KOBIDO – alternatywa dla zabiegów medycyny estetycznej

60

Kobido to niepowtarzalna forma sztuki masażu, która oznacza „Starożytną drogę do piękna”. To rytuał, podlegający ściśle określonym regułom, bazujący na tradycji medycyny chińskiej znany jako „anma” (w dosłownym tłumaczeniu naciskanie i pocieranie). Importowany do Japonii około XIV w.n.e.

Kobido jest jednym z najstarszych masaży na świecie. Według legendy, rytuał tego masażu był wynikiem walki między dwoma mistrzami Anma masażu. Po konkurencji masażu, która trwała przez kilka miesięcy bez rozstrzygnięcia zwycięzcy, dwaj nauczyciele, postanowili zjednoczyć swoje talenty, aby utworzyć nową technikę masażu twarzy Kobido. Przez następnych kilka stuleci tylko rodzina cesarska włączała ją do swoich zwyczajów i cieszyła się wyjątkowymi korzyściami. Na szczęście to ograniczenie z upływem czasu zostało zniesione i w dzisiejszych czasach technika masażu Kobido cieszy się coraz większym powodzeniem i jest coraz częściej praktykowana w najbardziej prestiżowych instytutach kosmetycznych.

Charakterystyka Masażu Kobido

Większość metod masażu twarzy działa na powierzchni twarzy. Kobido poprzez swoją złożoność i intensywność technik działa na głębszych warstwach naszej skóry i mięśni. To najbardziej zaawansowana technicznie forma japońskiego masażu twarzy w Japonii, jeśli nie na świecie. Można powiedzieć, że Kobido ma największą liczbę i najbardziej złożony zestaw technik manualnych.

Masaż jest głęboką kombinacją tradycyjnych japońskich koncepcji medycznych i różnych technik manipulacji ręką. Charakteryzuje się głównie szybkością rąk i palców. Szybkość, z jaką terapeuta wykonuje masaż i wszystkie etapy, zmierza do pracy w różnych aspektach. Tak więc, kiedy ruch jest powolny klient ma się zrelaksować, a intensywne etapy masażu mają stymulować skórę i produkcję składników skóry w celu osiągnięcia oczekiwanego efektu liftingującego. Należy zwrócić uwagę na fakt, że masaż Kobido nigdy nie powinien powodować bólu, chociaż specjalistyczne techniki czyli szybkie dłonie „latające” nad twarzą klienta z dużą prędkością odczuwane są na pograniczu bodźca bólowego. Celem japońskiego masażu twarzy i wykonywanych technik jest dokładne i precyzyjne określenie kondycji skóry i pracy na punktach akupresury, aby osiągnąć równowagę w skórze twarzy, mięśniach twarzy i powiązanym ciele. Na przykładzie techniki wibracyjnej, która stosowana jest z szybkim drżeniem rąk i palców i powszechnie stosowana w celu zmniejszenia napięcia mięśniowego oraz szybkiego uwalniania toksyn z układu chłonnego. Masaż uaktywnia nerwy twarzy, a tym samym zwiększa przepływ Qi (energia) na twarzy, co prowadzi do naturalnego efektu liftingu.

Opis przykładowej sesji masażu Kobido

Zwykle sesja masażu zaczyna się gładkimi i delikatnymi ruchami, które dążą do relaksu klienta, aby zniwelować napięcia, które są szkodliwe dla kolejnych etapów rozwoju masażu. Kiedy terapeuta uważa, że nadszedł odpowiedni moment na elementy masażu karku, aby uruchomić krążenie krwi, które prowadzi do skóry twarzy składniki niezbędne do osiągnięcia poprawy i naprawy tkanki. Dopiero po tych etapach możemy przejść do najbardziej charakterystycznych i intensywnych technik dla masażu Kobido czyli perkusja, szybkie szczypanie, delikatne pociągnięcia, ugniatanie i głębokie wygładzanie skóry. Wszystkie techniki wykonywane są z wielkim zaangażowaniem terapeuty. Celem wykonywania intensywnych technik jest usunięcie wszelkich napięć, które mają tendencję do zamrożenia mięśni i ich funkcji. Techniki liftingujące wykonujemy głównie na twarzy, ale mogą być również wykonywane na innych częściach ciała takich jak szyja, dekolt i ramiona.

 Wizualne efekty masażu Kobido

Masaż Kobido znany jest jako „niechirurgiczny lifting twarzy„. Dzięki technikom Kobido można naturalnie i z biegiem czasu:

 • Zniwelować napięcia mięśniowe, które powodują zmarszczki mimiczne
 • Zapobiec bądź zmniejszyć efekty starzenia się skóry
 • Odzyskać młodą twarz poprzez głęboką pracę na strukturach mięśni
 • Stymulować metabolizm komórkowy, co przyczyni się do szybszej regeneracji skóry
 • Oczyścić skórę usuwając toksyny, zanieczyszczenia i martwe komórki skóry dzięki czemu dodamy jej naturalnego blasku
 • Zniwelować nadmierne napięcie w okolicach szyi, klatki piersiowej i owalu twarzy
 • Stymulować produkcję składników skóry – kolagen i elastynę.

Zdrowotne efekty masażu Kobido:

 • Reguluje bilans energetyczny całego ciała
 • Walczy z stresem
 • Zapewnia pełny relaks i odprężenie
 • Zmniejsza efekty bruksizmu
 • Łagodzi bóle głowy
 • Unika sztywności twarzy
 • Zmniejsza problemy z układem pokarmowym
 • Poprawia wzrok.

Wskazania do stosowania masażu:

Masaż Kobido jest świetną opcja dla tych, którzy chcą mieć całkowitą relaksującą sesję połączoną ze spektakularnym efektem liftingu twarzy. Ten rodzaj masażu pochodzenia chińskiego jest również idealny dla tych, którzy cierpią z powodu migreny, zapewniając odpoczynek i relaks w umyśle, a także dla osób z „ciężkimi oczami” spędzającymi wiele godzin przed komputerem ponieważ dodatkowo relaksuje mięśnie okolic oczu. Kobido jest również korzystne dla tych, którzy cierpią na bruksizm, ponieważ zmniejsza skutki napięć w obszarze szczękowo-twarzowym.

Przeciwskazania do masażu:

 • ostre stany zapalne organizmu (gorączka)
 • stany zapalne skóry (alergiczne i zakaźne)
 • przerwanie ciągłości naskórka
 • cera naczynkowa
 • wysokie nadciśnienie tętnicze
 • ekstrakcję zęba, stany ropne okołozębowe
 • trądzik różowaty w fazie zaostrzenia.

Nauka masażu Kobido

Na naukę masażu Kobido należy poświecić minimum 3 dni. Ponieważ Kobido należy do najtrudniejszej techniki masażu na świecie kosmetolog pragnący poznać tajniki tego masażu powinien posiadać minimum podstawy masażu klasycznego twarzy wzbogacone o duże doświadczenie manualne. Każdy z uczestników uczy się wykonania poszczególnych technik ale jest również odbiorcą masażu aby poczuć siłę, intensywność czy tempo masażu na własnej twarzy. Terapeuci podczas nauki poznają praktyczne wykonanie pełnej kompleksowej 45 minutowej sesji masażu Kobido. Ważne jest również dobranie indywidualnej sesji masażu w zależności od potrzeb klienta. Nie dla wszystkich osób wskazane jest wykonywanie w całości elementów masażu. Częścią praktycznego kursu jest również nauka głębokiego masażu szyi i karku, technik drenujących oraz masażu na sucho w celu rozluźnienia napiętych mięśni mimicznych. Naukę masażu Kobido łączymy również z masażem Shiatsu, japońskiej terapii, która poprzez ucisk charakterystycznych punktów pomaga przywrócić pozytywny bilans energetyczny organizmu.

Wprowadzenie do oferty salonu Beauty czy Spa

Klienci salonów Beauty oczekują coraz bardziej spektakularnych efektów nie do końca jednak chętnie korzystając z urządzeń czy zabiegów medycyny estetycznej. Część osób z obawy na działania niepożądane decyduje się tylko na zabiegi manualne. Dla takich klientów ceniących naturalność idealną alternatywą będzie masaż Kobido. W ofercie beauty może być wprowadzony jako jednorazowy masaż bankietowy ze spektakularnym efektem już po pierwszej sesji . Drugą opcją jest pełna trzy miesięczna kuracja Kobido zaczynając od jednego masażu w tygodniu do jednej wizyty na dwa tygodnie co przyczyni się do wzrostu ilości wykonywanych masaży w salonie Beauty. Również klienci hotelowych Spa docenią technikę masażu Kobido. Właśnie ta grupa klientów nie wyobraża sobie wizyty w Spa bez długiego i przyjemnego masażu. Kobido w 100% spełni ich oczekiwania. Nie możemy zapomnieć, że oprócz efektu wizualnego masaż Kobido to rytuał Spa trwający 45 min składający się z etapu głębokiego masażu relaksującego nasz umysł i ciało, drenażu limfatycznego, liftingu i akupresury twarzy.

Łączenie masażu z zabiegiem kosmetycznym

Masaż Kobido może być wykonywany jako osobna seria samego masażu poprzedzona demakijażem. Łącznie te dwa etapy zajmują 55 min co w pełni tworzy nam standardowy czas zabiegu kosmetycznego. Dodając etapy peelingu i maski zabieg może trwać ponad 90 min co pozwala nam na wykorzystanie nazw Rytuałów Spa na Twarz. Masaż możemy włączyć do każdej oferty zabiegów danej marki kosmetycznej na której pracuje salon. Nie ma obowiązków i specjalnych wskazań do wyboru specjalistycznej firmy. Musimy jednak pamiętać, że niska jakość produktu może zniweczyć całą nasza pracę i efekty masażu Kobido.

Tomasz Tomasik
Absolwent Uniwersytetu Medycznego w Łodzi (2007), magister fizjoterapii, specjalista masaży Spa, autor programów i technik masaży dla obiektów Spa, założyciel szkoły masażu Akademia Spa, specjalizującej się w technikach masaży orientalnych.