Radiofrekwencja mikroigłowa – nieoperacyjny lifting i przebudowa skóry z problemami

552

Radiofrekwencja (RF) mikroigłowa nazywana jest „nieoperacyjnym liftingiem”- działa zarówno na naskórek jak i na głębokie warstwy skóry.

Działanie radiofrekwencji mikroigłowej opiera się na synergicznym wykorzystaniu metody nakłuwania skóry mikroigłami (frakcjonowania) w połączeniu z ogrzewaniem tkanek za pomocą prądu o częstotliwości radiowej. Działanie urządzenia polega na równomiernym i precyzyjnym podgrzaniu określonych struktur skóry.

Do kogo skierowany jest zabieg?

Spektrum wskazań terapeutycznych jest szerokie. Frakcyjna RF mikroigłowa świetnie się sprawdza w zabiegach zarówno na twarzy jak i na ciele. Zabiegom poddaje się zarówno osoby młode z bliznami potrądzikowymi jak i osoby dojrzałe szukające rozwiązań w zakresie skutecznego odmłodzenia twarzy i ciała.

Wskazania zabiegowe na twarz to brak jędrności, wiotkość skóry, korekta owalu twarzy. Zabieg daje bardzo dobre efekty przy niwelowaniu zmarszczek, bruzd i drobnych linii a także wpływa znacząco na ograniczenie widoczności blizn potrądzikowych i wykazuje skuteczność terapeutyczną w problemach z rozszerzonymi porami, przebarwieniami.

Wskazania zabiegowe na ciało to: cellulit, blizny zanikowe, mało napięta i wiotka skóra ramion, ud, pośladków, brzucha- po intensywnym odchudzaniu czy po ciąży. Stosuje się ją też w leczeniu nadpotliwości.

Przeciwwskazania do zabiegu

Każdy zabieg z naruszeniem ciągłości skóry niesie ryzyko powikłań. Aby bezpiecznie przeprowadzić zabieg należy wykluczyć szereg przeciwskazań. Przeciwskazania do większości zabiegów to: ciąża i okres karmienia piersią, epilepsja, nieustabilizowana cukrzyca, nieuregulowane choroby tarczycy, choroby psychiczne, gorączka, ogólne złe samopoczucie, alergie ostre stany zapalne na skórze, problemy z krzepliwością, choroby autoimmunologiczne, nowotwory. Uznaje się, ze lista przeciwskazań jest bardziej ograniczona niż w przypadku innych zabiegów inwazyjnych. Na podkreślenie zasługuje fakt, że zabieg może być wykonywany latem – nie niesie ryzyka wystąpienia przebarwień, chociaż w tym przypadku z zabiegów należy wykluczyć klientów z opalona skórą w fazie zapalnej.

Zabieg

Aparat do radioferkwencji mikroigłowej to urządzenie wysyłające za pomocą mikroigieł falę radiową w głąb skóry. Mikroigły uszkadzają kolejne warstwy skóry, a fala radiowa podgrzewa ją do temperatury w zakresie 40-70 stopni. Synergia mikronakłuć oraz radioferkwencji pobudza procesy regeneracji i przebudowy a także stymuluje tkanki do intensywnego namnażania elastyny i kolagenu. Głębokość działania oraz moc urządzenia jest regulowana tak, aby jej wartości wywołały pożądany efekt terapeutyczny.

Urządzenie do wykonania fadioferkwencji mikroigłowej stosowane w badaniu to RFrax Lift firmy Medika.

Urządzenie jest wyposażone w jednorazowe kartridże, które mogą mieć odpowiednio do zabiegu 25, 49 lub 81 igieł – przyjmuje się, że większa ilość igieł sprawdza się w zabiegach na ciało, natomiast małe kartridże można stosować w trudno dostępnych obszarach jak np. górna warga.

Przed zabiegiem dokonuje się wykluczenia przeciwwskazań oraz ocenia stan skóry. Do wykonania mikronakłuć stosuje się krem znieczulający. Po przygotowaniu skóry do zabiegu oraz ustawieniu odpowiednich parametrów przystępuje się do zabiegu. Czas wykonania terapii to około 15-20 minut.

Po zabiegu zaleca się nałożenie kremów ochronnych. Bezpośrednio po zabiegu należy unikać opalania się przez okres około 2 tygodni, bezwzględnie należy stosować filtr przeciwsłoneczny.

Aby uzyskać najlepsze efekty zabiegowe należy odpowiednio zastosować zmienność parametrów w obrębie zadanej mocy i długości impulsu.

Autorzy podkreślają, że umiejętne połączenie tych dwóch czynników przyczynia się do zwiększenia efektywności zabiegów w odniesieniu do zastosowania standardowych ( nie zmienianych) parametrów urządzenia.

Obniżenie mocy i zwiększenie czasu impulsu daje zupełnie odmienne efekty terapeutyczne w porównaniu do krótkiego czasu i dużej mocy. Odpowiednio dobrane wartości tych parametrów sprawiają, że uzyskuje się świetne rezultaty zarówno w przypadku starych płaskich blizn, nadpotliwości jak i zmniejszeniu widoczności porów, czyniąc tym samym to urządzenie podstawowym narzędziem do walki z większością problemów estetycznych.

Zalecana procedura zabiegowa uwzględnia procesy regeneracji i gojenia się skóry, dlatego zabiegi wykonuje się nie częściej niż w odstępie miesiąca. Najlepsze efekty osiąga się po 3-4 zabiegach. Należy podkreślić, że już po jednym zabiegu klienci zauważają bardzo dużą poprawę stanu skóry: poprawę jędrności, gęstości, zmiany w owalu – stąd nazwa zabiegu „nieoperacyjny lifting”. Zauważalne już po 1 zabiegu jest znaczne wypłycenie blizn, w tym blizn potrądzikowych. Zaleca się wykonanie zabiegu „przypominającego” raz na kwartał lub co pół roku

Efekty zabiegu to ujędrnienie skóry i poprawa jej napięcia i gęstości, głęboki lifting twarzy, szyi, dekoltu i dłoni, wyrównanie atrofii i spłycenie blizn powierzchniowych, redukcja blizn i rozstępów, odmłodzenie skóry poprzez wygładzenie zmarszczek, drobnych linii, przyrost kolagenu, ujędrnienie skóry ciała, likwidacja nadpotliwości a także likwidacja obrzęków oraz cieni pod oczami, poprawa kolorytu oraz struktury skóry, intensywna regeneracja, odżywienie skóry a także wzmocnienie odporności tkanki łącznej.

Małgorzata Ruprich

Barbara Ślązak

Esthetic Institute, Katowice ul. Szarych Szeregów 31/5, www.szkoleniaestetyczne.pl

Bibliografia

 1. Abraham MT, Chiang SK, Keller GS, Rawnsley JD, Blackwell KE, Elashoff DA. Clinical evaluation of non-ablative radiofrequency facial rejuvenation. J Cosmet Laser Ther. 2004;6:136–144. 
 2.  Alster T S, Jason R L. Nonablative cutaneous remodeling using radiofrequency devices. Clin Dermatol. 2007;25:487–491.
 3. Anolik R, Chapas AM, Brightman LA, Geronemus RG. Radiofrequency Devices for BodyShaping: A Review and Study of 12 Patients. Semin Cutan Med Surg. 2009;28:236–243.
 4. Belenky I, Margulis A, Elman M, Bar-Yosef U, Paun SD. Exploring Channeling Optimized Radiofrequency Energy: a Review of Radiofrequency History and Applications in Esthetic Fields. Adv Ther. 2012;29:249–266. 
 5.  Brightman L, Goldman MP, Taub AF. Sublative Rejuvenation: Experience With a New Fractional Radiofrequency System for Skin Rejuvenation and Repair. J Drugs Dermatol. 2009;8:s9–13. 
 6. Darden EB, Jr, Upton AC. Temperature of maximum contraction of mouse collagen fibers as influenced by aging, x-radiation, and breeding status. J Gerontol. 1964;19:62–65. 
 7. Harth Y, Lischinsky D. A novel method for real-time skin impedance measurement during radiofrequency skin tightening treatments. J Cosmet Dermatol. 2011;10:24–29. [PubMed] [Google Scholar]
 8. Lee HS, Lee DH, Won CH, Chang HW, Kwon HH, Kim KH, et al. Fractional Rejuvenation Using a Novel Bipolar Radiofrequency System in Asian Skin. Dermatol Surg. 2011;37:1611–1619.
 9. McCollough EG, Perkins S, Thomas JR. Facelift: Panel Discussion, Controversies, and Techniques. Facial Plast Surg Clin North Am. 2012;20:279–325. 
 10. Naseef GS 3rd, Foster TE, Trauner K, Solhpour S, Anderson RR, Zarins B. The thermal properties of bovine joint capsule: The basic science of laser and radiofrequency-induced capsular shrinkage. Am J Sports Med. 1997;25:670–674. 
 11. Paasch U, Bodendorf MO, Grunewald S, Simon JC. Skin rejuvenation by radiofrequency therapy: methods, effects and risks. J Dtsch Dermatol Ges. 2009;7:196–203.
 12. Polder KD, Bruce S. Radiofrequency: Thermage. Facial Plast Surg Clin North Am. 2011;19:347–359.