Prawdy i mity medycyny estetycznej

32
Medycyna estetyczna przedłuża młodość o co najmniej 20 lat. Prawda czy mit? Spróbujmy zmierzyć się z n naszymi wyobrażeniami o zabiegach medycyny estetycznej. 

Rozmowa z dr n. med. Aleksandrą Czernecką-Micińską 

Pierwsza wizyta w gabinecie medycyny estetycznej to duży stres. Wynika on z wielu pytań oraz wielu przeczytanych lub zasłyszanych, czasami błędnych opinii. Poniżej przedstawiam najczęstsze wątpliwości i ich krótkie wyjaśnienia, aby przybliżyć Państwu możliwości medycyny estetycznej. Sami sprawdźcie Państwo co jest prawdą, a co mitem. 

Po zabiegu 1 strzykawką kwasu hialuronowego będę mieć usta jak Angelina Jolie – P/M 

Wiele pacjentek chcących wypełnić usta ma takie wątpliwości – czy efekt nie będzie przerysowany, a usta zbyt duże. Ostateczny efekt wypełniania jest zależny od stanu wyjściowego tzn. kształtu i wielkości. U osób młodszych po zabiegu wypełniania jedną strzykawką usta są pełniejsze, podkreślone, ale nie są bardzo powiększone. Natomiast u osób po 40 r. ż. osiągamy przeważnie tylko odtworzenie ich wielkości sprzed kilku lat. 

Z zabiegiem botoxu trzeba czekać, aż są widoczne zmarszczki, najlepiej po 40 r. ż. – MIT! 

Botox to zabieg zapobiegający powstawaniu zmarszczek. Najlepszy moment na jego wykonanie to 30-40 r. ż. – wtedy, gdy zmarszczki zaczynają się zarysowywać. Gdy są one głębsze i utrwalone tzn. istnieją w spoczynku ( na spokojnej twarzy) to zabieg ten nie wystarcza. Do ich wypłycenia potrzebny jest wtedy kwas hialuronowy. Botoxu nie wykonujemy u osób ze słabą mimiką – nie ma takiej potrzeby. 

Botox powoduje „zamrożenie” mimiki twarzy – P/M 

Idealny rezultat zabiegu to znaczące osłabienie mięśni, takie, które nie daje zagnieceń na skórze. Jednak w większości Polki chcą mieć bardzo mocny efekt, dlatego w naszym kraju nie przyjął się zabieg Baby-botox, czyli podanie małych dawek, częstsze i zmniejszające tylko nieznacznie mimikę twarzy. 

Po zakończeniu działania botoxu lub wypełnienia twarz będzie się starzała szybciej – MIT! 

Każdy z tych zabiegów jest czasowy, ale przynajmniej tak długo jak działa odsuwa w czasie pogłębianie się zmarszczek. Przeważnie po zakończeniu działania przez pewien czas skóra jest w znacznie lepszej kondycji niż przed zabiegiem. 

Zraziłam się po pierwszym zabiegu botoxu – to nie było to, czego oczekiwałam – PRAWDA! 

Czasami w trakcie konsultacji pacjent nie do końca rozumie, jakich rezultatów może oczekiwać. Po zabiegu zmienia się mimika, mięśnie nie leczone pracują przez pewien czas mocniej. Pacjent musi się przyzwyczaić do zmienionej mimiki, a to wymaga pewnego czasu. Niekiedy zastosowane leczenie może wymagać korekty. Dlatego po dwóch tygodniach od zabiegu powinna być wizyta kontrolna. Wtedy można wzmocnić efekt lub rozszerzyć leczony obszar. W większości przypadków, aby uzyskać optymalny efekt, potrzebne jest wykonanie kilku 2-3 zabiegów w odstępach ok. 4-6 miesięcy. Po tym okresie uzyskujemy wysoką powtarzalność efektu zabiegu i takie osłabienie mięśni, które nie powoduje powstawania zmarszczek. 

Jeżeli wykonam zabieg z zakresu medycyny estetycznej wszyscy będą to wiedzieli – P/M 

Większość pacjentów korzystających z zabiegów nie przyznaje się do ich wykonywania, ponieważ efekty są u nich dyskretne i bardzo naturalne. Otaczający je ludzie są tylko zdziwieni, że wyglądają świeżo, ich twarz jest wypoczęta i promienna. Te panie lub panowie, którzy są zauważani przez otoczenie to ci, którzy zdecydowanie przesadzili z ilością wprowadzonego preparatu lub wykonanych zabiegów. 

Mam ok. 40 lat i rozpocznę zabiegi, gdy zauważę duże zmiany w swoim wyglądzie – P/M 

Pierwsza wizyta w gabinecie medycyny estetycznej powinna się odbyć, gdy stosowane kremy nie spełniają naszych oczekiwań lub mamy problem z ich doborem, czyli najczęściej po 30. roku życia. Może również wynikać z problemów skórnych, takich jak trądzik, przebarwienia, rumień. Warto jednak wiedzieć, że szybciej i bardziej naturalne efekty uzyskamy u osoby 40-letniej, gdy wykonamy zabiegi przeciwdziałające upływowi czasu, niż u osoby 60- letniej, u której będziemy musieli wykonać wiele zabiegów redukujących zaistniałe zmiany. 

Zmarszczki wynikają z braku stosowania dobrych, czyli drogich kremów przeciwzmarszczkowych – MIT! 

Nie możemy oczekiwać, że drogi, najlepszy krem przeciwzmarszczkowy da podobne rezultaty jak zabieg botoxu lub wypełniania kwasem hialuronowym. Najważniejszą funkcją dobrego kremu jest ochrona skóry przed przesuszeniem i zapobieganie uszkodzeniom przez promieniowanie słoneczne i inne niekorzystne czynniki . 

Mam 30 lat i stosuję krem przeciwzmarszczkowy – mimo to skóra wygląda źle – PRAWDA! 

U tak młodych osób na wygląd skóry ogromny wpływ ma opalanie, palenie papierosów, klimatyzacja, stres, nieprzespane noce, dieta odchudzająca. Żaden krem nie wyrówna tych niedoborów, jeżeli kumulują się w krótkim czasie. W tym wieku skóra powinna być w rewelacyjnej kondycji, gdyż jest to jej kapitał na przyszłość. Dobry krem powinien zawierać antyoksydanty i filtr słoneczny w celu ochrony przed wolnymi rodnikami i niekorzystnymi czynnikami środowiska zewnętrznego. 

Zabiegi wypełniania zmarszczek byłyby lepsze, gdyby ich efekty były trwałe – MIT! 

W dziejach medycyny estetycznej wypróbowano już wiele substancji wypełniających, jednak po wypełniaczach trwałych było zdecydowanie więcej powikłań. Również z wiekiem zmienia się kształt, rysy i sprężystość skóry, a więc wypełniacz podany w wiele lat wcześniej mógłby się źle układać, wystawać ponad jej powierzchnię. Ponieważ staramy się ograniczyć do minimum powikłania stosujemy najlepszy, czyli kwas hialuronowy – naturalny składnik naszej skóry, który wbudowuje się w jej strukturę, wspomaga nawilżenie i stymuluje produkcję kolagenu. Dzięki temu po upływie jego działania (około roku)skóra wygląda lepiej, następne zabiegi dają jeszcze lepszy efekt.
DSD de Luxe