Substancje odmładzające

33
19.04.2013 

Badania ankietowe przeprowadzone wśród polskiego społeczeństwa jednoznacznie wykazują, iż widoczne oznaki starzenia skóry w postaci zmarszczek są istotnym problemem dla 55% kobiet i aż 34% ankietowanych mężczyzn. 

mgr Magdalena Komasińska 
Education and Training Manager 
MEZODERM 

Przed współczesną kosmetologią stawiamy nie lada wyzwanie – zabiegi oferowane mają być skuteczne, szybkie i przynoszące spektakularne efekty najlepiej już po pierwszym wykonanym zabiegu. Czy jest to w ogóle możliwe? 

Współczesna kobieta dojrzała boryka się z szeregiem problemów skórnym, wśród których możemy wymienić takie stany skórne jak wysuszenie i odwodnienie skóry co związane jest z gwałtownym obniżeniem ilości produkowanego NMF – natural moisturizing factor – czyli naturalnego czynnika nawilżającego. Drastycznie spada aktywność komórek macierzystych fibroblastów odpowiedzialnych za produkcję i syntezę kolagenu i elastyny, co odzwierciedla się licznymi fałdami i głębokimi zmarszczki oraz spadkiem elastyczności skóry. Zaburzenia dotyczą również procesu melanogezeny – czyli reakcji w której powstaje barwnik skóry i włosów i niestety dotyczą aż 90% kobiet po 45 roku życia, które skarżą się na liczne zaburzenia pigmentacji – zwłaszcza przebarwienia skóry. W procesie starzenia człowieka i jego skóry dochodzi także do spowolnienia metabolizmu komórek i ich podziałów co ma wpływ na znaczne zmniejszenie się grubości naskórka i skóry właściwej. 

Przed producentami kosmetyków skierowanych dla kobiet dojrzałych stoi nie lada wyzwanie, gdyż substancje aktywne zastosowane w produktach muszą spełniać cały szereg cech i funkcji. Wśród cech kosmetyku idealnego wymienia się głębokie i długotrwałe nawilżanie, równie ważne jest stymulowanie odnowy komórkowej oraz pobudzanie fibroblastów do syntezy i produkcji kolagenu, a także działanie wygładzające, odświeżające i rozjaśniające. 

Wśród szeroko stosowanych substancji na uwagę zasługują polifenole oraz innowacyjne formy peptydów – tzw. białka biomimetyczne. Polifenole to związki o wybitnych właściwościach antyoksydacyjnych występujące w roślinach. Współczesna biotechnologia koncentruje swoją uwagę na substracie pozyskiwanym z winogron – resweratrolu, przedstawicielu grupy polifenole. Przeprowadzono ponad 750 badań naukowych, które miały na celu potwierdzić skuteczne działania resweratrolu. Jednym z interesujących zagadnień jest wpływ tego polifenolu na długość życia procesu komórkowego, poprzez aktywowanie białek zwanych sirtuinami. Situiny to białka, inaczej określane także jako Sir2, które wpływają w naszym organizmie przede wszystkim na procesy starzenia. Mają zdolność ingerowania w procesy metaboliczne oraz wzrost komórek – co ma niewątpliwy wpływ na tempo starzenia się skóry. W świetle licznych badań nad działaniem sirtuin – białek enzymatycznych, uzyskujemy szereg cennych informacji. Potwierdzone zostają zdolności sirtuin do regulowania gospodarki lipidowej, uruchamianie mechanizmów naprawczych oraz stymulacja wzrostu na poziomie komórkowym. 

Bardzo cennymi i szeroko stosowanymi substancjami są peptydy – zwłaszcza peptydy biomimetyczne (biomimetic peptides), które składają się z aminokwasów. Aminokwasy łączą się wiązaniami peptydowymi w większe struktury tworzą białka. Peptydy biomimetyczne nie przekraczają w swojej budowie więcej niż 50 aminokwasów, co powoduje, że nawet w małych dawkach mogą ukierunkowywać swoje działania, przede wszystkim wpływać na zmiany metabolizmu komórek i eliminować procesy starzenia. Są to syntetyczne związki chemiczne, których zadanie polega na naśladowaniu naturalnych substancji kierujących procesami metabolicznymi na poziomach komórkowych. 

Pod względem działania możemy podzielić peptydy biomimetyczne na: 

1. Peptydy sygnałowe (stymulujące) – odpowiedzialne za inicjowanie i zwiększanie syntezy kolagenu, fibronektyny, elastyny, kwasu hialuronowego. Peptydy te najczęściej są fragmentami kolagenu i elastyny. Dostarczanie tego typu substancji z zewnątrz będzie prowadzić do zaawansowanego procesu odmładzania.
Do peptydów sygnałowych zalicza się: dipeptydy, tetrapeptydy (Matrixyl 3000), pentapeptydy,(Matrixyl), heksapeptydy (Serilesine), których wspólną cechą jest to, iż opóźniają proces starzenia skóry poprzez wzmaganie produkcji macierzy komórkowej, nadanie skórze jędrności i elastyczności. 

2. Peptydy rozkurczające (inhibitory neurostransmiterów) – ich działanie polega na ograniczaniu przepływu impulsów nerwowych oraz hamowaniu intensywnego kurczenia się masy mięśniowej. Zapobiegają w ten sposób tworzeniu się zmarszczek mimicznych poprzez rozluźnienie danych partii mięśni. 
Neuropeptydy stosowane we współczesnej kosmetologii to: Argireline (acetyl hexapeptide-8) – działa jako inhibitor acetylocholiny prowadząc do zablokowania impulsów. Stanowi doskonałą alternatywę dla toksyny botulinowej; heksapeptydy (Leuphasy, Inyline), dipeptydy ( Syn-Ake). Innowacyjny SNAP-8 (acetyl octapeptide-3), który wykazał skuteczność większą nić Argireline o 30 proc., skuteczniejszy w porównaniu z Argireline. 

3. Peptydy transportujące – białka biomimetyczne, które transportują substancje niezbędne do procesów zachodzących na poziomie skóry. Przede wszystkich są to jony miedzi, która jest niezbędna w procesie gojenia uszkodzeń skóry, neutralizuje działanie wolnych rodników oraz pełni kluczową funkcję w procesie produkcji kolagenu i elastyny. 

""mgr Magdalena Komasińska 
Education and Training Manager 
MEZODERM 

Absolwentka Akademii Medycznej w Bydgoszczy na kierunku Kosmetologia – studia magisterskie, wykładowca i trener z wieloletnim stażem; właściciel firmy szkoleniowej i kliniki zabiegowej MEZODERM specjalizującej się w szkoleniach z zakresu kosmetologii estetycznej i medycznej. Autorka licznych publikacji w czasopismach branżowych.


DSD de Luxe