Pachnąca kuracja

24
Ewa Mielcarek 

Olejki eteryczne nie tylko pięknie pachną, ale przynoszą też ulgę przy wielu dolegliwościach. Ich uzdrawiające działanie od wieków wykorzystuje medycyna naturalna. 

Kuracja olejkami eterycznymi, czyli aromaterapia, jest niezwykle relaksująca i odprężająca: poprawia nastrój, usuwa zmęczenie i ułatwia zasypianie, a przy tym działa też upiększająco: wzmacnia barierę lipidową skóry, ożywia matową i zmęczoną cerę, zmniejsza cellulit, trądzik i zmarszczki oraz powstrzymuje wypadanie włosów. Ale aromaterapia to zabiegi przynoszące nie tylko ukojenie i poprawę wyglądu. Naturalne olejki eteryczne mają również właściwości lecznicze. Ich cząsteczki, będące wieloskładnikowymi mieszankami biologicznie czynnych związków chemicznych, potrafią bowiem wnikać do krwiobiegu i wraz z krwią trafiają bezpośrednio w chore miejsce. Dzięki temu olejki łagodzą ból głowy, stawów czy mięśni. Pomagają też zwalczać infekcje, przynoszą ulgę przy katarze i kaszlu, kobiecych dolegliwościach oraz zaburzeniach gastrycznych. 

Zabiegi aromaterapeutyczne 

Aromaterapię można stosować na wiele sposobów. Niezależnie od wybranej metody wszystkie zabiegi mogą być wykonywane albo w domu albo w gabinetach kosmetycznych czy ośrodkach odnowy biologicznej. 
Masaż z zastosowaniem olejków polega na masowaniu całego ciała lub tych jego części, w których odczuwane są dolegliwości. Używa się do tego celu mieszaniny olejków eterycznych rozpuszczonych w naturalnych olejach roślinnych w proporcji od 5 do 15 kropli olejku eterycznego lub jego mieszanek na 25 ml naturalnego oleju roślinnego – najlepiej z jojoby, nasion winogron, awokado lub migdałów. Bezpośrednio po masażu nie należy brać prysznica lub kąpieli. Można to zrobić dopiero po upływie kilkunastu minut, kiedy skóra wchłonie olejek. Kąpiel aromaterapeutyczna to 10-30 minutowe zanurzenie się w ciepłej wodzie do której dodano 10 kropli jednego lub kilku olejków (bez dodatku środków pieniących czy myjących). Aby zwiększyć efekt terapeutyczny podczas zabiegu można masować ciało pod wodą używając gromadzącej się na powierzchni warstwy olejków. Po kąpieli skóry nie należy spłukiwać tylko wytrzeć delikatnie ręcznikiem. 
Ciepły lub zimny kompres (okład) jest miejscową odmianą kąpieli aromaterapeutycznej. Zabieg polega na przyłożeniu do chorego miejsca (np. bolącego stawu czy głowy) waty, gazy lub ręcznika nasączonego wodą z dodatkiem olejków eterycznych. Ich stężenie w kompresach jest jednak większe niż w kąpielach i wynosi około 4-5 kropli na 100 ml wody. Inhalacje polegają na wdychaniu leczniczych woni pochodzących z rozpylania lub odparowywania olejków wraz z parą wodną. Jednym ze sposobów wykonania zabiegu jest pochylenie się nad naczyniem z gorącą wodą, do której wkroplono 5-10 kropli mieszaniny olejków, nakrycie głowy ręcznikiem i wdychanie przez 5-10 minut aromatycznych oparów. Innym sposobem jest zastosowanie kominka aromaterapeutycznego (specjalne naczynie ogrzewane od spodu świecą, do którego wlewa się ciepłą przegotowaną wodę i 5-10 kropli olejków) lub potpourri (nasączona wonnymi olejkami dekoracyjna mieszanina płatków kwiatowych, liści lub suszonych owoców). 

Dekalog aromaterapii 

Ponieważ olejki eteryczne, będące 100% koncentratami otrzymywanymi z całych roślin lub ich części, mają niezwykle silne działanie na organizm człowieka, należy je stosować z dużą ostrożnością. 
  • Należy używać tylko olejków lub mieszanek olejków, których zapach najbardziej nam odpowiada. 
  • Nie wolno przekraczać zalecanych dawek olejków. 
  • Przygotowując mieszankę nie należy ze sobą mieszać więcej niż 5 rodzajów olejków eterycznych. 
  • Nie wolno doustnie przyjmować olejków eterycznych. 
  • Nie należy stosować nierozcieńczonych olejków bezpośrednio na skórę. 
  • Osoby ze skłonnością do alergii powinny przed pierwszym zabiegiem aromaterapeutycznym wykonać test alergiczny (wcierając za uchem niewielką ilość olejku rozpuszczonego w łyżce oleju roślinnego).
  • Należy pamiętać o przeciwwskazaniach. Zabiegom aromaterapeutycznym nie powinni poddawać się alergicy, kobiety w ciąży, małe dzieci i chorzy na epilepsję. W tych przypadkach należy się zawsze stosować do zaleceń lekarza. 
  • Większości mieszanek olejków eterycznych nie można stosować na skórę bezpośrednio przed wyjściem na słońce. Niewskazane jest także opalanie po zabiegu aromaterapeutycznym. 
  • Jeśli mieszanina olejków dostanie się do oczu należy przemywać je mlekiem, a nie wodą. 
  • Należy stosować olejki eteryczne wyłącznie wysokiej jakości. Właściwości lecznicze mają jedynie olejki naturalne (syntetyczne ich nie mają) i czyste (tzn. nieprzerobione i nierozcieńczone). 


Zalecane olejki eteryczne w leczeniu wybranych dolegliwości


Dolegliwości Zalecane olejki eteryczne
Infekcje górnych dróg oddechowych, eukaliptusowy, sosnowy, lawendowy, tymiankowy, anyżowy, cynamonowy, szałwiowy
kaszel, angina, katar
Bóle głowy, migreny lawendowy, geraniowy, miętowy, eukaliptusowy, grejpfrutowy
Nadpobudliwość, zbyt wysokie ciśnienie, bezsenność z melisy, cytrynowy, lawendowy, pomarańczowy, geraniowy, kadzidłowcowy
Otyłość, zatrzymywanie płynów w organizmie lawendowy, rozmarynowy, jałowcowy, z kopru włoskiego
Cellulitis rozmarynowy, paczulowy, grejpfrutowy, geraniowy, z kopru włoskiego
Łojotok, łupież tłusty rozmarynowy, z drzewka herbacianego, cytrynowy, geraniowy, lawendowy
Łupież suchy lawendowy, z melisy, pomarańczowy, geraniowy sandałowy, 
Lęki, zdenerwowanie, bezsenność rozmarynowy, sosnowy, lawendowy, kadzidłowcowy, mandarynkowy
Zaburzenia układu krążenia rozmarynowy, sosnowy, lawendowy
Zaburzenia seksualne, oziębłość Ylang Ylang, rozmarynowy, geraniowy, paczulowy, cynamonowy
Ukąszenia przez owady goździkowy, lawendowy, z drzewka herbacianego
Bóle reumatyczne, artretyzm, mięśniobóle sosnowy, eukaliptusowy, goździkowy, szałwiowy kadżeputowy, rozmarynowy, cynamonowy
Obniżenie odporności organizmu z drzewka herbacianego, goździkowy, tymiankowy, cytrynowy, cynamonowy
Niskie ciśnienie, nadmierna senność, ospałość tymiankowy, eukaliptusowy, miętowy, cedrowy, z drzewka różanego
Nudności, zaburzenia gastryczne, wzdęcia anyżowy, miętowy, z kopru włoskiego
Schorzenia skórne, egzemy, grzybice, trądzik lawendowy, geranium, z drzewka herbacianego, eukaliptusowy, paczulowy, rozmarynowy
Wypadanie włosów, łysienie rozmarynowy, tymiankowy, Ylang Ylang
Ból zęba goździkowy, kadżeputowy
Zaburzenia cyklu miesiączkowego i dolegliwości przedmenstruacyjne lawendowy, z melisy
Stres, napięcia związane z kłopotami, przepracowaniem cytrynowy, lawendowy
Przepracowanie (umysłowe) apatia, brak koncentracji rozmarynowy, lawendowy, cytrynowy, cynamonowy
Zmarszczki, rozstępy skóry, stany zapalne skóry lawendowy, geranium, kadzidłowcowy


DSD de Luxe