśniowe. Permanentne napięcie zaburza proces odżywiania i dotleniania komórek ciała całego organizmu. Stres obciąża także układ limfatyczny, który nie może prawidłowo usuwać szkodliwych substancji i toksyn, które następnie kumulują się w skórze powodując problemy. Największym winowajcom odpowiedzialnym nie tylko za problemy ze skórą, ale także ze zdrowiem i samopoczuciem są nasze emocje, a dokładniej brak umiejętności radzenia sobie ze stresem, co rodzi napięcia mięśniowe. Wszystko kumuluje się w mięśniach, a napięcie mięśni przekładają się na Twój wygląd.

W profilaktyce zdrowia i pielęgnacji urody, powinno bezwzględnie znaleźć się czas na relaks, wyciszenie i odprężenie. Odpoczynek jest dla duszy i umysłu tak samo niezbędny jak dla ciała. Medytacja w połączeniu z olejkami eterycznymi to jeden z podstawowych elementów holistycznej pielęgnacji. Aktywność fizyczna dostosowana do indywidulanych predyspozycji organizmu, przyspiesza cyrkulację krwi, aktywuje proces pocenia się, który oczyszcza organizm, a jednocześnie pot zawiera sole wiążące wilgoć, dotlenienia organizm i działa ogólnorozwojowo. To wszystko przekłada się nie tylko na zdrowie, ale i wygląd.

Nie jesteśmy doskonali, ale każdy posiada narzędzia, dzięki którym możemy sobie pomóc. Nauczmy się obserwować i odczytywać sygnały, które wysyła nam nasz organizm. Komunikuje się on z nami codziennie niemal w każdej chwili. Nie tuszujmy problemów i przypadłości, a sięgajmy do źródła ich pochodzenia. Umiejętność kompleksowej pielęgnacji zdrowia i urody, wypracowania rozwiązań u podstaw to fundament dobrej kondycji całego organizmu a tym samy pięknej promiennej skóry. Jesteś holistyczną istotą o pięknym ciele, duszy i umyśle. Jak mawia Sophia Loren „Piękno jest tym, co czujesz wewnątrz i co odbija się w Twoich oczach”.

Pamiętajmy o wielowymiarowości naszego życia tak, by wewnętrzna równowaga, opierała się realizacji potrzeb naszego ciała, ducha i umysłu. Do zobaczenia na szlaku w lesie lub na basenie!

 


Jadwiga Malik
Terapeuta kosmetologii naturalnej, absolwentka Wyższej Szkoły Żywienia i Dietetyki w Sztokholmie. Od 50 lat mieszka w Szwecji, gdzie jest cenionym specjalistą i doradcą zdrowego stylu życia. Obecnie od roku 2015 jest przedstawicielem firmy Holistic Sweden w Polsce.

DSD de Luxe