Modelowanie twarzy

40
dr n. med. Aleksandra Czernecka-Micińska 
DER-MED w Katowicach i w MedSpace w Gliwicach 

Czasem myślimy – bardziej prosty nos, pełniejsze policzki i nasz wygląd byłby idealny. Przez długi czas jedynym sposobem korekty był zabieg chirurgii plastycznej. Wiązało się to z pobytem w szpitalu, znieczuleniem i długą regeneracją tkanek. 
Niedawno z pomocą przyszły zabiegi medycyny estetycznej. Oczywiście osiągane efekty nie są trwałe, ale szybkie i komfortowe zabiegi modelujące nie wyłączają z normalnego trybu życia. Dlatego coraz więcej osób decyduje się poprawić urodę w ten sposób. Czy jest to łatwe? Dlaczego trzeba uważnie wybrać lekarza wykonującego ten zabieg? 

Kiedy sięgamy po takie metody? 

Już młode kobiety odwiedzają gabinety szukając pomocy w poprawie swojego wyglądu, starając się dopasować do zmieniających się kanonów piękna. Z tego powodu najczęściej powiększamy usta – wąskie, asymetryczne, małe. W delikatny sposób możemy też skorygować nierówny grzbiet nosa, nieznaczne asymetrie twarzy, zbyt małą brodę. Modelowanie twarzy jest również typowym zabiegiem odmładzającym, służącym kobietom dojrzałym, których policzki tracą młodzieńczy kształt. 

Czym wyróżnia się ten zabieg na tle innych? 

Modelowanie twarzy należy do trudniejszych zadań w medycynie estetycznej. Bardzo ważne jest dobranie sposobu do oczekiwań pacjenta, jego typu urody. Niezbędna jest długa rozmowa dotycząca różnych możliwości podkreślenia kształtów, czasem sięga się do zdjęć z młodości. Nigdy nie wzorujemy się na zdjęciach innych osób ani nie robimy „tego samego co u koleżanki”. Nie zawsze efekt końcowy jest lepszy od wyjściowego, co wiemy oglądając zdjęcia celebrytów. Czasem, w pogoni za ideałem, tracimy charakterystyczne cechy, coś co nas wyróżnia z tłumu. Dlatego jestem zwolennikiem zmian subtelnych i stopniowych, tak aby kobieta wyglądała na wypoczętą i odświeżoną, ale pozostała sobą. Wiem, że właśnie tego oczekują moje pacjentki. 

W jaki sposób modelując twarz uzyskujemy efekt odmłodzenia? 

Po 40 roku życia zmniejsza się produkcja substancji budujących naszą skórę – kwasu hialuronowego, elastyny, kolagenu, z tego powodu staje się ona wiotka i pojawiają się zmarszczki. Niestety, pewne czynniki przyspieszają ten proces – nadmierne opalanie, niewłaściwa dieta, odchudzanie. Często zapominamy, że podobne procesy zachodzą pod skórą- mięśnie tracą sprężystość i zanika tkanka tłuszczowa podtrzymująca policzki. Obserwujemy to jako „zmiany grawitacyjne”- pogłębiająca się dolina łez, opadające policzki, zaburzony owal. Na twarzy pojawiają się cienie pod oczami, zapadają się skronie, następuje wyostrzenie rysów. Odmładzanie polega na wypełnieniu wszystkich zapadniętych miejsc – dodanie objętości policzkom, podniesienie skroni, doliny łez, owalu twarzy. Optymalny efekt to przestrzenne odtworzenie kształtu młodszej twarzy. Równocześnie z wypełnieniem uzyskujemy wygładzenie zmarszczek i poprawę sprężystości i jędrności skóry. Zabieg ten nazywamy „soft filling” (czyli miękki lifting) lub „lifting bez skalpela” gdyż jest komfortowy i pozwala na uzyskanie naturalnych rezultatów. 

Czy do modelowania twarzy stosujemy specjalne preparaty? 

Do dyspozycji mamy preparaty kwasu hialuronowego, hydroksyapatyt wapnia i kwas l- polimlekowy. Każdy z tych preparatów ma inne zalety. 
Kwas hialuronowy jest uniwersalnym wypełniaczem – możemy nim wypełniać wszystkie części twarzy, a osiągany efekt jest natychmiastowy. Zabieg przeprowadzamy kaniulą – specjalną miękką, tępo zakończoną igiełką, która zmniejsza możliwość powstawania siniaków i obrzęku. Dzięki kaniuli zabieg jest bardzo delikatny i nie wymaga szczególnego znieczulenia, co umożliwia natychmiastowy powrót do normalnego trybu życia. Wrażliwym pacjentom polecam preparaty z lignocainą – substancją znieczulającą korygowane miejsce. Kwas hialuronowy jest najpopularniejszym wypełniaczem, a jego preparaty stosowane w Polsce to Restylane, Juvederm, Teosyal, Surgiderm, Stylage. 
Inny wypełniacz dający natychmiastowy efekt to hydroksyapatyt wapnia znany jako Radiesse. Stosujemy go do nadawania objętości i poprawy konturów twarzy. Oprócz tego stymuluje produkcję kolagenu i wspiera proces odnowy skóry, co przedłuża utrzymanie osiągniętych rezultatów najczęściej ponad rok. Zabieg również jest komfortowy i nie wyłącza z codziennego życia. 
Osobom oczekującym stopniowych i naturalnych rezultatów proponuję kwas l- polimlekowy, czyli preparat Sculptra. Nie jest to typowy wypełniacz, gdyż przede wszystkim powoduje głęboką przebudowę skóry, jej wzmocnienie i wygładzenie. Osiągamy to serią zabiegów wykonywanych co 4-6 tygodni, których ilość dobieramy do konkretnego pacjenta. Umiejętnie podana Sculptra modeluje twarz i unosi opadający owal twarzy, dlatego często jest nazywana „liftingiem bez skalpela”. Efekt jej działania jest wyjątkowo długi – około 2 lat, ale najczęściej po roku wykonujemy zabieg przypominający. 

Jak widać, medycyna estetyczna rozwija się w bardzo szybkim tempie i spełnia oczekiwania coraz bardziej wymagających pacjentów. 

Na świecie obserwujemy spadek ilości wykonywanych liftingów, wzrasta natomiast liczba pacjentów korzystających z zabiegów estetycznych. Przewaga medycyny estetycznej nad chirurgią wynika z większego komfortu, niższych kosztów, braku okresu rekonwalescencji. Co równie ważne, efekty zabiegu można w każdym momencie skorygować. Każdy lekarz zajmujący się tą dziedziną powinien mieć na tyle szeroką wiedzę, żeby zaproponować najlepszą metodę korekty czy odmładzania, gdyż medycyna estetyczna i chirurgia plastyczna nawzajem się uzupełniają. Powinien ocenić, na ile zabiegi estetyczne są w stanie pomóc i w razie potrzeby zasugerować bardziej radykalne rozwiązania. 

Jakie są najnowsze trendy w medycynie estetycznej? 

Przede wszystkim stawiamy na naturalność i harmonię całego ciała, dlatego równocześnie staramy się odmładzać twarz, szyję, dekolt i ręce. Jeżeli to możliwe ujawniamy delikatniejsze miejsca jeszcze przed ich pogorszeniem i zatrzymujemy ten proces. Umiejętnie łączymy zabiegi modelowania kształtu ciała i twarzy z zabiegami ujędrniającymi oraz zapobiegającymi powstawaniu zmarszczek. W ten sposób możemy zachować młody i atrakcyjny wygląd przez wiele lat.
DSD de Luxe