Pielęgnacja włosów w ciąży

45
28.03.2012

Czy przyszła mama może używać tych samych kosmetyków do włosów, które stosowała przed ciążą? 

Jak najbardziej. Panie, które wcześniej regularnie dbały o swoje włosy i farbowały je, wcale nie muszą i nie powinny rezygnować ze swoich przyzwyczajeń. Swoim klientkom przypominam jednak, że należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Przede wszystkim skóra głowy w czasie ciąży często staje się bardziej wrażliwa. Nasze odczucia zapachowe mogą się też radykalnie zmienić, dlatego zdarza się, że chemia fryzjerska, opary amoniaku negatywnie wpływają na nasze samopoczucie. Rosnący brzuch i nadwyrężony kręgosłup mogą nie pozwolić na kilkugodzinną wizytę w salonie fryzjerskim – szybciej i modniej można wykonać delikatną koloryzację farbami bez amoniaku. 

Jak Pani radziła sobie ze swoją fryzurą podczas ciąży? 

Jestem mamą dwóch córek i każda z ciąż była inna. Podczas pierwszej skóra głowy stała się bardziej wrażliwa – zaczęłam stosować łagodny, kojący szampon bez substancji zapachowych i barwników. Gdy miałam zostać mamą po raz drugi, moje długie wówczas włosy zaczęły się mocno przetłuszczać. Częste mycie stało się uciążliwe, więc stosowałam szampon dokładnie oczyszczający włosy z sebum, przez co zawsze wyglądały świeżo. Moim numerem jeden na półce z kosmetykami do włosów jest jednak spray odświeżający – produkt oczyszczający włosy bez konieczności mycia. Idealne rozwiązanie w sytuacji, kiedy szybko i bez wysiłku trzeba odświeżyć włosy, a nie ma ku temu możliwości. Natomiast by zminimalizować ilość koloryzacji, używałam odżywki do włosów farbowanych, która utrzymywała kolor na długi czas. 

Czy w takim razie w czasie ciąży nie powinno się farbować włosów? 

Z pełnym przekonaniem mogę powiedzieć, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do zabiegu koloryzacji, gdyż dzięki delikatnym farbom bez amoniaku czy uczulającej fenylenodiaminy zabieg jest bezpieczny zarówno dla mamy, jak i dla dziecka. Jedynym problemem jest to, że szalejące hormony mogą zmienić efekt koloryzacji. Zdarza się to jednak bardzo rzadko, a po zastosowaniu delikatnych środków koloryzujących możemy łatwo zmienić niepożądany odcień. 

Jak stylizować włosy podczas ciąży? 

Przyszła mama, szczególnie w ostatnich miesiącach ciąży i zaraz po rozwiązaniu, ma mniej siły na czasochłonne stylizacje. Ważne, aby zastosowane kosmetyki były idealnie dobrane, nie obciążały włosów i utrzymywały nadany kształt aż do następnego mycia. W przypadku „jesienno-zimowych ciąż” nieoceniony jest przyspieszacz suszenia, który skraca czas suszenia włosów o ok. 50 proc., oraz produkty, które utrzymają nadany kształt aż do następnego mycia i ochronią przed wilgocią. 

Olga Sobocińska Główna Stylistka KMS California w Polsce Mama Nadii i Igi Dodatkowe pytania proszę kierować na adres: o.sobocinska@kms-california.pl
DSD de Luxe