Agnieszka Charysz 

„Avanti” Centrum Fryzjersko-Kosmetyczne 

Mikrodermabrazja jest zabiegiem mechanicznego ścierania naskórka, mikrowarstwa po mikrowarstwie, aż do pożądanego poziomu, pod stałą kontrolą wizualną. Zabieg ten jest obarczony minimalnymi powikłaniami w porównaniu z peelingami chemicznymi, dermabrazją czy zabiegami z użyciem lasera. W przypadku mikrodermabrazji nie występuje ryzyko przebarwień i blizn, a efekty można zobaczyć od razu. Powierzchowne oddziaływanie tego zabiegu dotyczy nie tylko naskórka, ale i skóry właściwej; w jego wyniku następuje pogrubienie naskórka oraz wzmożona synteza kolagenu i elastyny. Zabieg mikrodermabrazji, nazywany też mikropeelingiem kontrolowanym, wykonywany jest za pomocą urządzenia wyposażonego w głowice ścierające, które uruchamiane są dzięki powstaniu próżni. Mikrodermabrazja jest nazywana kontrolowaną, ponieważ głębokość peelingu oraz ilość naskórka przeznaczonego do złuszczenia są oceniane indywidualnie przez lekarza lub kosmetyczkę w zależności od rodzaju skóry. 
Zabieg jest bezbolesny, niezwykle skuteczny i bezpieczny, a po zabiegu można od razu wrócić do normalnej aktywności. 
Wskazaniem do mikrodermabrazji jest trądzik pospolity (zaskórnikowy i grudkowy), blizny potrądzikowe, łojotok, sucha skóra, zaskórniki i prosaki, rogowacenie okołomieszkowe, rozszerzone pory skóry, blizny, przebarwienia i odbarwienia, uszkodzenia posłoneczne skóry, rozstępy, wiotkość skóry, zmarszczki, cellulitis. Ponadto idealnie przygotowuje ona skórę przed zabiegami laserowymi. Przeciwwskazaniem do mikrodermabrazji są zakażenia wirusowe (brodawki, mięczak zakaźny, opryszczka), zakażenia grzybicze, zakażenia bakteryjne (figówka gronkowca, liszajec zakaźny), nowotwory skóry, znamiona, trądzik krostkowy, różowaty i ropowiczy, terapia przeciwtrądzikowa Roaccutanem (wskazana jest trzymiesięczna przerwa), uszkodzenia ciągłości skóry (nadżerki, przeczosy), naczyniaki jamiste, skłonność do bliznowacenia oraz przebyte zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy (do dwóch miesięcy). Nie jest przeciwwskazaniem ciąża, menstruacja, skóra płytko unaczyniona czy skóra opalona. 
Obecnie w gabinetach kosmetycznych można wykonać zabieg mikrodermabrazji diamentowej lub korundowej, a ostatnio wprowadzono nowy zabieg hydrabrazji, który ma szersze spektrum działania. 

Mikrodermabrazja diamentowa wskazana jest nawet dla osób o delikatnej, wrażliwej i skłonnej do alergii skórze, ponieważ nie powoduje podrażnień. Zabieg ten polega na usuwaniu wierzchnich warstw naskórka za pomocą diamentowych głowic z wykorzystaniem próżni. Zabieg jest bezbolesny, trwa około godziny, a po jego wykonaniu skóra jest idealnie gładka. Może jedynie wystąpić lekkie zaróżowienie ustępujące do kilku godzin po zabiegu. Mikrodermabrazja diamentowa jest metodą bezpyłową – nie pozostawia na skórze twarzy resztek proszku. 

Mikrodermabrazja korundowa działa podobnie jak mikrodermabrazja diamentowa. Do złuszczania wykorzystuje zmikronizowane kryształki glinu. Organiczny proszek jest wypychany pod ciśnieniem, aby zetrzeć obumarły naskórek i zanieczyszczenia, zaś druga końcówka zasysa obumarły naskórek. Zabieg ten, podobnie jak mikrodermabrazja diamentowa, trwa około godziny. Skóra po tym zabiegu może być zaczerwieniona nawet kilka godzin, ponieważ zabieg ten charakteryzuje się silnym efektem złuszczania. Jest silniejsza od techniki diamentowej; daje szybsze efekty w krótszym czasie. Polecana jest osobom, które mają rozszerzone pory czy przebarwienia na skórze. 

Hydrabrazja zwana inaczej oxybrazją to zabieg mikrodermabrazji tlenowej z solą fizjologiczną, który łączy głęboką hydrodermabrazję wodną, głębokie nawilżenie oraz odżywienie głębszych warstw naskórka w kwas hialuronowy i witaminy z jednoczesnym spłyceniem zmarszczek. Metoda ta oparta jest na złuszczaniu wykonywanym za pomocą tlenu pod ciśnieniem oraz rozproszonych kropli soli fizjologicznej. Strumień soli fizjologicznej i tlenu z dwukrotną prędkością dźwięku złuszcza naskórek. Już po pierwszym zabiegu skóra jest oczyszczona, nawilżona i zregenerowana, natomiast seria trzech zabiegów spłyca i odbudowuje skórę. 

Zabiegi mikrodermabrazji można wykonać jednorazowo lub w serii od sześciu do 10 zabiegów w odstępie jednego do czterech tygodni, w zależności od rodzaju skóry. 

Mikrodermabrazja nie wymaga specjalnego przygotowania skóry przed zabiegiem. Należy jednak pamiętać, aby kilka dni przed unikać stosowania różnego rodzaju peelingów, chemicznych kremów depilujących, szorstkich gąbek i szczotek do mycia twarzy, woskowania oraz elektrolizy. Natomiast po zabiegu należy unikać opalania skóry poddanej zabiegowi przez co najmniej dwa dni, korzystania z basenu (chlorowana woda). Wskazane jest wypicie około półtora litra wody mineralnej dziennie, dzięki czemu skóra będzie bardziej elastyczna, oraz stosowanie kremów z wysokim filtrem (SPF 25 lub wyższy). Jeżeli zabieg dotyczył przebarwień, należy stosować między poszczególnymi zabiegami preparaty wybielające. 

Ceny zabiegów są zróżnicowane w zależności od obszaru skóry poddanego zabiegowi, preparatów użytych podczas zabiegów, miejscowości oraz gabinetu, w którym wykonywany jest zabieg. Za mikrodermabrazję diamentową lub korundową zapłacimy już od 70 do nawet 250 zł, zabiegi hydrabrazji to koszt od 200 zł. Często jednak gabinety oferują karnet uprawniający do serii zabiegów w promocyjnych cenach.