Lifting bez skalpela

26

Olga Milowska 


Chirurgia plastyczna wciąż budzi wiele kontrowersji. Ryzyko jakie niesie za sobą proces przeprowadzenia operacji, długi okres rekonwalescencji – to czynniki, które nie sprzyjają wyborowi tej metody. Na szczęście nadeszła era nowoczesnych, nieinwazyjnych zabiegów, które dają równie zadowalające efekty. 

Wypełniacze i botox 

Co sprawia, że wypełniacze (np. Surgiderm, Restylan, Juvederm) i toksyna botulinowa (botox) są tak chętnie wybieranymi sposobami neutralizowania niechcianych zmarszczek? Przede wszystkim efekty zabiegu, które uzyskuje się niemal natychmiastowo. A już po kilku godzinach można wrócić do normalnego trybu funkcjonowania (praca, życie prywatne). Poza tym zabieg jest bezpieczny – od ponad 10 lat stosowany w medycynie estetycznej, a od ponad 20 lat w neurologii i okulistyce. Wyróżnia go również niski stopień bólu, przez co nie wymaga zastosowania znieczulenia miejscowego. U wyjątkowo wrażliwych pacjentów, ze względu na ich komfort, można stosować znieczulenia kremami typu Emla. Pamiętajmy jednak, że istnieje różnica pomiędzy działaniem botoxu i wypełniaczy. Pierwszy z wymienionych to nic innego jak naturalne, oczyszczone białko, które powoduje skurcz mięśni odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek pojawiających się w trakcie procesu starzenia. Wprawiony lekarz potrafi dobrać stosowną, niewielką dawkę substancji, która zadziała tylko i wyłącznie na wskazany mięsień. Odpowiednia ilość preparatu i jego profesjonalna iniekcja (wprowadzenie botoxu pod skórę) są gwarancją uzyskania naturalnego, nieprzerysowanego wyglądu. 

Zasada działania substancji wypełniających jest zupełnie odmienna od botoxu. Popularnie zwane „wypełniacze”, to żele, które wstrzyknięte w dno zmarszczki, fałdu czy zagłębienia powodują wypchnięcie skóry, dając efekt wypełnienia (usunięcia) zmarszczki. Wypełniacze dzielimy na trwałe (dają efekt na około 5 lat) oraz wchłanialne (odwracalne) – efekt utrzymuje się 6-25 miesiące od podania. Najbardziej bezpieczne są wypełniacze wchłaniane, które zawierają kwas hialuronowy. Substancja ta jest podstawowym składnikiem skóry i naturalną substancją w organizmie. Dodatkową zaletą tego zabiegu jest to, iż pomimo wchłonięcia się preparatu (tzn. po ok. 9-12 miesiącach) widoczna jest znaczna poprawa jakości skóry poprzez trwałe i aktywne nawodnienie naskórka, poprawę elastyczności i napięcia. Podobnie jak w przypadku botoxu, efekt wypełnienia widoczny jest natychmiast po zabiegu. Podczas jednej wizyty można całkowicie usunąć zmarszczki nosowo-wargowe, mimiczne oraz linie na czole. 

REGENERIS – własny eliksir młodości 

Zabieg Regeneris znajduje szczególne uznanie wśród zwolenników medycyny naturalnej. Wykorzystuje on, bowiem działanie osocza bogatopłytkowego zawierającego komórki i czynniki wzrostu pochodzące z własnej krwi. Brzmi skomplikowanie, ale sam zabieg jest o wiele bardziej przystępny. W pierwszej fazie lekarz pobiera od pacjenta niewielką ilość (6-18 ml) krwi do specjalnych próbówek, które następnie poddaje się wirowaniu w specjalnej wirówce. W ciągu 5 min. następuje oddzielenie erytrocytów i leukocytów od osocza zawierającego płytki krwi. Do próbówek, tuż przed wykonaniem zabiegu, należy dodać specjalny odczynnik, który aktywuje płytki krwi do produkcji czynników wzrostu. W taki sposób uzyskujemy osocze bogatopłytkowe, które następnie staje się bazą do wykonania zabiegu. Tak uzyskana substancja jest w 100% biokompatybilna z ciałem, naturalna, wyklucza ryzyko nietolerancji, alergii, czy innych reakcji immunologicznych. I co najważniejsze, zabieg Regeneris pozwala uzyskać długotrwałe efekty. 

Mesoline Roller: mikro nakłuwanie – maksi odżywianie 

Zabieg wykorzystuje działanie specjalnego wałka, który pokryty jest dużą ilością (ponad 500) bardzo cienkich igieł. ,,Wałkowanie” nim skóry skutecznie pobudza produkcję kolagenu i elastyny. Roller stanowi ciekawą i coraz bardziej popularną alternatywę dla zabiegów tradycyjnej mezoterapii. Takie mechaniczne pobudzanie fibroblastów do pracy poprawia napięcie i gęstość skóry. Po użyciu Rollera pojawiają się na skórze mikro nakłucia, czyli tysiące kanalików, które ułatwiają przenikanie składników odżywczych i leczniczych w głąb skóry. Zabiegi Rollerem są bezbolesne, mogą być wykonywane niezależnie od pory roku, nadają się dla wszystkich typów skóry i mogą być wykonywane na wielu rozległych obszarach – twarzy, szyi, dekolcie, dłoniach, głowie, nawet na skórze wokół oczu. 

""Ulthera – królowa ultradźwięków 

Co jakiś czas na rynku medycyny estetycznej zdarza się prawdziwy przełom. Najczęściej za sprawą rewolucyjnego urządzenia (zazwyczaj z dziedziny laseroterapii), które nadaje nowy kierunek nauce i medycynie. Z takim „cudem technologii” mamy do czynienia właśnie dziś, a to za sprawą urządzenia o nazwie Ulthera™. Wymieniony sprzęt działa na zasadzie skoncentrowanej energii ultradźwięków, która podczas zabiegu dostarczana jest w głębokie warstwy skóry, inicjując jej naturalną odpowiedź: produkcję nowego, ulepszonego kolagenu. Efektem takiego działania jest lifting, ujędrnienie, likwidacja wiotkości i zwiększenie napięcia skóry. Uzyskuje się go w różnych newralgicznych miejscach twarzy, takich jak powieki, policzki, linia żuchwy, podbródek. Rezultat – młody i bardzo naturalny wygląd. – Wyjątkowość technologii Ulthera™ polega na naturze strumieni ultradźwięków, które są łagodne i bezpieczne dla tkanek. Dzięki temu zewnętrzne warstwy skóry pozostają nienaruszone, a działanie odbywa się głęboko pod ich powierzchnią. Uzyskane efekty są natomiast porównywalne do liftingu chirurgicznego – wyjaśnia dr Ewa Kaniowska, dermatolog z Centrum Dermatologii Estetycznej i Laserowej Derma Puls we Wrocławiu. Dzięki delikatności zabiegu, nie wymagana jest rekonwalescencja – pacjent od razu może wrócić do swoich codziennych czynności. Dr Ewa Kaniowska mówi jedynie o drobnych niedogodnościach: Przez około dwie godziny w miejscu po zabiegu może się utrzymywać łagodny rumień. U niektórych pacjentów pojawia się niewielki obrzęk, który powinien ustąpić po najwyżej dwóch dniach. Skóra po zabiegu może być również wrażliwsza na dotyk. Nie są to jednak dolegliwości, które wymagałyby od pacjenta szczególnej uwagi. Pożądany efekt uzyskuje się już po jednym zabiegu, a utrzymuje się on średnio około 12-tu miesięcy. W zależności od indywidualnych cech pacjenta, okres ten może być również dłuższy. 

Jak widać, bez ingerencji chirurga plastycznego również możemy uzyskać młody wygląd. Wykluczymy przy okazji ryzyko związane z przebiegiem operacji, ewentualnych komplikacji czy długiej rekonwalescencji. Medycyna estetyczna rozwija się w bardzo szybkim tempie, co obfituje dużą różnorodnością oferowanych zabiegów. Dzięki temu możemy dobrać adekwatne zabiegi pod kątem najbardziej wrażliwych i istotnych dla nas miejsc – oczy, usta, szyja czy czoło. Zanim pomyślimy więc o inwazyjnych zabiegach przy użyciu skalpela, warto wybrać się do profesjonalnego centrum dermatologicznego na konsultację w sprawie doskwierających zmarszczek i innych niedociągnięć skóry.
DSD de Luxe