Piękne paznokcie

33
Niestety nie każda z nas urodziła się z kształtnymi paznokciami. Obecnie jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by były naprawdę długie i piękne. Wystarczy udać się do dobrego salonu stylizacji paznokci lub gabinetu kosmetycznego, by je wydłużyć i nadać im wymarzony kształt. Aby to zrobić, można założyć tipsy albo posłużyć się metodą żelową, akrylową czy fiberglass. 


Tipsy 

Generalnie tipsy to nic innego, jak gotowe płytki z tworzywa sztucznego uformowane na kształt płytek paznokci. Metoda ta polega na przytwierdzeniu takiego tipsa do paznokcia za pomocą specjalnego kleju. Wadą tego rozwiązania jest to, że podczas nieumiejętnego przyklejania pomiędzy paznokieć a tips dostają się często pęcherzyki powietrza, co sprawia, że tipsy szybko odpadają (prawidłowo przyklejone tipsy można nosić około dwóch tygodni). Niewątpliwą zaletą zaś jest możliwość samodzielnego założenia ich w domu, niska cena (opakowanie zawierające klej oraz 20 sztuk tipsów kosztuje zaledwie 5-6 zł), a także bardzo duża możliwość wyboru gotowych wzorów zdobień, co pozwala osobom z mniejszymi uzdolnieniami plastycznymi nosić paznokcie pomalowane nawet w najbardziej fantazyjne wzory. 

Metoda żelowa 

Prawidłowo wykonane paznokcie metodą żelową niewiele się różnią od paznokci naturalnych. Są bardzo wygodne w noszeniu oraz mają delikatny i elegancki wygląd. Jednak elastyczna i cienka warstwa żelowa jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne niż inne materiały (np. akryl) i z tego powodu metoda ta polecana jest osobom prowadzącym spokojny tryb życia. Wykonanie paznokci żelowych jest dosyć łatwe, ale wymaga jednocześnie zręczności i wprawy w posługiwaniu się różnymi materiałami. Z tego powodu lepiej nie eksperymentować samemu w domu, ponieważ błędnie przeprowadzony zabieg może w znacznym stopniu uszkodzić płytkę paznokcia. Przedłużanie paznokci tą metodą można wykonywać: 
– na naturalnej płytce paznokcia (jest to dobre rozwiązanie dla osób, które mają łamliwą lub rozdwajającą się płytkę, ponieważ dzięki temu paznokcie staną się mocniejsze), 
– na tipsie (w ten sposób można przedłużyć paznokcie o 2/3 długości naturalnej płytki; do naturalnego paznokcia przyklejany jest tips, który przycina się przy pomocy gilotyny do odpowiedniej długości, a następnie pilnikiem nadaje odpowiedni kształt i na tak przygotowaną powierzchnię nakłada się warstwę żelu), 
– na szablonie (kolejne warstwy żelu nakłada się na specjalny szablon i na nim formuje się paznokieć; tym sposobem wykonuje się zabieg przedłużenia paznokci osobom o niestandardowych wymiarach płytki, dla których nie można dobrać odpowiedniego tipsa oraz paniom, które marzą o wyjątkowym kształcie paznokci). 

Niezależnie jednak od tego, czy żel stosowany jest na płytce, tipsie czy szablonie, zanim nałoży się pierwszą jego warstwę, paznokcie muszą być zmatowione (za pomocą specjalnych pilników), odtłuszczone i zdezynfekowane, aby masa żelowa dobrze przylegała do ich powierzchni. Dopiero na tak przygotowany paznokieć można nakładać za pomocą specjalnego pędzelka kolejne warstwy masy żelowej (przypomina to nakładanie lakieru do paznokci). Każda z warstw musi być utwardzona w specjalnej lampie UV. Na koniec płytkę przemywa się płynem uniwersalnym, koryguje końcówki za pomocą pilnika oraz maluje i ozdabia paznokcie. Efekt utrzymuje się od 3-5 tygodni. Po tym czasie wypełnienie żelowe trzeba uzupełnić. Cena zabiegu w zależności od użytych materiałów oraz rodzaju zdobienia wynosi od 100 do 200 zł. Za uzupełnienie trzeba zapłacić 70-150 zł. 

Metoda akrylowa 

Paznokcie akrylowe to doskonałe rozwiązanie dla osób aktywnych. W przeciwieństwie do innych metod, akryl nie kruszy się tak łatwo, nie łamie, jest trwalszy i odporniejszy na uszkodzenia. Dzięki tej metodzie możliwe jest także nadanie nowego, wręcz idealnego kształtu zdeformowanej płytce. Na korzyść tej metody przemawia także możliwość wykonania akrylowych zdobień trójwymiarowych wypukłych (tzw. zdobienia 3D) w postaci kwiatków, listków i innych ozdób, które wyglądają niezwykle efektownie. Z drugiej strony jednak metoda akrylowa bardziej niszczy płytkę paznokciową. Podobnie jak w przypadku metody żelowej, akryl można stosować: 
– bezpośrednio na naturalnym paznokciu, 
– na tipsie (masę akrylową nakłada się na przytwierdzony wcześniej do naturalnej płytki tips, przycięty do odpowiedniej długości), 
– na szablonie (paznokieć z akrylu formowany jest na przytwierdzonym wcześniej szablonie). 
Niezależnie jednak od wybranej metody sposób wykonania paznokci akrylowych jest praktycznie taki sam. Pierwszym krokiem jest zmatowienie, odtłuszczenie i zdezynfekowanie paznokci (np. spirytusem salicylowym). Następnie na płytkę nakłada się primer (wytrawiacz płytki paznokcia), którego zadaniem jest zwiększenie przyczepności akrylu do paznokcia. W kolejnym etapie formuje się kuleczkę masy akrylowej (zanurzając pędzelek najpierw w płynie akrylowym – tzw. liquidzie, a potem w słoiczku z proszkiem akrylowym) i nakłada na płytkę modelując nowy paznokieć. Ruchy muszą być szybkie i precyzyjne, ponieważ akryl zastyga szybko i samoczynnie (nie potrzebna jest lampa UV). Tak uformowane paznokcie poddaje się jeszcze obróbce przy użyciu specjalnych pilników (jak duża będzie to obróbka i ile czasu zajmie, zależeć będzie wyłącznie od wprawy i doświadczenia osoby, która wykonała paznokcie akrylowe), a na koniec maluje i ozdabia. Paznokcie akrylowe należy uzupełniać co 3-5 tygodni w zależności od tempa wzrostu naturalnej płytki. Na pokrycie paznokci u rąk masą akrylową należy przeznaczyć od 100 do 250 zł (w zależności od zdobienia), u nóg – 80-120 zł, zaś na uzupełnienie – 70-150 zł. 

Metoda fiberglass 

Paznokcie przedłużane metodą fiberglass uważane są za najbezpieczniejsze dla płytki paznokciowej. Technikę tę stosuje się nie tylko w celu utwardzenia czy przedłużenia naturalnych paznokci, lecz także celem regeneracji zniszczonej płytki paznokcia. Ponieważ fiberglass działa jak odżywka i znakomicie wzmacnia paznokcie, metoda ta jest bardzo często polecana osobom po zdjęciu paznokci żelowych czy akrylowych. Niewątpliwą zaletą tej metody jest również to, że paznokcie fiberglass wyglądają naturalnie, nie niszczą i nie wysuszają płytki oraz nie żółkną. 
Nałożenie włókien fiberglass nie jest trudne. Można to zrobić albo na naturalną płytkę paznocia albo na tips (sposób przyklejenia tipsa jest taki sam, jak w przypadku metody akrylowej i żelowej). Na zabieg lepiej się udać do gabinetu stylizacji paznokci albo można także spróbować wykonać go samodzielnie w domu (warto skorzystać z jednodniowego kursu dotyczącego wykonania paznokci tą metodą). Zabieg rozpoczyna się od dezynfekcji, zmatowienia i odtłuszczenia naturalnej płytki. Następnie ostrymi nożyczkami przycina się do odpowiednich kształtów włókna fiberglass (są to specjalne gęsto tkane płatki jedwabne lub szklane), przykleja do paznokcia i nakłada resinę (preparat żywiczny, który ma za zadanie spoić paznokieć z włóknem). Na koniec płytkę spryskuje się aktywatorem, który powoduje zastyganie masy i wyrównuje powierzchnię paznokcia specjalnymi pilnikami w formie bloczków. Uzupełnianie paznokci fiberglass odbywa się nieco rzadziej niż w przypadku paznokci akrylowych czy żelowych, przeciętnie co 5-6 tygodni. Cena zabiegu wynosi 100-120 zł, uzupełnienie – 80-100 zł. 

""
Pielęgnacja paznokci przedłużanych 

Aby zachować paznokcie w dobrej kondycji, należy   zadbać o nie kompleksowo. Dotyczy to zwłaszcza paznokci przedłużanych. Materiał, który nakładany jest na płytkę, chroni ją wprawdzie przed działaniem detergentów czy uszkodzeniami mechanicznymi, jednak tylko do pewnego stopnia. Zbyt częste moczenie rąk w wodzie czy zbyt duże naprężenia płytki, mogą powodować jej rozwarstwianie się. Łatwiej jest wówczas o zakażenie bakteryjne lub grzybicze. Żeby temu zapobiec lub ograniczyć do minimum niekorzystne zmiany, warto zastosować się do poniższych wskazówek. 
1. Przy wykonywaniu wszelkich prac domowych należy zakładać gumowe rękawiczki. Sztuczna płytka jest niezwykle wrażliwa na detergenty, wilgoć i działanie środków chemicznych. 
2. Przedłużone paznokcie są również wrażliwe na uderzenia, naprężenia i uszkodzenia mechaniczne, należy więc uważać przy wykonywaniu codziennych czynności, takich jak np. zamykanie drzwi, krojenie, pisanie na klawiaturze, otwieranie puszki czy klapki od telefonu. 
3. Aby wydłużyć efekt, jaki osiągnęła stylistka, zaleca się wcieranie po całym dniu kremu nawilżającego do rąk. Jest to szczególnie ważne przy metodzie akrylowej, ponieważ zapobiegnie to wysuszeniu paznokci. Warto wypróbować: 
 • Odżywczy krem do rąk, paznokci i naskórka Radiant Hands Nails & Cuticle Creme, Sally Hansen, 75 g, 35 zł, 
 • Luksusowy krem regenerujący na dłonie i paznokcie, Bielenda, 500 ml, 39 zł, 
 • Intensywny krem do rąk i paznokci Avoplex High Intensity Hand & Nail Cream, OPI, 50ml, 49 zł. 

4. Po każdym umyciu dłoni powinno się także wcierać oliwkę w skórki, co powstrzymuje ich nadmierne narastanie, a także pozwoli zminimalizować podchodzenie powietrza pod materiał. Warto wypróbować: 

 • Aromatyzowana oliwka do paznokci i skórek Aroma Nail Oil z witaminą A, E i F, LCN, 8 ml, 26 zł, 
 • Olejek nabłyszczający z odżywką do pielęgnacji skórek i paznokci Cuticle Essential Oil, Pretty Woman – Kinetics USA, 14 ml, 17 zł, 
 • Lawendowa oliwka do paznokci i skórek Nail Olive, Top Choice NCS, 12 ml, 7,20 zł. 

5. Do mycia rąk zaleca się stosowanie płynów i emulsji nie zawierających mydła, gdyż nie wysuszają one paznokci i skóry rąk. 

6. Nie powinno się używać zmywaczy do paznokci na bazie acetonu, ponieważ niszczą one powierzchnię sztucznych płytek, a także rozpuszczają tipsy. Warto wypróbować: 
 • Zmywacz do paznokci bez acetonu Caring Nail Polish Remover, Herome, 120 ml, 36 zł, 
 • Chusteczki ze zmywaczem Nail Polish Removing Serviette, Peggy Sage, 10 sztuk, 29 zł, 
 • Zmywacz do paznokci bezacetonowy Polish Remover, BelArte, 100 ml, 12 zł. 
7. Nie należy piłować i skracać samemu paznokci (z wyjątkiem delikatnego przypiłowania brzegu), gdyż może to spowodować ich rozwarstwienie. 
8. Wszelkie zabiegi wykonywane na paznokciach nie powinny być wykonywane metalowymi przyrządami z uwagi na możliwość uszkodzenia płytki. 
9. Przed pomalowaniem paznokci ciemnymi lakierami warto stosować bazę pod lakier. Dzięki niej paznokcie nie ściemnieją pod wpływem barwników zawartych w niektórych lakierach. Warto wypróbować: 
 • Lakier podkładowy First Base Base Coat, Essie, 15 ml, 55 zł, 
 • Lakier podkładowy Nourishing Base Coat, Alessandro International, 11 ml, 39 zł, 
 • Szybkoschnąca baza pod lakier ArtStyle & Nail Expert, Soraya, 10 ml, 15,90 zł. 
10. Wszystkie uszkodzenia, naderwania, odklejenia lub złamania paznokci najlepiej jest powierzyć stylistce. 
11. Na zabieg usunięcia sztucznych paznokci należy wybrać się do salonu stylizacji paznokci. Usuwanie ich domowymi sposobami może doprowadzić do uszkodzenia naturalnej płytki (paznokcie regenerują się 3-6 miesięcy). 
12. Za każdym razem po zdjęciu sztucznych paznokci należy przeprowadzić kurację rewitalizującą, polegającą na stosowaniu specjalnych odżywek do paznokci, przyjmowaniu zestawów witaminowych oraz stosowaniu diety żywieniowej bogatej w białko, wapń, cynk, krzem, żelazo, miedź oraz witaminę B5, która wzmacnia i regeneruje płytkę. Kuracja nie powinna być krótsza niż 7-8 tygodni. Warto wypróbować: 
 • Odżywka do paznokci Nail Repair, Micro Cell, 12 ml, 65 zł, 
 • Podkładowo-ochronna odżywka do paznokci Foundation XTRA, NailTek, 15 ml, 60 zł, 
 • Preparat wielowitaminowy Belissa, 50 tabletek, 15 zł. 
Sprawdzone adresy: 
 • Studio Kreacji Paznokci „Fanaberia”, ul. Lipińskiego 3/31 (Budynek Hotelu Panorama, 10 piętro), Kraków, tel. 605 240 769, www.studiokreacji.pl,
 • Studio Nails Perfekt, ul. Piątkowska 84d/19, Poznań, tel. (61) 671 12 87, www.nails.perfekt.pl
 • Salon Lady’s Nails, ul. Sienkiewicza 31 m. 2a, Łódź, tel. (42) 631 19 77, http://ladysnails.pl
 • Studio Pielęgnacji dłoni i stóp "Świat Paznokci”, ul. Miklaszewskiego 2, Warszawa, tel. (22) 644 63 84, www.swiatpaznokci.pl
 • Salon FASHION & BEAUTY Monika Kupień, ul. Rogaczewskiego 42, Gdańsk, tel. 503 747 191, www.fashionbeauty.xt.pl
DSD de Luxe