Tabletki na piękną sylwetkę?

19

15.04.2013 

Ewa Mielcarek 

Tabletki na piękną sylwetkę? Popularne i łatwo dostępne suplementy diety wspomagające odchudzanie kuszą w reklamach swoją niewiarygodną skutecznością i brakiem efektów ubocznych. Wyjaśniamy, czy są bezpieczne dla zdrowia, jak je stosować i czy w ogóle warto po nie sięgać. 

Szczupła sylwetka i jędrne, ponętne ciało są obiektem pożądania przeważającej większości z nas. I nic w tym dziwnego. Doskonałość ciała jest w tej chwili bardzo na czasie. Tyle tylko, że zgubić kilka zbędnych kilogramów nie jest łatwo. W dodatku proces ten może się ciągnąć miesiącami. Często w takich sytuacjach decydujemy się na przyjmowanie suplementów diety, wierząc, że są bezpieczne oraz że przyniosą nam wymarzony efekt w krótkim czasie i bez zbędnych wyrzeczeń. Ale bądźmy szczerzy: cudowna pigułka odchudzająca, ujędrniająca czy redukująca cellulit nie istnieje. Są jednak preparaty, które skutecznie te procesy wspomagają. 

Czym są suplementy 

Suplementy diety zostały stworzone po to, by uzupełniać niedobory składników odżywczych, których może brakować w codziennej diecie. Oferowane najczęściej w postaci tabletek, kapsułek, proszku lub płynu są skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych albo innych związków aktywnych. Choć suplement jest dostępny bez recepty (nie jest lekiem!), nie powinno się go jednak przyjmować bez konsultacji z lekarzem albo dietetykiem. W niektórych przypadkach suplementacja nie jest zalecana, a niekiedy może być wręcz szkodliwa dla naszego zdrowia. 

Wskazania do suplementacji 

Minerały i witaminy są niezbędne do życia, ale niewiele z nas zdaje sobie zapewne sprawę z tego, że ich nadmiar w organizmie może być szkodliwy. Dlatego suplementy powinno się stosować tylko przy niedoborach witamin i minerałów, albo gdy występuje na nie zwiększone zapotrzebowanie, np. przy dietach restrykcyjnych i eliminacyjnych (najczęściej odchudzających), źle skomponowanej diecie, braku regularnych posiłków, przy intensywnym i systematycznym wysiłku fizycznym, zażywaniu używek czy przyjmowaniu leków (zwłaszcza przeczyszczających lub moczopędnych). Nigdy natomiast suplementów nie należy przyjmować „na zapas” ani przewlekle. W takim przypadku suplementacja okaże się po prostu nieskuteczna. Czasami jednak nadmiar niektórych witamin, pierwiastków czy substancji aktywnych (zwłaszcza przy niekontrolowanym długim zażywaniu) może zaszkodzić i być przyczyną np. łysienia, krwotoków czy powstawania zakrzepów, odwadniać organizm i powodować utratę cennych elektrolitów albo osłabiać działanie niektórych leków (w tym również antykoncepcyjnych). 

Działanie na sylwetkę 

Chcąc wybrać dla siebie odpowiedni suplement diety wspomagający walkę z cellulitem, zbędnymi kilogramami lub utratą jędrności skóry, łatwo stracić orientację. Ogromna liczba produktów utrudnia podjęcie właściwej decyzji. W dodatku, jeśli wierzyć zapewnieniom producentów, wszystkie preparaty obiecują wymarzone rezultaty w uzyskaniu pięknej sylwetki, każdy produkt jest najlepszy i najskuteczniejszy. Poza tym jedne działają na obniżenie uczucia głodu (np. błonnik, chrom), inne zapobiegają odkładaniu tłuszczu (np. wyciąg z nasion białej fasoli, chitosan), niektóre – pozbyciu się nadmiaru wody czy eliminacji toksyn z organizmu (np. wyciąg z jagód Acai, wyciąg z zielonej herbaty lub czerwonej herbaty pu-erh, wyciąg z brzozy), a jeszcze inne przyspieszają przemianę materii (są to tzw. spalacze tłuszczu lub termogeniki, np. L-karnityna, kwas linolowy CLA, kofeina, tyrozyna, efedryna). Jak zatem poradzić sobie z wyborem suplementu? Najlepiej, gdy łączy on w sobie działanie w wielu kierunkach i odpowiada prawdziwemu zapotrzebowaniu naszego organizmu. 

Zasady bezpieczeństwa 
Ponieważ suplementy wspomagające odchudzanie mogą silnie działać na organizm, stosując je należy trzymać się kilku prostych zasad: 
1. Decydując się na przyjmowanie suplementów, warto rozważyć zakup specyfiku pochodzącego od renomowanej firmy. Dzięki temu zyskasz większą pewność, że preparat jest dobrej jakości. 
2. Przed zakupem postaraj się dowiedzieć o preparacie tak dużo, jak to tylko możliwe. Zapoznaj się z opiniami ekspertów i konsumentów danego produktu oraz przeczytaj uważnie ulotkę. 
3. Nie przekraczaj rekomendowanych przez producenta dawek preparatu. Jeśli na ulotce informacyjnej podany jest zakres zalecanych dawek, należy zawsze zacząć od najmniejszej. 
4. Przyglądaj się uważnie reakcji swojego organizmu. Jeżeli pojawią się jakieś objawy niepożądane, preparat należy niezwłocznie odstawić. 
5. Co jakiś czas zrób sobie przerwę w przyjmowaniu suplementu po to, by ocenić czy preparat przynosi spodziewane efekty. 
6. Jeśli zaistnieje potrzeba przyjmowania jakichś leków, zawsze zapytaj lekarza, czy nie ma interakcji między już stosowanymi suplementami, a przepisanymi właśnie preparatami. 

Skuteczność suplementacji 

Suplementy mają w sobie olbrzymi potencjał. Mogą się okazać niezwykle skuteczne w walce ze zbędnymi kilogramami i uzyskaniu wymarzonej sylwetki, ale tylko wtedy, gdy zwiększymy aktywność fizyczną i zmienimy sposób odżywiania. Suplementacja w żadnym wypadku nie może stanowić podstawy diety, lecz tylko jej uzupełnienie. Trzeba mieć również świadomość, że nie zawsze i na każdego działają tak samo. Są adresowane do indywidualnych osób o konkretnym zapotrzebowaniu. Dlatego zanim sięgniesz po suplementy wspomagające proces odchudzania, może warto wypróbować stare sprawdzone metody dotyczące racjonalnego odżywiania: starać się jeść mniej kalorycznych produktów, regularnie spożywać dobrze zbilansowane posiłki, nie jeść w pośpiechu i nie najadać się na noc. Jeśli stosowanie suplementów okaże się jednak niezbędne, radzę więcej ostrożności i jeszcze więcej ruchu. 

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją 20 produktów – suplementów diety – zamieszczoną w drukowanym wydaniu art of BEAUTY.

DSD de Luxe