Jak radzić sobie z porannym obrzękiem na twarzy?

27
Małgorzata Gondek

Obrzęki na twarzy to bardzo powszechny problem, który może wynikać z wielu czynników – od zaburzeń w funkcjonowaniu układu limfatycznego po styl życia, dietę, czy brak regeneracji nocnej.

Chociaż obrzęki często postrzegane są wyłącznie jako defekt estetyczny, są także sygnałem wskazującym na potrzebę bardziej holistycznego podejścia do zdrowia i pielęgnacji. W artykule omówimy mechanizmy ich powstawania oraz metody redukcji oparte na współczesnej wiedzy z zakresu kosmetologii i medycyny manualnej.

Zrozumieć problem: dlaczego twarz puchnie?

Poranne obrzęki wynikają z gromadzenia się płynów w przestrzeniach międzykomórkowych. W nocy, gdy krążenie jest mniej aktywne z powodu braku ruchu, naturalne procesy odpływu limfy i krwi mogą być spowolnione. Skutkiem tego jest zatrzymanie płynów, szczególnie w delikatnych obszarach twarzy. Przyczyny tego zjawiska są wieloaspektowe i obejmują zarówno czynniki wewnętrzne, jak i zewnętrzne. A zrozumienie ich pozwala lepiej przeciwdziałać obrzękom.

  1. Zaburzenia krążenia limfatycznego

Układ limfatyczny pełni kluczową rolę w oczyszczaniu organizmu. Odpowiada za usuwanie nadmiaru płynów, toksyn i produktów przemiany materii. Działa niczym system sprzątający, który reguluje równowagę w tkankach. Zaburzenia jego pracy, na przykład z powodu braku ruchu lub stresu, prowadzą do gromadzenia się limfy w przestrzeniach międzykomórkowych, co skutkuje obrzękami.

2. Obrzęki jako sygnał problemów zdrowotnych

Choć poranne obrzęki twarzy często wynikają z błahych przyczyn, takich jak niewłaściwa pozycja podczas snu czy dieta, mogą również świadczyć o poważniejszych problemach zdrowotnych. Mogą być objawem:

  • Niewydolności nerek: gdy nerki nie usuwają skutecznie nadmiaru płynów, te gromadzą się w tkankach.
  • Zaburzeń tarczycy: niedoczynność tarczycy może prowadzić do zatrzymania wody i obrzęków na twarzy.
  • Chorób serca: problemy z krążeniem, takie jak niewydolność serca mogą powodować zatrzymanie płynów.
  • Alergii i nietolerancji pokarmowych: mogą one powodować miejscowe obrzęki, szczególnie wokół oczu.
  • Stanu zapalnego: przewlekłe stany zapalne w organizmie również przyczyniają się do opuchlizny.

Jeśli obrzęki są trwałe, towarzyszą im inne objawy, takie jak zmęczenie, duszności czy zmiany wagi, warto skonsultować się z lekarzem w celu dokładnej diagnostyki.

3. Nieodpowiednia pozycja podczas snu

Pozycja podczas snu może istotnie wpływać na prawidłowe funkcjonowanie układu limfatycznego. Spanie na brzuchu lub na zbyt niskiej, czy wysokiej poduszce powoduje nacisk na naczynia limfatyczne i utrudnia swobodny przepływ płynów w okolicach twarzy.

4. Styl życia i dieta

Nieodpowiednia dieta bogata w sól, cukier, produkty przetworzone, sprzyja retencji wody w organizmie. Alkohol działa odwadniająco, paradoksalnie prowadzi do gromadzenia się płynów. Brak nawodnienia powoduje, że organizm zaczyna magazynować wodę, co manifestuje się w postaci opuchlizny na twarzy.

5. Stres – największy wróg

Kortyzol, hormon wydzielany w odpowiedzi na stres, zaburza gospodarkę wodno-elektrolitową, prowadząc do zatrzymania wody w organizmie. Dodatkowo przewlekły stres powoduje napięcia mięśniowe w obszarze szyi, karku i żuchwy, co ogranicza swobodny przepływ płynów międzykomórkowych i limfy.

6. Regeneracja nocna

Podczas snu zachodzą najważniejsze procesy auto naprawcze. Organizm pracuje intensywnie nad usuwaniem toksyn i regeneracją komórek. Zbyt krótki lub przerywany sen zakłóca te procesy, co często objawia się poranna opuchlizną.

Mechanizmy powstawania obrzęków

  1. Zaburzenia mikrokrążenia

Niewystarczające lub osłabione przepływy krwi i limfy powodują zaleganie płynów w tkankach i przestrzeniach międzykomórkowych. Brak ruchu w tkankach sprawia, że naturalna pompa mięśniowa, która wspomaga przepływ limfy działa mniej efektywnie. Dotyczy to szczególnie osób prowadzących siedzący tryb życia lub z niskim poziomem aktywności fizycznej u których zastój płynów może dodatkowo pogarszać mikrokrążenie i odżywienie tkanek pogłębiając retencję wody w organizmie.

2. Zwiększona przepuszczalność naczyń

Zwiększona przepuszczalność naczyń to efekt działania takich czynników jak przewlekłe stany zapalne, stres czy niezdrowa dieta oparta na przetworzonej żywności. W wyniku osłabienia ścian naczyń krwionośnych płyny łatwiej przenikają do tkanek powodując obrzęki. Proces ten nasila brak składników odżywczych, jak witamina C czy cynk, osłabiają procesy regeneracyjne, sprawiając, że naczynia stają się bardziej podatne na uszkodzenia i zaburzenia przepływów.

(……………………………………………….)
Artykuł ukazał się w wydaniu 1/2025 art of BEAUTY
Jeśli chcesz przeczytać więcej zamów egzemplarz lub prenumeratę art of BEAUTY >>>

Gondek MałgorzataMałgorzata Gondek
Kosmetolog z 13-letnim doświadczeniem. Pomaga kobietom odkrywać i celebrować ich naturalne piękno. Specjalizuje się w terapiach manualnych oraz kinesiotapingu. Z pasją dzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem zarówno w gabinecie, jak i poprzez media społecznościowe. Jej celem jest wspieranie kobiet w podróży do samoakceptacji spokoju i troski o siebie, aby każda z nas mogła poczuć się, jak wyjątkowa i piękna jest każdego dnia.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100089124147240