Nieinwazyjna plastyka twarzy

24

„Wiedza o ciele ludzkim ma tyle działów, ile dóbr, jakie to ciało może posiadać. A dóbr tych jest cztery: zdrowie, piękno, siła i doznanie przyjemności. Odpowiednio do tego wiedza jest: medycyną czyli sztuką leczenia, sztuką zdobienia, która jest nazywana kosmetyką, sztuką ćwiczenia ciała, noszącą nazwę atletyki, oraz dostarczania przyjemności, którą Tacyt trafnie zwie Eruditus luxus”- F.Bacon.

Jak mawiał włoski pisarz Baldassare Castiglione – piękno ukazuje się w twarzach ludzkich, a gdy trafi na oblicze mające dobre proporcje wlewa się w nie i objawia najpiękniej.

Ciało człowieka jest przekaźnikiem informacji o nas, jest źródłem wielu sygnałów, które są przekazywane z głębi organizmu. Często mówimy, że patrząc na twarz – czytamy mapę informacji o nas samych. Twarz staje się komunikatorem nastrojów, sprzęga się z naszą duszą i obrazuje emocje. Bogactwo mimiki odzwierciedla nasze samopoczucie i często nasz charakter: radosny, smutny, zmartwiony czy zatrwożony… Po latach, na ludzkich twarzach można wyczytać ich życie. To właśnie mięśnie połączone z układem nerwowym pracują zgodnie z podyktowanym przez mózg impulsem. Każdego dnia, tygodnia i roku pracują- zostawiając swój ślad na skórze.

Kosmetologia i medycyna estetyczna zajmują szczególne miejsce we współczesnym świecie.

Aktualne trendy dotykają dziś naturalnych metod biostymulacji tkankowej (np.: masaż) oraz bardziej lub mniej inwazyjnych działań medycyny estetycznej. Profesjonalista zajmujący się szeroko pojętą pielęgnacją skóry powinien doceniać obie dziedziny. Doskonałe rezultaty w utrzymaniu jej w dobrej kondycji możemy uzyskać tylko wtedy, kiedy świadomie dobieramy odpowiednie protokoły zabiegowe i stajemy się mistrzami swojej sztuki.

Na zdrowy wygląd skóry składa się suma: prawidłowej pracy gruczołów wydzielniczych, metabolizmu tkankowego, prawidłowego dotlenienia skóry właściwej, odpowiedniego nawodnienia, symetrii owalu twarzy, sprężystości i plastyczności mięśni wyrazowych, właściwego przewodnictwa nerwów z obszaru głowy, szyi i karku.

Kosmetolodzy pracujący dziś z twarzą skupiają się na poprawie urody i wnikliwie analizują niuanse gry mimicznej. Okazuje się, że ludzka twarz to nie tylko zwierciadło duszy. Możemy opisywać ją jako układ części anatomicznych, których wzajemny stosunek i współdziałanie nadaje jej odpowiedni wyraz. Uszkodzenie nerwów, niedowład mięśni, rodzaj sprężystości skóry, indywidualne różnice w budowie mięśni wyrazowych wpływają na wygląd twarzy.

Charakterystyczną cechą mięśni wyrazowych jest to, że w większości przypadków przyczepione są one do skóry przynajmniej jednym końcem. W związku z tym tonus tych mięśni (także spoczynkowy) w połączeniu z naturalną dla danego wieku sprężystością skóry nadaje twarzy odpowiedni wygląd.

Masaż jako dynamika technik w odmładzaniu

Jest to zabiegz zakresu fizjoterapii, polegający na sprężystym odkształcaniu tkanek, tym samym wywiera istotny wpływ na mięśnie, skórę, układ nerwowy i krwionośny. Jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i obejmuje określoną kolejność czynności, wykonywaną w określonym tempie i z odpowiednią siłą ucisku.

Bez względu na wiek biologiczny głównym czynnikiem wpływającym na wygląd i proporcje twarzy są:

 • Prawidłowy zakres ruchomości w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego
 • Korekcja wad refrakcji (liczne wady wzroku)
 • Zmiany wynikające z procesu starzenia się mięśni i zwyrodnień mięśniowych.

Nieskorygowane wady wzroku powodują zmianę zachowań w grze mimicznej twarzy i ustawieniu głowy względem osi strzałkowej. Zauważamy wówczas zmarszczki wokół oczu, głębokie poziome bruzdy na czole, które są konsekwencją uruchomienia dodatkowych mięśni do czynności otwierania powiek np.: brzuśca mięśnia potyliczno- czołowego, mięśni marszczących brwi.

W zaburzeniach mechaniki stawu skroniowo-żuchwowego odzwierciedlenie znajduje pogorszenie kontroli sensomotorycznej, zmniejszenie wytrzymałości i siły mięśni żwaczowych, zaburzenie lokalnej stabilizacji mięśniowej szyjnego odcinka kręgosłupa wreszcie pogorszenie symetrii twarzy.

A gdyby tak…. zaprosić mięśnie mimiczne na intensywny trening?

Zdecydowanie tak, bo masaż anti-age wpisuje się idealnie we współczesne metody niwelowania wiotkości i poprawiania owalu twarzy. Staje się nieinwazyjną terapią w służbie piękna.

Ten dobroczynny dotyk jest przede wszystkim:

 • Sprężystym odkształcaniem tkanki
 • Wykonywany jest zgodnie z liniami napięcia skóry i wówczas wykazuje działanie tonizujące
 • Działa rozluźniająco na włókna mięśniowe twarzy, niwelując zmarszczki mimiczne –łagodzi napięcia mięśni i wygładza rysy
 • Wykonywany wbrew liniom napięcia skóry – wykazuje działanie wzmagające sprężystość skóry i mięśni
 • Ucisk wywoływany na tkankę, usprawnia przepływ krwi i limfy w obrębie masowanego odcinka, poprawiając odżywienie i dotlenienie skóry.

Dodatkowo:

 • Przygotowuje skórę, mięśnie i układ limfatyczny do określonego zabiegu zarówno kosmetycznego jak i z sektora medycyny estetycznej
 • Przyspiesza regeneracji i rewitalizację tkanek po ingerencji chirurgicznej
 • Redukuje limfatyczne obrzęki pooperacyjne
 • Redukuje wysięki lub zasinienia pooperacyjne.

Ponadto:

 • Skóra pod wpływem masażu jest rozgrzana
 • Dobrze ukrwiona
 • Dotleniona
 • Lepiej wchłania składniki aktywne z preparatów
 • Pobudza procesy regeneracyjne skóry i mięśni.

Współczesna teoria piękna coraz częściej porusza zagadnienia manualnych technik kondycjonowania skóry i mięśni. Dodatkowo klienci uwielbiają i coraz chętniej oddają się w ręce „mistrzów” sztuki masażu. Biorąc pod uwagę, że współczesny człowiek w pogoni życia funkcjonuje w stresie wespół z podwyższonym poziomem kortyzolu, adrenaliny i noradrenaliny. Zużywając bufory minerałów z organizmu w obliczu stresu tym chętniej korzysta z „manualnych psychoterapii” jakimi na pewno są masaże twarzy np.: psychosomatyczny. Redukuje stres i napięcia mięśniowe, pozwala odpocząć i poczuć komfort.

Manualne liftingi:

Express lift – deep cleasing – Klapp cosmetics

Ten rodzaj zabiegu jest połączeniem face–fitnessu i oczyszczania skóry z udziałem aktywnych enzymów. Dzięki takiej koncepcji uzyskujemy jednocześnie efekt liftingu i intensywnego oczyszczenia skóry. Wzrost aktywności enzymów zapewnia ciepło dotyku uwalniającego się podczas masażu. Skóra po masażu jest promienna, a mięśnie zmieniają tonus – niwelując wszelkie „grymasy”.

MASAŻ SKŁADAJĄCY SIĘ Z CZTERECH FAZ:

 • Faza drenażu limfatycznego
 • Faza rolowania-ugniatania
 • Faza rolowania i rozciągania
 • Faza utrwalania

SUBSTANCJE AKTYWNE WYORZYSTANE PODCZAS MASAŻU:

 • Proteolityczny enzym pozyskiwany z bakterii bacillus ferment
 • Enzym z hydrolizowanych drożdży
 • Enzym z limonki i papaii
 • Matrixyl
 • Ekstrakt z żywicy senegalskiej
 • Izobutyloamina
 • Kwas hialuronowy.

Koncepcja masażu trasbukalnego

Ta manualna koncepcja głównie polega na modelowaniu dolnej i środkowej części twarzy. Nazwa dokładnie oznacza transprzez (łac.), buccalispoliczki (łac.).

Technika wykorzystuje obustronne ugniatanie tkanek twarzy, zarówno od strony jamy ustnej jak i od zewnętrznej powierzchni skóry. Unikalność masażu transbukalnego pomaga przywrócić właściwy owal. Gruntownemu treningowi podlegają głębokie mięśnie twarzy, które tworzą strefę policzka oraz bruzd nosowo-wargowych. Taki trening zdecydowanie wpływa na wzrost sprężystości mięśni i skóry. Okazuje się, że metoda ta nie tylko sprawdza się w przywracaniu właściwego tonusu mięśniowego, ale przede wszystkim staje się niezbędna w pracy z niedowładami i porażeniami twarzy. Koryguje deformacyjno – destroficzne typy starzenia się.
Niweluje blizny oraz deformacje tkanek miękkich po przebytych urazach twarzy.
Ten obustronny masaż policzków intensywnie oddziałuje na mięśnie, dlatego staje się idealnym sposobem na walkę z niechcianymi „chomiczkami”.

Niewątpliwie masaż może budzić zdziwienie klienta i na pewno daleko mu do strefy wymarzonego relaksu. Wykonywany jest bez środków poślizgowych i na pewno w rękawiczkach.

Koncepcja masażu dermoplastycznego

Z kolei technika masażu dermoplastycznego oddziałuje na wszystkie warstwy skóry twarzy, szyi i dekoltu. Sposób wykonania masażu obejmuje: modelowanie, regenerację i odbudowującą napięcie i elastyczność skóry dermotonizację.

Technika regeneracji korzystnie wpływa na odbudowę skóry po urazach i uszkodzeniach nerwów.

Zmniejsza i redukuje zmarszczki, a także poświęca szczególną uwagę takim obszarom jak szyja, wargi, powieki, strefa oczodołów.

Masaż dermoplastyczny znacząco wzmacnia skórę, wyrównuje drobne zmarszczki, likwiduje oznaki zmęczenia i obrzęki. Doceniony jako koncepcja doboru technik oparta na fundamentalnych zasadach fizjologii i holistyki, stosowana jako alternatywa dla zabiegów inwazyjnych

Koncepcja masażu mioplastycznego

Deformacje owalu twarzy powstałe w wyniku starzenia się skóry to najczęściej problem utraty napięcia mięśniowego. Technika tego masażu jest intensywna. Głównym celem tego masażu jest lifting i wzmocnienie owalu twarzy.

Jest jedną ze współczesnych technik masażu mięśniowo-powięziowego. Ma działanie terapeutyczne, korygujące oraz odmładzające. Mięśnie stają się bardziej elastyczne i dlatego bardziej podatne na modelowanie.

Może również stanowić etap przygotowania do rehabilitacji pourazowej i terapii przed plastyką twarzy.

Masaż dermoplastyczny idealnie łączy się z masażem mioplastycznym. Synergistyczne działanie obu technik wzmacnia mięśnie w obrębie całej twarzy, szyi i dekoltu. Pozwala osiągnąć lepsze rezultaty w nieinwazyjnym odmładzaniu.

Wśród wielu innych technik pracy z mięśniami wyrazowymi nie może zabraknąć masażu Kobido, Jogi twarzy czy domowej gimnastyki mięśni mimicznych.

W poszukiwaniu nowoczesnej nieinwazyjnej koncepcji w odmładzaniu coraz chętniej korzystamy z wiedzy i wieloletnich doświadczeń mistrzów masażu.

Masaż jak się okazuje to nie tylko technika, ale przede wszystkim połączenie doskonałości ruchów i zrozumienie złożoności procesów w aspekcie starzenia się ciała ludzkiego.

Podkreślić szczególnie należy, że kluczową rolę w uzyskaniu efektu push-up/liftingu odgrywa współpracujący każdego dnia ze sobą zespół:

 • Struktury okolicy łuku jarzmowego
 • Stanu napięcia mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego
 • Stanu napięcia mięśni podpotylicznych
 • Stanu napięcia powięzi głowy i karku

Wszystkie struktury razem i każda z osobna wymagają opracowania w myśl zasady tensegralności ludzkiego ciała….

„W kobiecie doskonale pięknej, piękno nie polega na świetności jakiejś jednej części, Ale na zgodności i właściwej mierze wszystkich części razem, Tak, iż żadna nie wybija się ponad inne”…
                                                                                             R.Descartes

mgr Anna Drobnik
Absolwentka Kosmetologii oraz Promocji Zdrowia Łódzkiego Uniwersytetu Medycznego, wykładowca i wicekanclerz ds. rozwoju kierunku kosmetologia w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi, doświadczony pedagog, szkoleniowiec firmy KLAPP Cosmetics, praktyk w zawodzie.